.

یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

خبرگزاری فرانسه: رزمایش دریایی مشترک نشان می‌دهد ایران انزوا ناپذیر است

خبرگزاری فرانسه: رزمایش دریایی مشترک نشان می‌دهد ایران انزوا ناپذیر است

برخی رسانه‌های فرانسه ضمن بازتاب رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند و دریای عمان، آن را «مثلث جدید قدرت دریایی» در خاورمیانه با هدف تقویت همکاری‌ها در واکنش به تحریم‌های آمریکا خواندند.

رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین از روز جمعه  ۶ دی آغاز شده و به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت.

به گفته امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش، این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مشترکی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا” کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می‌دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی، این رزمایش را «یک مثلث جدید قدرت دریایی» توصیف کرد و نوشت: نیروی دریایی ایران اعلام کرده است که به همراه چین و روسیه از روز جمعه تمرین‌های دریایی مشترک را در اقیانوس هند و دریای عمان آغاز کرده است؛ رزمایشی که نشان می‌دهد ایران قابل منزوی شدن نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این رزمایش در یک دوره زمانی از تنش‌های مضاعف در خلیج فارس از زمان خروج واشنگتن از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ و اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی، صورت می‌گیرد.

روزنامه «لو فیگارو» فرانسه هم نوشت: نیروی دریایی ایران، روسیه و چین روز جمعه به مدت سه روز در دریای عمان، منطقه ای تحت تنش شدید بین آمریکا و ایران، مانورهای نظامی مشترک را آغاز کردند؛ منطقه ای که در تابستان گذشته شاهد تحولات بسیار حساسی بود و حتی می توانست صحنه یک رویارویی نظامی باشد.

به گزارش لو فیگارو، پکن که یک ناوشکن مجهز به موشک هدایت شونده اعزام کرده است، هدف از این مانورها را تعمیق همکاری‌ها بین سه کشور عنوان کرد.

از نگاه ایران، این تمرین، پیام صلح و امنیت پایدار از طریق همکاری ارسال می کند.

رادیو بین‌المللی فرانسه هم اعلام کرد که این رزمایش، نزدیکی و اتحاد سه کشور علیه ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، بخش فرانسوی یورونیوز نیز نوشت این مانور در شرایطی که تنش‌ها میان واشنگتن و تهران پیرامون توافق هسته‌ای همچنان سنگین است انجام می ‌شود. هدف از این رزمایش‌، تقویت همکاری های نظامی بین سه کشور است. روسیه همزمان با اعزام ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت شوند، سه کشتی به منطقه اعزام کرد.

این رزمایش در دیگر رسانه‌های فرانسه و فرانسوی زبان از جمله «آر ته» و «نیوز ۲۴» بازتاب های مشابه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو