.

دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کوچکترین دوربین جهان که به اندازه یک دانه شن است!

کوچکترین دوربین جهان که به اندازه یک دانه شن است!

سخت افزار/ دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری معمولاً در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی معرفی و به بازار ارائه می‌شوند. برخی از آنها که برای گرفتن تصاویر با کیفیت بسیار بالا استفاده می‌شوند بزرگ و سنگین وزن هستند و نسخه‌های کوچکتری نیز وجود دارند که نمونه‌های آنها را در گوشی‌های هوشمند دیده‌ایم. اما حالا دوربین‌های ساخته شده‌اند که حتی از آنهایی که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند هم کوچکتر هستند. این دوربین‎های بسیار کوچک مانند OmniVision OV6948 قرار است که در اهداف پزشکی مورد استفاده قرار بگیرند.

آنچه که این دوربین را بسیار خاص و از نظر فنی شگفت‌انگیز می‌کند، اندازه آن است که همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید به اندازه یک دانه شن است. اما اگر برایتان سوال است که OV6948 چه ابعادی دارد، پاسخ آن ۰٫۵۷۵×۰٫۵۷۵×۰٫۲۳۲ میلیمتر است و قادر به تولید یک تصویر رنگی ۴۰۰۰۰ پیکسلی با تراشه RGB Bayer با پش زمینه شفاف (back-side-illuminated) می‌باشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

تکنولوژی و تحولی که در دنیای پزشکی ایجاد می‌کند

باتوجه به آن اهدافی که می‌توان از این دوربین استفاده کرد، محصول جدید امنی‌ویژن مشخصاً برای تفریح و یا عکاسی با گوشی‌های هوشمند طراحی نشده است و در حال حاضر استفاده پزشکی خواهد داشت. دلیل این موضوع اندازه آنست، چرا که OV6948 می‌تواند بر روی ابزارهای پزشکی سوار شود و با وارد شدن به بدن انسان در تشخیص بهتر بیماری‌ها به کمک پزشکان بیاید. پیش از این، در برخی از عمل‌های جراحی، جراج مجبور بود که بدون تماشای آنچه که در حال انجام آن است و تنها با فکر و آنچه که پیش‌تر آموخته و تجربه کرد دست به مداوای بیمار بزند.

حالا با کمک این دوربین‌ها، جراحان می‌توانند ببینند که مشغول انجام چه کاری هستند. اندازه کوچک دوربین و مصرف کم انرژی آن به تولید کمتر گرما کمک می‌کند. این بدان معنی است که درمجموع ناراحتی کمتری برای بیمار حاصل می‌شود و جراحان می‎توانند بدون عجله و با آرامش بیشتر برای درمان بیمار وقت بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو