.

چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کردستان – سنندج

کردستان سرزمین سردی است که مردمانش دلی گرم دارند و میزبانی‌شان زبانزد است. معنای لغوی کردستان که اولین بار به طور رسمی در زمان سلجوقیان مورد استفاده قرار گرفته است، سرزمین کردهاست. پیشینه‌ی سرزمین کردستان به زمان مادها برمی‌گردد. در سال ۱۳۳۷ این استان به شکلی که امروز می‌شناسیم –با شهرهای سنندج، قروه، گروس و سقز- تشکیل شد. پس از آخرین تقسیمات کشوری، سنندج به عنوان مرکز استان و همچنین دارای نه شهرستان دیگر که عبارتند از: بانه، بیجار، سقز، قروه، مریوان، دیواندره، کامیاران، سروآباد، دهگلان.

کردستان سرسبز از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و بخشی از زنجان، از جنوب به کرمانشاه و از غرب به عراق می‌رسد و مردمش به زبان کردی سخن می‌گویند، ناگفته نماند که در بخش‌هایی از این استان مردم به زبان آذری نیز حرف می‌زنند. کردستان جنگل‌های زیادی دارد که بیشترشان در اطراف بانه و مریوان پراکنده شده‌اند. این جنگل‌ها انواع بلوط و درختان دیگر را در خود جای داده‌اند.

این استان کوهستانی که تحت‌تاثیر آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای قرار دارد در بهار و تابستان آب‌و‌هوایی خنک و معتدل دارد؛ بارندگی فصل بهار و بارش برف سنگین زمستانی به دلیل همین توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۸۷ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۸ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران ۵۱ و ۶۱ انجام می گردد، که کد ۵۱ جهت راهنمایی و رانندگی سنندج منظور شده و کد ۶۱ جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که حرف(ب، م) جهت سقز، حرف(ج) جهت بیجار، حرف(د، ه) بانه، حرف(س، ن) جهت قروه و دهگلان، حرف(ص، و) جهت مریوان، حرف(ط) جهت دیواندره، حرف(ق) جهت کامیاران، حرف(ل) جهت سروآباد اختصاص یافته است.

سابقه‌ی طولانی، فرهنگ غنی، جشن‌ها، صنایع دستی شهرهای مختلف استان، طبیعت بکر و جاذبه‌های دیدنی، این استان را به مقصدی مهم برای گردشگران تبدیل کرده است. گزیده ای از اماکن گردشگری این استان عبارتند از: .

*** بازدیدکننده گرامی، با احترام فراوان به آگاهی میرساند این بخش در دست ویرایش و بازنگری است . از این که با صبر خود، فرصتی برای ما جهت تکمیل اطلاعات لازم قائل می گردید سپاسگزاریم .***

با تشکر؛ مدیر سایت راه افتخار

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو