.

دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

آذربایجان غربی – ارومیه

آذربایجان غربی استانی است که به دلیل تاریخ و تمدن کهن در دل خود داستان‌ها و خاطره‌های زیادی از گذشتگان به ارث دارد. آذربایجان غربی به مرکزیت ارومیه یکی از استان‌های ایران است که در منطقه آذربایجان واقع شده و تنها استان کشور است که با ترکیه هم‌مرز است. حدود ۱۰۰۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در این استان وجود دارد که که از شمالی‌ترین نقطه استان (مرز بازرگان) تا جنوبی‌ترین منطقه آن (بوکان) را به هم متصل می‌کند و دارای امکان ارتباطات زمینی مناسبی است.

آذربایجان غربی از نظر وسعت در رتبه دوازدهم و از نظر جمعیت در رتبه هشتم، استان های کشور است و از شمال با نخجوان و ترکیه، از غرب با ترکیه و عراق، از شرق با آذربایجان شرقی و زنجان و از جنوب با کردستان همسایه است. مرز بازرگان در این استان تنها مرز ترانزیتی ایران با کشور ترکیه است. شهرستان‌های استان عبارتند از: ارومیه، خوی، میاندوآب،بوکان، مهاباد، سلماس، پیرانشهر، نقده، سردشت، ماکو، شاهین‌دژ، تکاب، اشنویه، شوط، چایپاره، چالدران و پلدشت.

بلندترین نقطه در استان آذربایجان غربی، کوه اورین با ارتفاع تقریبی ۳۶۲۳ متر و مهمترین رود جاری در این استان، رود سیمینه رود می باشد.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۴۴ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۴ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۱۷ و ۲۷ انجام می گردد. پلاک با کد ایران ۱۷ جهت شهر ارومیه و کد ایران ۲۷ جهت شهرستان های استان مد نظر قرار گرفته شده است، به گونه ای که،  حرف(ب) جهت خوی، حرف(ج) جهت مهاباد، حرف(ط) جهت ماکو، حرف(س) جهت سلماس، حرف(ص) جهت نقده، حرف(ط) جهت میاندوآب، حرف(ق) جهت تکاب، حرف(ل) جهت شاهین دژ، حرف(م) جهت سردشت، حرف(ن) جهت بوکان، حرف(و) جهت پیرانشهر، حرف(ه) جهت چالدران و حرف(ی) جهت اشنویه تعیین شده است.

زمین‌های حاصلخیز استان باعث شده تا زمینه کشاورزی در این استان مهیا شود. همچنین بخش عمده دامداری آذربایجان غربی به ایلات و عشایر استان وابسته است. بیش از ۲۵۰۰۰۰ کندوی زنبور عسل که نزدیک به چهار پنجم آن‌ها مدرن هستند، در سطح استان آذربایجان غربی به تولید عسل مشغول‌اند. معادن مصالح و سنگ‌های ساختمانی، گرانیت، میکا، زرنیخ، تالک، تراورتن، طلا، خاک نسوز و پوکه معدنی از جمله معادن آذربایجان غربی است. دو گروه صنعتی کانی‌های غیرفلزی و غذایی-دارویی در بین سایر صنایع اشتغال بیشتری را به وجود آورده است.

سراسر مرز استان با ترکیه و عراق از کوه‌های مرتفع دیوار مانندی از شمال به جنوب کشیده شده است که چشمه‌های آب فراوان را از طریق ذوب برف کوه‌ها ایجاد کرده و در دره‌های منطقه جریان جاری می‌کند و به سه حوزه عمده دریاچه ارومیه، گسل عظیم خوی و دره رود کلوی که پست‌ترین نقاط استان محسوب می‌شوند، سرازیر می‌شوند. قله اورین به ارتفاع ۳۶۲۲ متر در شهرستان خوی مرتفع‌ترین نقطه استان است.

یکی از خوراک‌های پرطرفدار در آذربایجان غربی، اورمیه‌خورش نام دارد. غذایی که از ترکیب لوبیاچیتی، گوشت، بادمجان، سیب‌زمینی، غوره و گوجه‌فرنگی تهیه می‌شود. آش‌دوغ یکی دیگر از غذاهای مشهور است که در هر منطقه به سبک خاصی پخته می‌شود. آش‌دوغ آذربایجان شامل دوغ گازار، نخود، تره، جعفری، شوید و سیر تازه است. کوفته مرغ نیز یکی از غذاهای محلی آذربایجان است که از ترکیب فیله مرغ، لپه، مرزه و تره و تخم مرغ پخته می‌شود. ارومیه یک غذای خیابانی مشهور به نام یِرالما کبابی دارد که در دکه‌ها و مغازه‌های مختلف یافت می‌شود. این غذا با سیب زمینی تنوری، تخم مرغ آب‌پز و سبزیجات محلی تهیه می‌شود.

آذربایجان غربی سوغات متنوعی دارد. نقل و حلوای هویج و گردو معروف‌ترین سوغات استان به ویژه ارومیه هستند. باستخ یا لوزانک نیز یکی دیگر از شیرینی‌های مشهور این شهر است که بر پایه‌ی نشاسته تهیه می‌شود. عسل و تخمه آفتاب‌گردان این منطقه نیز کیفیت بالایی دارد و به عنوان سوغات شناخته می‌شود. هم‌چنین عرقیجات به ویژه عرق بیدمشک و بادرنجبویه، شهرت خوبی دارند.

بافت فرش و گلیم در اکثر شهرستان‌های آذربایجان غربی رواج دارد و یکی از صنایع دستی مشهور این شهر است. منبت‌کاری و پیکرتراشی با چوب نیز از جمله صنایع دستی این استان است. رودوزی (هنری شبیه سوزن‌دوزی که با نخ‌های ابریشم انجام می‌شود)، چاپ سنتی و سفالگری نیز به عنوان بخشی از هنرها و صنایع دستی این استان شناخته می‌شوند.

استان آذربایجان غربی از نظر طبیعی و تاریخی از مناطق برجسته ایران است. مکان‌های تاریخی و مذهبی موجود در استان بخشی از تاریخ مذهبی استان را بازگو می‌کند که می‌توان به مسجد جامع ارومیه و کلیسای پطروس پولیس ارومیه اشاره کرد. تپه حسنلو در نقده، غار قلایچی بوکان، چمن متحرک چملی تکاب، غار سهولان مهاباد، تخت سلیمان تکاب، دژ بسطام در قره‌ضیاءالدین، سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی در ۱۵ کیلومتری جاده سلماس، فقرگاه مهاباد، بازار خوی، کاخ و موزه باغچه‌جوق ماکو، آرامگاه شمس تبریزی خوی، سه گنبد ارومیه، قره کلیسا در چالدران از دیگر مکان‌های دیدنی آذربایجان غربی هستند.

در زیر تصاویری از اماکن دیدنی استان آذربایجان غربی قرار داده شده است:

آرامگاه شمس تبریزی خوی
بازار خوی
تخت سلیمان تکاب
چمن متحرک چملی تکاب
دژ بسطام قره ضیاالدین
سنگ نگاره خان تختی سلماس
سه گنبد ارومیه
غار سهولان مهاباد
غار قلایچی بوکان
فقرگاه مهاباد
قره کلیسا چالدران
کاخ و موزه باغچه جوق ماکو
کلیسای پطروس پولیس ارومیه
مسجد جامع ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو