.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

تهران – تهران

استان تهران از شمال به کوه‌های البرز می‌رسد و از جنوب به دشت و فلات مرکزی ایران. شهر تهران مرکز این استان پایتخت کشور و پر جمعیت ترین شهر ایران  است که اقوام گوناگونی در آن زندگی می‌کنند. تاریخ تهران با ری در هم آمیخته است. تهران روستایی کوچک در شمال ری بوده است؛ ری نیز قرن‌ها پیش شهری بزرگ و مرکز سیاسی، مذهبی و بازرگانی بوده است. این استان از شمال با مازندران، از جنوب با قم، از شرق با سمنان و از غرب با البرز همجوار است.

استان تهران دارای ۱۶ شهرستان است که عبارتند از: تهران، شهریار، اسلام‍شهر، بهارستان، ملارد، پاکدشت، ری، قدس، رباط‌کریم، ورامین، قرچک، پردیس، دماوند، پیشوا، شمیرانات و فیروزکوه. این استان از نظر جمعیت در رتبه اول و از نظر وسعت در رتبه بیست و نهم استان های کشور قرار دارد.

وجود رشته‌کوه البرز، بیابان‌های قم، دشت قزوین و کویرهای سمنان، هرکدام تاثیر متفاوتی بر آب‌وهوای این استان داشته‌اند‌ و سبب شده‌اند اقلیم‌های گوناگونی در آن شکل بگیرد؛ ارتفاعات زیاد استان زمستان‌های طولانی را تجربه می‌کنند، کوه‌پایه‌ها آب‌وهوای مرطوب و سرد دارند و دامنه‌ها زمستان‌های کوتاه و تابستان‌هایی بلند و گرم به خود می‌بینند.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۲۱ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۲ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران۱۱ الی ۹۹ و به دلیل افزایش تقاضا جهت اخذ پلاک از کدهای ۱۰ نیز استفاده گردید که هم اکنون از کد ۴۰ جهت شماره گذاری در این استان استفاده می گردد.

استان تهران در گستره دو زیرحوضه آبریز مرکزی ایران، به نام‌های دریاچه نمک و دشت کویر قرار دارد. رودهای کرج، جاجرود، شور و دماوند از جمله رودهای مهم زیر حوضه دریاچه نمک هستند که همگی پس از مشروب ساختن دشت‌های دامنه‌های جنوبی البرز نهایتاً به دریاچه مذکور و شوره‌زارهای اطراف آن سرازیر می‌شوند. در زیر حوضه دشت کویر مهم‌ترین رود حبله رود است که از ارتفاعات فیروزکوه به سوی جنوب استان جاری است و سپس با ورود به استان سمنان به کویر گرمسار منتهی می‌شود. بلندترین نقطه استان، کوه خلدو با ارتفاع تقریبی ۴۳۸۳ متر می باشد.

والَک‌پلو از غذاهای محلی تهران است. این غذا با گیاهی به اسم والَک درست می‌شود که در فصل بهار در کوهپایه‌های البرز می‌روید. ته‌چین فیروزکوه، اشکنه اسفناج، دمپختک، دمی بلغور جو و سرگنجشکی از دیگر غذاهای محلی تهران هستند.

سیب دماوند یکی از مرغوب‌ترین سیب‌های ایران و از سوغات تهران است. کشمش شهریار، دوغ آبعلی و گلاج فیروزکوه که از نان‌های محلی است که توسط عشایر فیروزکوه پخته می‌شود، برخی دیگر از انواع سوغات تهران را تشکیل می‌دهند.

از صنایع‌دستی تهران می‌شود به ورنی‌بافی اشاره کرد. ورنی‌بافی هنری است که تلفیقی از فرش و گلیم‌بافی است و به عنوان روانداز از آن استفاده می‌شود.

از جاذبه های گردشگری استان تهران می توان، موزه مقدم، کاخ گلستان، مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد، بازار تجریش تهران، مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران، موزه خانه مدرس، پل طبیعت، برج آزادی، موزه ملی ایران، برج میلاد، موزه زمان، باغ سنگی جمشیدیه، دربند تهران، باغ گیاه شناسی ملی ایران، باغ ایرانی، تنگه واشی در تهران، آبشار گلوکان در شمیرانات، دشت لار دماوند و…. زا نام برد.

آبشار گلوکان شمیرانات
بازار تجریش تهران
باغ ایرانی تهران
باغ سنگی جمشیدیه تهران
باغ گیاه شناسی ملی ایران
برج آزادی
پل طبیعت
دربند تهران
دشت و تنگه ساواشی
دشت لار دماوند
کاخ گلستان
کلیسای سنت سرکیس تهران
مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد تهران
مجموعه فرهنگی تاریخ نیاوران تهران
موزه خانه مدرس
موزه زمان تهران
موزه مقدم تهران
موزه ملی ایران
برج میلاد

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو