.

سه شنبه, ۸ فروردین , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

خراسان جنوبی – بیرجند

استان خراسان جنوبی نگینی در دل کویر و مهد تمدن‌ها و فرهنگ‌های دیرین است. خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند در شرق ایران واقع شده و در زمره استان‌های مرزی کشور قرار دارد. این استان سومین استان بیابانی کشور است و ۱۰ درصد بیابان‌های ایران را به خود اختصاص داده و سرزمینی زیبا و دلربا برای عاشقان روزها و شب‌های پرستاره کویر است.

استان خراسان جنوبی از نظر وسعت در رتبه سوم و از نظر جمعیت در رتبه بیست و هشتم استان های کشور قرار دارد. این استان، از شمال با استان خراسان رضوی، از جنوب غرب با استان‌ یزد، از غرب با  استان اصفهان و از شمال غرب با استان سمنان، از شرق با کشور افغانستان و از جنوب شرقی با استان‌ سیستان و بلوچستان و از جنوب با استان کرمان همسایه است. این استان از ۱۱ شهرستان تشکیل شده و شامل شهرستان‌های بیرجند، فردوس،‌‌ طبس، قائنات، نهبندان، سربیشه،‌‌ درمیان، سرایان، بشرویه، زیرکوه و خوسف است.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۵۶ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۵ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۵۲ انجام می گردد، به گونه ای که حرف(ب، ج) جهت بیرجند، درمیان و خوسف، حرف(ص) جهت قائنات و زیرکوه، حرف(ط) جهت فردوس، سرایان و بشروییه، حرف(ق) جهت نهبندان، حرف(ل) جهت سربیشه  اختصاص یافته است.

خراسان جنوبی از لحاظ ناهمواری‌ها، به دو قسمت «کوهستانی و مرتفع»‌ در شمال و شمال غرب و قسمت «پست و هموار» در دشت‌های مرکز و جنوب استان تقسیم می‌شود. قلل «کمر سرخ» با ارتفاع ۲,۸۴۲ متر در شمال و «شاه کوه» با ارتفاع ۲,۷۳۷ متر در جنوب مرتفع‌ترین نقاط استان است.از مهمترین رودهای جاری در استان، رود دهک می باشد.

خراسان جنوبی در زمینه کشاورزی مهارت بالایی داشته و موفق به کسب رتبه اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه در سطح ایران شده است، همچنین ششمین تولیدکننده انار و هشتمین تولیدکننده چغندرقند در کشور است.

قوروت (کشک) و بادمجان غذایی بسیار خوشمزه است که ماده‌ی اصلی آن کشک است، اما با کشک و بادمجانی که در دیگر شهرها پخته می‌شود تفاوت دارد. بلغور از دیگر غذاهای خوشمزه‌ی این استان است. اشکنه‌های مختلفی نیز در استان خراسان جنوبی تهیه می‌شوند که از میان آنها می‌توان به اشکنه‌ی بلغور شیر، عدس و نبات (شیرین) اشاره کرد. آش شلغم هم یکی دیگر از غذاهای محلی این استان است.

زعفران مهم‌ترین سوغات استان خراسان جنوبی است که بیشتر در شهر قاین کشت می‌شود. زرشک، آلو و عناب از دیگر سوغاتی‌های این استان هستند. انار دیگر سوغاتی استان است که بیشتر در شهرستان فردوس کشت می‌شود. گلیم بافی، حصیر بافی، قالی بافی، جاجیم بافی، ترکه بافی و گیوه بافی تعدادی از صنایع دستی استان است.

خراسان جنوبی نیز سرزمینی تاریخی بوده و با مکان‌های تاریخی و باستانی خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. امامزاده حسین بی موسی الکاظم در طبس، قلعه تاریخی فورگ در بیرجند، قنات بلده فردوس، کال جنی طبس، مسجد جامع قائن، سنگ نگاره کال جنگال خوسف، مسجد جامع هندوالان درمیان، آرامگاه ابن حسام خوسفی در خوسف، باغ گلشن طبس، بند دره بیرجند، بند عمرشاه بیرجند، روستای خراشاد بیرجند، غار خونیک قاین، باغ شوکت‌آباد بیرجند، مدرسه شوکتیه بیرجند، مدرسه علمیه علیا در فردوس، قلعه بیرجند، ارگ کلاه فرنگی بیرجند، آسیاب‌های بشرویه، آسیاب‌های بادی نهبندان، کنسولگری انگلیس در بیرجند از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری خراسان جنوبی هستند.

در زیر تصاویری از مقاصد گردشگری استان خراسان جنوبی قرار داده شده است:

 

امامزاده حسین بن موسی الکاظم طبس
ارگ کلاه فرنگی بیرجند
آرامگاه ابن حسام خوسفی خوسف
آسیاب های بادی نهبندان
آسیاب های بشروییه
باغ شوکت آباد بیرجند
باغ گلشن طبس
بند دره بیرجند
بند عمرشاه بیرجند
روستای خراشاد بیرجند
سنگ نگاره کال جنگال خوسف
غار خونیک قائن
قلعه بیرجند
قلعه فورگ بیرجند
قنات بلده فردوس
کال جنی طبس
کنسولگری انگلیس بیرجند
مدرسه شوکتیه بیرجند
مدرسه علیا فردوس
مسجد جامع درمیان
مسجد جامع قائن

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو