.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

خراسان شمالی – بجنورد

خراسان شمالی گذرگاه زائران امام هشتم شیعیان است، جایی است که آدمی می تواند خود را به دامان طبیعت بسپارد. این استان همچون نگینی در میان دو قطب گردشگری شمال کشور و زیارتی مشهد مقدس می درخشد و گنجینه‌ای ارزشمند از فرهنگ‌ها به‌شمار می‌رود. در این استان می‌توان با طبیعت هم‌نشین شد و از چشم‌اندازهای آن استفاده کرد.

کشف آثار باستانی در خراسان شمالی قدمت بسیار بالای این استان را از نظر سکونت انسان نشان می‎دهد. محوطه‌ی باستانی پهلوان و تپه‌ی جاجرم قدمتی نزدیک به ۱۲ هزار سال دارند و از دوران قبل از اسلام در این منطقه بناهایی مانند بنای سنگی اسپاخو ساخته شده است که قدیمی‎ترین سازه‌ی این بخش از تاریخ محسوب می‎شود.

استان خراسان شمالی از نظر جمعیت در رتبه بیست و هفتم و از نظر وسعت در رتبه پانزدم استان های کشور و در شمال شرق ایران قرار دارد. این استان از طرف شمال با کشور ترکمنستان، از سمت شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با سمنان و از سمت غرب با استان گلستان همسایه است. مرکز استان شهر بجنورد و ۷ شهرستان دیگر به نام های  شیروان، اسفراین، مانه و سملقان، راز وجرگلان، جاجرم، فاروج و گرمه شهرستان‌های خراسان شمالی را تشکیل می‌دهند.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۵۸ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۵ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۲۶ انجام می گردد، که کد ۲۶ جهت راهنمایی و رانندگی شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که حرف(ب، ج) جهت بجنورد، راز و جرگلان، حرف(ص) جهت شیروان، حرف(ط) جهت اسفراین، حرف(ق) جهت  جاجرم و گرمه، حرف(ل) جهت مانه و سملقان و حرف(م) جهت فاروج اختصاص یافته است.

قله شاه جهان بلندترین نقطه استان است که با بلندی ۳۰۵۱ متر در رشته‌کوه‌های آلاداغ قد بر افراشته است، پست‌ترین نقطه این استان نیز با ارتفاع ۴۰۰ متر در روستای تازه یاب در قسمت خروجی رودخانه اترک واقع شده است. از مهمترین رود جاری در این استان، رود اترک می باشد.

حضور نژادهای گوناگون در این منطقه باعث شده تنوع غذایی متنوعی نیز در این استان وجود داشته باشد. غذاهای سنتی استان خراسان شمالی براساس آداب و رسوم خاصی با کمک سبزیجات معطر فصل تهیه می‎شوند. آش یارمه نوعی آش محلی است که در شهر بجنورد با سبزی کوهی به اسم چریش پخته می‎شود. نان محلی قطاب، قروتو، آش قلیه، زیره‌تو یا کاچی بجنوردی، اشکنه، دنی و دیمه‌دنی، آش جوشواره و قابلی‌پلو دیگر غذاهای محلی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

کلاه‌ کرکی معروف‎ترین صنایع‌دستی مردم خراسان شمالی است که توسط مردم جاجرم بافته می‎شود. نمدمالی، تولید فرش دورو که ترکمن‌های استان در آن تخصص دارند و گلیم سفره‌کردی که محصول عشایر کرد خراسان شمالی است برخی صنایع دستی دیگر استان را تشکیل می‌دهند.

آب‌نبات معروف‌ترین سوغات خراسان شمالی است و بجنورد رتبه‌ی اول این سوغات را از آن خود کرده است. انواع انگور نیز گزینه‌ی مهم دیگریست که معمولا مسافران از این دیار تهیه می‌کنند. قرقوروت، کشک و شکرپنیر را نیز نباید فراموش کرد که طعمی خوش و منحصربه‌فرد دارند.  

تفریحگاه معروف بش قارداش بجنورد، پارک زیبای بابا امان بجنورد، چشمه آبگرم ایوب پیغمبر در ۸۰ کیلومتری شمال شرقی بجنورد در دهستان گیفان که از خواص طبی ویژه‌ای برخوردار است. روستای گردشگری اسفیدان شهرستان بجنورد که در در سال ۱۳۸۵ به‌عنوان زیباترین روستای ایران انتخاب شد و روستای رویین اسفراین از جاذبه‌های طبیعی و معروف خراسان شمالی هستند که انگیزه رفتن به این سرزمین را دوچندان می‌کنند. همچنین ارگ تاریخی بلقیس در اسفراین، حسینیه جاجرمی بجنورد، کوشک باغ علی‌آباد بجنورد، شهر تاریخی بلقیس در اسفراین، معبد اسپاخو کهن‌ترین بنای دوره ساسانی در شهرستان مانه و سملقان، موزه و عمارت مفخم در بجنورد و قلعه جلال‌الدین گرمه از جاذبه‌های تاریخی خراسان شمالی هستند.

در زیر تصاویری از جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی قرار داده شده است:

تفریح گاه بش قارداش بجنورد
پارک بابا امان بجنورد
روستای اسفیدان بجنورد
ارگ تاریخی بلقیس اسفراین
شهر تاریخی بلقیس اسفراین
چشمه آب گرم ایوب پیغمبر بجنورد
حسینیه جاجرمی بجنورد
عمارت سردار مفخم بجنورد
قلعه جلال الدین گرمه
کوشک علی آباد بجنورد
معبد اسپاخو مانه

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو