.

شنبه, ۸ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

سمنان – سمنان

استان سمنان در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر واقع شده و همین مسئله باعث تنوع جغرافیایی قابل توجه این استان شده است. در بخش‌های شمالی این استان می‌توان از جنگل و کوه بازدید کرد و در جنوب آن مناطق کویری جذابی قرار گرفته‌اند.

این استان از نظر وسعت هفتمین و از نظر جمعیت سی امین استان کشور می باشد، مرکز آن شهر سمنان و هم اکنون دارای ۷ شهرستان است که عبارتند از : شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، آرادان، میامی و سرخه که از شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران و از جنوب به استان اصفهان از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان های تهران و قم محدود است.

بلندترین نقطه در استان سمنان مربوط به کوه شاهوار با ارتفاع تقریبی ۴۰۰۰ متر و مهمترین رود جاری در این استان، رود حبله رود می باشد.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۲۳ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۲ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۸۶ و ۹۶ انجام می گردد، که کد ۸۶ جهت راهنمایی و رانندگی سمنان و سرخه منظور شده و کد ۹۶ جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که حرف(ب) جهت دامغان، حرف(ج) جهت شاهرود و میامی، حرف(د) جهت گرمسار و آرادان، حرف(س) جهت مهدیشهر اختصاص یافته است.

از غذاهای محلی استان سمنان، سبزی پلو دامغانی را می توان نام برد، که با برنج، سبزی، بادمجان و چند ماده‌ی دیگر تهیه می‌شود. چرتمه پلو نیز غذایی مخصوص این استان است که با جگر گوسفند، دنبه، سیر، ماست، نمک و ادویه‌های دیگری طبخ می‌شود. ته‌چین گوشت گرمسار یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای محلی استان سمنان است.

پسته‌ی دامغان جزء معروف‌ترین محصولات کشاورزی استان سمنان است. در شهر شاهرود انواع مختلف انگور کشت می‌شود که اغلب کیفیت بسیار خوبی دارند. شهمیرزاد، از توابع شهرستان مهدیشهر، نیز به گردوهای مرغوبش شهرت دارد.

شیرینی‌های مختلفی نیز در استان سمنان تهیه می‌شود که از میان آنها می‌توان به نان شیرمال اشاره کرد. نان بقسمات، نان چای و نان فتیر (فطیر) نیز در شهرهای مختلف استان سمنان طبخ می‌شوند. نان کاک نیز از شیرینی‌های استان سمنان است که بیشتر در شهر شاهرود تهیه می‌شود.

آرامگاه ارمیای نبی شاهرود
جنگل ابر شاهرود
کویر حاج علی قلی دامغان
پارک ملی خارتوران شاهرود
آرامگاه بایزید بسطامی شاهرود
باغ گردشگری اورس شاهرود
کویر رضا آباد شاهرود
برج چهل دختران شاهرود
چشمه انگورستانی دامغان
دشت گرمسار
روستای قلعه بالا شاهرود
غار نمکی شاهرود
کوه اژدها شاهرود
گرمابه پهنه سمنان
دشت گل آفتاب گردان شاهرود
گنبد زنگوله دامغان
مسجد امام سمنان
مسجد جامع دامغان

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو