.

یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

البرز – کرج

مدت زیادی از شکل‌گیری استان البرز نمی‌گذرد. تا چند سال قبل، کرج و شهرهای اطرافش بخشی از استان تهران به‌‌شمار می‌رفتند. در سال ۱۳۸۹ شهرهای غرب تهران، استان البرز را تشکیل دادند و کرج مرکز استان شد. بی‌جهت نیست که به این‌جا ایران کوچک می‌گویند؛ کرج بعد از تهران مهاجرپذیرترین شهر کشور است و تنوع اقوام در آن خیلی زیاد است.

بخش بزرگی از رشته کوه البرز از شمال این منطقه می‌گذرد و به همین دلیل این استان نوپا البرز نام گرفته است. البته قدمت زندگی در این منطقه بسیار طولانی ا‌ست. گذشته از این‌که در اوستا و شاهنامه‌ی فردوسی نام کرج آمده، در اطراف شهر باقی‌مانده‌ی نیایشگاه‌ زرتشتیان و آثاری از دوره هخامنشی دیده می‌شود.

جاده کرج – چالوس که از زیباترین جاده‌های ایران است، البرز را از شمال به استان مازندران می‌رساند. از شرق  به تهران می‌رسیم. از غرب به قزوین و از جنوب هم به استان مرکزی. شمال استان مرطوب و نیمه مرطوب است و جنوبش اقلیم بیابانی دارد. درواقع دو‌سوم از محدوده‌ی این استان کوهستانیست. کرج، طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، مشکین‌دشت، ماهدشت، هشتگرد، کمال‌شهر، محمدشهر، گرمدره و فردیس در این استان قرار گرفته‌اند.

بلندترین نقطه در این استان، کوه شاه البرز با ارتفاع تقریبی ۴۱۷۰ متر و مهمترین رود جاری در این استان، رود کرج می باشد.

استان البرز از نظر جمعیتی در رتبه یازدهم و از نظر وسعت در رتبه سی و یکم استان های کشور قرار دارد. پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۲۶ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۲ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان به گونه ای است که، پلاک ایران ۶۸ – ایران ۲۱ (و) – ایران ۲۱ (ص) – ایران ۳۸ (ب، د، س) جهت کلانشهر کرج و  پلاک ایران ۷۸ (ط) – ایران ۲۱ (ص) جهت شهرستان های استان البرز در نظر گرفته شده است. 

مرجو خورش طالقان،‌ آش جو کرج، والک پلو،‌ خوراک لوبیا پیله، ترشی آش، پلاتر سره و حلیم با گوشت گوسفندی از غذاهای محلی استان البرز به‌حساب می‌آیند.

خرید سوغات از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر است و به وسیله آن می‌توان خاطره شیرین سفر را تا مدتی زنده نگه داشت. اما خرید صنایع دستی که حاصل هنر دستان ارزشمند است، خاطره سفر را تا ابد زنده نگه می‌دارد. سیب، عسل، کوزه‌سازی و گلدان‌سازی از مهم‌ترین سوغات و صنایع دستی البرز است.

استان البرز که به آن ایران کوچک نیز گفته می‌شود به خاطر موقعیت جغرافیایی سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی است. این استان زیبا با وجود وسعت کم خود کلکسیونی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری است. جاده چالوس، باغ لاله گچسر در آسارا، سد امیرکبیر یا سد کرج در ۲۵ کیلومتری جاده کرج به چالوس، پیست اسکی دیزین کرج، روستای برغان ساوجبلاغ، کاروانسرای شاه عباسی کرج، کاخ مروارید یا شمس کرج، کاخ سلیمانیه کرج، غار یخ مراد گچسر، قلعه احمدآباد (خانه دکتر مصدق) نظرآباد، پارک جنگلی جهان نما در کرج، سد و دریاچه‌ زیبای طالقان، آبشار و روستای اورازان طالقان، پل شاه عباسی کرج، حمام مصباح کرج از مهم‌ترین دیدنی‌های استان است.

در زیر تصاویری از اماکن دیدنی استان البرز قرار داده شده است:

جاده چالوس
باغ لاله گچسر
آبشار روستای اورازان طالقان
پارک جنگلی جهان نما کرج
پل شاه عباسی کرج
پیست اسکی دیزین
حمام مصباح کرج
خانه دکتر مصدق نظرآباد
روستای برغان ساوجبلاغ
سد کرج
سد و دریاچه طالقان
غار یخ مراد گچسر
کاخ سلیمانیه کرج
کاخ مروارید کرج
کاروانسرای شاه عباسی کرج

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو