.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

ایلام – ایلام

استان ایلام عروس دلربای زاگرس، سرزمینی محصور در میان دره‌ها و کوه‌هایی سر به فلک کشیده با تاریخ و تمدنی غنی است که مملو از ناگفته‌های بسیار از تاریخ هزاران ساله است. براساس اسناد تاریخی، این استان بخشی از تمدن باستانی عیلام بوده است. آثار تاریخی و کتیبه‌های باستانی موجود در شهر، نشانه‌ای از قدمت ایلام هستند. پیش از دوره‌ی پهلوی، به این استان لرستان پشتکوه گفته می‌شد اما در دوران پهلوی، با توجه به پیشینه تاریخی‌اش، آن را ایلام نامیدند.

استان ایلام از نظر وسعت در رتبه بیست و یکم و از نظر جمعیت در رتبه سی و یکم استانهای کشور قرار دارد. این استان از غرب به کشور عراق، از جنوب به استان خوزستان، از شرق به استان لرستان و از شمال به استان کرمانشاه محدود می‌‌شود. استان ایلام به مرکزیت شهر ایلام دارای ۹ شهرستان دیگر به نام های مهران، ملکشاهی، دره شهر، بدره، دهلران، شیروان، چرداول، ایوان و آبدانان می باشد.

بلندترین نقطه استان، قله کبیرکوه با ارتفاع تقریبی ۲۸۱۰ متر و مهمترین رود جاری در این استان، رود سیمره می باشد.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۸۴ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۸ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۹۸ انجام می گردد، به گونه ای که، حرف(ب،ج،د) جهت ایلام، حرف(ص) جهت مهران و ملکشاهی، حرف(ط) جهت دره شهر و بدره، حرف(ق) جهت دهلران، حرف(ل) جهت شیروان و چرداول، حرف(م) جهت ایوان و حرف(ن) جهت آبدانان تعیین شده است.

از جمله غذاهای محلی استان ایلام، می توان، خورشت تره کوهی، مکش، دنده پلو، گوجه پونه و کوفته سیرابی را نام برد.

خوراکی‌های محلی و صنایع دستی این استان که حاصل دستان هنرمند مردان و زنان این خطه است، از گذشته تا به حال مشهور بوده است. صنایع دستی این استان متناسب با تمامی سلیقه‌ها بوده و گردشگران را به سمت خود وا می‌دارد. شیرینی بژی برساق، حلوای بگل و نان ساجی از سوغاتی‌های معروف این استان است. گلیم برجسته ایلام با شهرتی کهن، چیغ بافی ایلام و گیوه ایلام از مهم‌ترین صنایع دستی استان ایلام است.

استان ایلام با داشتن منابع طبیعی بی‌نظیر و بسیار دیدنی توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جلب می‌کند. جاذبه‌های این استان هم تاریخی و هم طبیعی است. این استان با وجود کوچک بودن، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار زیادی در بخش گردشگری دارد که هر گردشگری مایل به تجربه آن است.

قلعه والی ایلام، سنگ‌نوشته‌ آشوری (گل‌‌گل‌) ملکشاهی، گورستان کان گنبد ایلام، آتشکده سیاهگل ایوان، کاخ فلاحتی ایلام، سنگ‌نوشته تخت خان ایلام، طاق شیرین و فرهاد ایوان، موزه تاریخ طبیعی ایلام، روستای کلم بدره، شهر تاریخی ماداکتو دره‌شهر، تنگه بهرام چوبین دره‌شهر، گورستان چنار ایلام، پل گاومیشان دره‌شهر، تالاب سیاب درویش ملکشاهی، دریاچه دوقلوی سیاه‌گاو آبدانان، تنگه رازیانه ایلام، آبشار آما در ایلام، تنگه ارغوان ایلام، دریاچه سد ایلام و رود سیمره دره‌شهر از دیدنی‌های معروف استان هستند.

در زیر تصاویری از اماکن دیدنی استان ایلام قرار داده شده است:

قلعه والی ایلام
سنگ نوشته آشوری ملکشاهی
گورستان کان گنبد ایلام
آتشکده سیاه گل ایوان
کاخ فلاحتی ایلام
کتیبه تخت خان ایلام
طاق شیرین و فرهاد ایلام
موزه تاریخ طبیعی ایلام
روستای کلم بدره
شهر تاریخی ماداکتو دره شهر
تنگه بهرام چوبین دره شهر
گورستان چنار ایلام
پل گاومیشان دره شهر
تالاب سیاب درویش ملکشاهی
دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان
تنگه رازیانه ایلام
آبشار آما ایلام
تنگه ارغوان ایلام
دریاچه سد ایلام
رود سیمره دره شهر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو