.

شنبه, ۸ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

قم – قم

استان قم در جنوب پایتخت و مرکز کشور واقع شده و جزء کوچک‌ترین استان‌های ایران است. ‌شهر قم، مرکز این استان، پس از مشهد مهم‌ترین شهر ایران در زمینه‌ی گردشگری مذهبی است. قم میزبان حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران، از مهم‌ترین بناهای مذهبی کشورمان است. استان قم از شمال با استان تهران، از شرق با استان سمنان، از جنوب با استان اصفهان و از غرب با استان مرکزی همسایه است. این استان به غیر از شهر قم که به عنوان مرکز استان می باشد، دارای ۵ شهر دیگر نیز می باشد که عبارتند از: قنوات، جعفریه، کهک، دستجرد و سلفچگان.

بیشتر بخش‌های استان قم آب و هوایی گرم و نیمه خشک دارند. بنابراین فصل تابستان فرصت مناسبی برای سفر به این استان نیست. البته با توجه به اختلاف ارتفاع زیاد نقاط مختلف استان در بخش‌های دیگری از استان قم می‌توان آب‌وهوای کوهستانی و نیمه‌ بیابانی را نیز تجربه کرد. بلندترین نقطه استان، کوه علیق با ارتفاع ۳۱۶۷ متر و مهمترین رود، قم رود می باشد.

استان قم از نظر جمعیت رتبه بیستم و از نظر وسعت رتبه سی ام کشور را دارد. پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۲۵ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۲ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران ۱۶ انجام می گردد، و کلیه پلاک خودروهای استان با کد ۱۶ شماره گذاری می گردد.

دریاچه‌ی نمک قم یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان قم است که در شرق شهر قم قرار دارد. دریاچه‌ی حوض سلطان نیز دیگر جاذبه‌ی طبیعی این استان است که در حاشیه‌ی بزرگراه قم-تهران قرار دارد. در صورت وجود آب در دریاچه‌ی حوض سطان آینه‌ی طبیعی بسیار بزرگی تشکیل می‌شود که منظره‌های جذابی را ایجاد می‌کند.

سوهان معروف‌ترین سوغاتی استان قم است. کارگاه‌های سوهان‌پزی بسیاری در شهر قم مشغول فعالیت هستند که انواع مختلف این شیرینی را تولید می‌کنند. سوهان لقمه‌ای، سوهان گزی و سوهان عسلی تعدادی از انواع مختلف سوهان هستند.

قالی دستباف از مهم‌ترین صنایع دستی استان قم است. تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و ساخت انگشتر که این استان را به استان ملی انگشتر تبدیل کرده است. خَرمُهره‌سازی، منبت‌کاری، معرق‌کاری و خراطی چوب از دیگر صنایع دستی رایج در استان قم است.

از جاذبه های گردشگری و مذهبی استان قم: حرم حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، قلعه قمرود در حوالی قمرود، کوه خضر نبی در منطقه تاریخی کوه سفید، مسجد جامع قم، مدرسه فیضیه، دریاچه نمک حوض سلطان در بزرگراه قم- تهران، خانه حکیم باشی ملاصدرا در کهک، بازار قم، پارک ملی کویر، غار وشنوه در روستای وشنوه، گنبد نمکی قم در جعفریه و …. را می توان نام برد.

در زیر تصاویری منتخب از جاذبه های مذهبی و گردشگری استان قم برای شما قرار داده شده است:

حرم حضرت معصومه(س)
مسجد مقدس جمکران
مسجد جامع قم
کوه خضر نبی(ع)
مدرسه فیضیه قم
خانه حکیم باشی ملاصدرا
دریاچه حوض سلطان
قلعه قمرود
غار وشنوه
پارک ملی کویر
بازار قم
گنبد نمکی قم

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو