.

یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

خراسان جنوبی – بیرجند

شهرستان طبس

باغ گلشن

Golshan Garden - Tabas 2011.jpg

در میان دو کویر نمک زار ایران، یکی از زیباترین باغ های ایرانی که نمونه ای از طراحی چهارسبک باغ اصفهان است قرار گرفته. جالب است بدانید که این باغ یکی از کمیاب ترین باغ هایی است که نهری دائمی در آن جریان دارد. سرتا سر باغ را چمنزارها و آب و هوایی دلنواز فراگرفته است. استخرهای طبیعی و آبشارهای این باغ از شگفتی های طبیعت هستند که زیبایی وصف ناپذیر این باغ را به وجود آوردند.


کال جنی

کال جنی؛ دره ای که نباید به تنهایی به آن سفر کرد

دره اسرار آمیزی که با افسانه جن و پری ها گره خورده، یکی از جاذبه های حیرت انگیز طبس به شمار می رود. این دره که در ۳۵ کیلومتری شهر طبس قرار گرفته یکی از رازآلودترین مناطقی است که می توانید در این شهر ببینید. بومیان منطقه، به دلیل صداهای وحشتناکی که از میان این دره شنیده می شود، معتقدند که اینجا محل زندگی ارواح و جن هاست و دلیل نامگذاری کال جنی نیز به همین موضوع باز می گردد. در دل دیواره های بلند دره، تونل ها و خانه های قدیمی وجود دارند که قدمت آن ها به دوره ساسانیان باز می گردد و زمانی محل زندگی زرتشتان منطقه بوده است.


رودخانه نمک طبس

نتیجه تصویری برای رودخانه نمک طبس

یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین منظره های طبیعی طبس برای عکاسی و تماشای یک اثر فوق العاده از طبیعت، همین رودخانه نمک طبس است. بلورهای نمکی که در دل کویر منظره تماشایی به وجود آوردند که نظیرش را هر جایی نمی توان دید.


چشمه ای شگفت انگیز از تلفیق آب گرم و سرد

نتیجه تصویری برای چشمه ای شگفت انگیز از تلفیق آب گرم و سرد

چشمه های آبگرم همیشه و همه جا جزو جاذبه های طبیعی پرطرفدار هستند. اما چشمه مرتضی علی، یک چشمه آبگرم معمولی نیست. این چشمه طبیعی تلفیقی از آب گرم و سرد است که تا مسافت ۳۰۰ متری در کنار هم پیش می روند و قابل تفکیک هستند. می توانید در یک سمت رودخانه آب گرم و در سمت دیگر آب سرد را حس کنید. آب این چشمه علاوه بر اینکه به باغ ها و مزارع منطقه می ریزد به دلیل خواص درمانی که دارد برای خیلی بیماری های پوستی و عضلانی نیز مفید است.


طاق شاه عباسی

طاق شاه عباسی 11.jpg

یکی از رکورد دارترین آثار تاریخی ایران، در روستای توریستی خرو در ۲۷ کیلومتری شهرستان طبس قرار گرفته است. این اثر تاریخی که لقب نازک ترین سد جهان را به دوش می کشد، طاق شاه عباسی است و کمی بالاتر از چشمه مرتضی علی در بالای دره سد نهرین ساخته شده.


ارگ طبس (کهن دژ)

Tabas Golshan Historical Citadel insight.jpg

ارگ طبس که در بین بومیان منطقه به به عنوان کهن دژ شهرت دارد، یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی این شهر است و امروزه چیز زیادی از عظمت و شکوه آن باقی نمانده است. قلعه ای که امروز به عنوان ویرانه ای تاریخی می بینید روزگاری میزبان افراد مهمی همچون ناصر خسرو بوده است و در عمر هزار ساله خود شاهد اتفاقات و رخ دادهای تاریخی بی شماری بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو