.

سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

زنجان – زنجان

استان زنجان مهد تمدن، فرهنگ و هنر و از مناطق آذری‌نشین ایران است. جاذبه‌های بیشماری این استان آن را در زمره استان‌های مطرح کشور قرار داده است. قدمت این استان به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد برمی‌گردد، در کاوش‌های باستانی و آثار تاریخی کشف شده می‌توان این موضوع را مشاهده کرد. واقع شدن این استان در حاشیه جاده ابریشم و راه تجاری مسیر هند و چین به اروپا بر ارزش ان افزوده بود. ایالت خمسه از نام‌های این استان در دوره قاجار بوده است.

استان زنجان از نظر جمعیت در رتبه بیست و پنجم و از نظر وسعت در رتبه بیست و سوم و در شمال غرب فلات ایران قرار دارد. این استان از شمال به استان‌های اردبیل و گیلان، از شرق به استان قزوین، از جنوب به استان همدان، از جنوب غربی و غرب به استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی محدود می شود. این استان به مرکزیت شهر زنجان، شامل ۷ شهرستان دیگر به نام های ابهر، سلطانیه، خرمدره، خدابنده، ایجرود، ماهنشان و طارم می باشد.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۲۴ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۲ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۸۷ و ۹۷ انجام می گردد، که کد ۸۷ جهت راهنمایی و رانندگی زنجان منظور شده و کد ۹۷ جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که حرف(ب، ق) جهت ابهر و سلطانیه، حرف(ج) جهت خدابنده، حرف(د) جهت خرمدره، حرف(س) جهت ایجرود، حرف(ص) جهت طارم و حرف(ط) جهت ماه نشان اختصاص یافته است.

بلندترین نقطه استان در ارتفاعات تخت سلیمان با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر قرار دارد، پست‌ترین نقطه نیز در رود قزل‌اوزن در گیلوان با ارتفاع بیش از ۳۰۰ متر واقع شده است. قزل‌اوزن، زنجان رود، شورکات (رود کبیر یا ابهر رود) از مهم‌ترین رودهای استان هستند.

نان اردک، شیرینی شستی، سبزی غازیاغی، چاقو، چاروق و فرش زنجان (با طرحی معروف به ریز ماهی) از مهم‌ترین سوغات و صنایع دستی استان زنجان است. فرش افشار زنجان از قالی‌های ریزبافت و پشمی و از پرطرفدارترین فرش‌های ایرانی است و از مهم‌ترین فرش‌های صادراتی کشور به شمار می‌رود.

از مهم‌ترین آثار باقی مانده تاریخی و باستانی در استان زنجان، می‌توان به گنبد سلطانیه،‌ بازار زنجان، عمارت دارایی زنجان، موزه و عمارت ذوالفقاری زنجان، شهر زیرزمینی دژمنده در روستای خوئین زنجان، بنای رختشویخانه زنجان، پل سردار زنجان، پل و قلعه قشلاق ماهنشان، قلعه بهستان ماهنشان، مسجد خانم زنجان و مسجد جامع زنجان اشاره کرد.مسجد حسینیه اعظم زنجان، دودکش جن در ۱۲۰ کیلومتری زنجان، مقبره قیدار نبی در شهرستان خدابنده، آبشار شارشار زنجان ،آرامگاه پیر احمد زهرنوش ابهر، امامزاده زیدالکبیر در ابهر، و معبد داش‌کسن در ۱۵ کیلومتری زنجان از دیگر دیدنی‌های این سرزمین تاریخی است.همچنین غار کتله‌خور در ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده، غار زرین در زرین رود، غار حاج کندی زنجان و در آب‌بر را نباید از دست داد.

در زیر تصاویری از نقاط دیدنی استان زنجان جهت بازدید شما بیننده گرامی قرار داده شده است:

معبد داش کسن
غار کتله خور
قلعه بهستان ماهنشان
گنبد سلطانیه زنجان
رختشو یخانه زنجان
امامزاده زیدالکبیر ابهر
آبشار شاشار زنجان
آرامگاه پیراحمد زرنوش ابهر
بازار زنجان
پل سردار زنجان
حسینیه اعظم زنجان
خانه ذوالفقاری زنجان
شهر زیرزمینی دژمنده زنجان
مسجد جامع زنجان
مقبره قیدار نبی زنجان
مسجد خانم زنجان

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو