.

چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کرمانشاه – کرمانشاه

استان کرمانشاه در غرب کشور ایران قرار دارد. این استان از شمال با کردستان از مشرق با همدان از جنوب شرقی با لرستان و از جنوب با ایلام همسایه است و در غرب نیز با کشور عراق هم جوار است. استان کرمانشاه بخشی از رشته کوه زاگرس است که در دوران های مختلف زمین شناسی بر اثر حرکت صفحه آفریقا – عربستان به سوی صفحه ایران و در نتیجه پیدایش چین خوردگی رسوبات دوران دوم و اوایل سوم تشکیل شده است.
استان تاریخی کرمانشاه همچون دیگر نقاط کشور کهنسال ما آثاری از روزگار مجد و عظمت ایران را در سینه کوه‌ها و پهن دشت‌های خود محفوظ کرده است. برخلاف سایر نقاط ایران که به صورت مقطعی مورد سکونت قرار گرفته‌اند. این استان بدون وقفه در ادوار مختلف تاریخ مورد سکونت قرار گرفته است، شواهد و مدارک باستان شناسی نشان می‌دهد این منطقه از اولین زیستگاه‌های انسان اولیه به شمار می‌رفته و یکی از مراکز مهم جمعیتی در زاگرس میانی محسوب می شده است.

این استان از نظر وسعت در رتبه هفدهم و از نظر جمعیت در رتبه سیزدهم استان های کشور واقع شده است. مرکز استان کرمانشاه، شهر کرمانشاه است. بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ استان کرمانشاه، بعد از کرمانشاه شامل ۱۳ شهرستان دیگر که عبارتند از: سنقر، کنگاور، صحنه، هرسین، سرارود، جوانرود، پاوه، اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، قصر شیرین، گیلانغرب، روانسر و ثلاث باباجانی می باشد.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۸۳ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۸ شروع می شود. همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران ۱۹ و ۲۹ انجام می گردد، که کد ۱۹ جهت راهنمایی و رانندگی کرمانشاه منظور شده و کد ۲۹  جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که حرف(ب) جهت اسلام آباد غرب، حرف(ج) جهت گیلانغرب، حرف(د) سرپل ذهاب، حرف(س) جهت پاوه، حرف(ص) جهت کنگاور، حرف(ط) جهت قصر شیرین، حرف(ق) جهت سنقر، حرف(ل) جهت جوانرود، حرف(م) جهت صحنه، حرف(ن) جهت هرسین و حرف (و) جهت ثلاث باباجانی و بقیه شهرستان های این استان زیر نظر این ۱۲ مرکز  اختصاص یافته است.

استان کرمانشاه به علت شرایط خاص اقلیمی و وجود خاک های زراعی مرغوب، آب فراوان، دشت های وسیع و دره های حاصلخیز و طولانی از نواحی مستعد کشاورزی کشور محسوب می شود و از امکانات بالقوه بسیار بالایی برای توسعه کشاورزی برخوردار است. عوامل فوق باعث شده که این استان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات و حبوبات کشور باشد. استان کرمانشاه دارای دو اقلیم سردسیری و گرمسیری است. نواحی سردسیری استان مساعد برای کشت غلات، حبوبات، علوفه، چغندرقند، دانه های روغنی و سبزیجات می‌باشد. نواحی گرمسیری نیز قابلیت کشت غلات، جالیز، صیفی، مرکبات و نخیلات را دارد.
از دیگر فعالیت های اقتصادی استان دامپروری است. استان کرمانشاه به عنوان یکی از مراکز عشایری کشور با قابلیت های مرتعی مناسب، قرار گرفتن در دامنه های زاگرس، دارا بودن استعدادهای ویژه در زمینه آب و خاک و همچنین همجواری با استان های ایلام و لرستان از دیرباز یکی از قطب های مهم دامپروری و کشاورزی در سطح کشور محسوب می شده و همواره تأمین کننده قسمتی از فراورده های دامی کشور بوده است. بطورکلی پرورش دام در استان به سه صورت ثابت، نیمه متحرک و متحرک صورت می گیرد.
استان کرمانشاه یکی از مناطق مستعد و قابل توسعه آبزی پروری در کشور است. وجود منابع آبی فراوان از جمله رودخانه های دائمی، چشمه ها، آبگیرها و تالاب ها شرایط مناسبی جهت توسعه پرورش ماهی در استان ایجاد نموده است. از دیگر منابع اقتصادی استان، زنبورداری و پرورش طیور است.
استان کرمانشاه از دیرباز به موازات توسعه کشاورزی و دامداری در زمینه صنایع نیز پیشرفت داشته است و آثار بسیاری از روزگاران کهن به جا مانده که نمودی است از استعداد و دست های ماهر هنرمندان این دیار، صنایع دستی مردم این استان شامل گیوه‌کشی، موج بافی، پرده بافی، قلمزنی، ساخت ابزارهای فلزی، گلیم بافی، نمدمالی، جاجیم بافی، قالی بافی و … می‌باشد. یکی دیگر از منابع اقتصادی استان کرمانشاه، کارخانه‌های صنعتی می باشد. اولین اقدام در جهت استقرار صنایع با احداث پالایشگاه نفت کرمانشاه شروع گردید که در حقیقت می توان آن را اولین واحد صنعتی مدرن در منطقه غرب دانست. در استان کرمانشاه با توجه به استعداد سرشار کشاورزی آن، ایجاد کارخانه‌های وابسته به کشاورزی را ایجاب نموده است که از آن جمله کارخانه قند بیستون و اسلام آباد می‌باشد که باعث رونق کشاورزی و کشت چغندر و بالا رفتن سطح اشتغال در منطقه گردیده است. کارخانه سیمان در ۱۲ کیلومتری جاده کرمانشاه ـ همدان یکی از دو واحد بزرگ تولید سیمان در منطقه غرب کشور بوده و تأثیر بسزایی در توسعه اقتصادی منطقه داشته است.
از جمله واحدهای صنعتی دیگر می توان به نیروگاه حرارتی بیستون، کارخانه نساجی غرب، پشم ریسی غرب، پشم بافی کشمیر، کارخانه تولید انواع سیم و کابل برق، کارخانه رنگ سازی، کارخانه تولید نایلون، خوراک دام و طیور را نام برد.

علاوه بر آن گردشگری نقش زیادی در گسترش اقتصاد این استان دارد. کرمانشاه دارای ناحیه ای کوهستانی است که ما بین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته است و سراسر آن را قلل و ارتفاعات سلسله جبال زاگرس پوشانیده است. سلسله جبال زاگرس در محدوده این استان به صورت مجموعه ای از رشته کوهای موازی پدیدار گشته که دشت های مرتفع کوهستانی در بینابین آنها شکل گرفته و بستر گذرگاه های مهم زاگرس را به وجود آورده است. استان کرمانشاه در معرض جبهه های مرطوب مدیترانه ای قرار دارد که در برخورد با ارتفاعات زاگرس، موجبات ریزش برف و باران را فراهم می سازد. در استان کرمانشاه اقلیم‌های متفاوت قابل تشخیص است و همچنین پیشینه تاریخی، این استان را مهد گردشگری دانسته که گوشه ای از آن در اینجا بیان می شود: طاق بستان در کرمانشاه، بنای طاق گرا در حد فاصل کرمانشاه و سرپل ذهاب، سراب نیلوفر در کرمانشاه، تکیه بیگلربیگی در فیض آباد، تکیه معاون الملک در کرمانشاه، نقش برجسته هرکول در حد فاصل همدان و کرمانشاه،بازار سنتی کرمانشاه، سنگ نوشته بیستون در هرسین و … را نام برد.

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان کرمانشاه برای شما قرار داده شده است:

بازار سنتی کرمانشاه
تکیه بیگلربیگی کرمانشاه
نقش برجسته هرکول کرمانشاه
سراب نیلوفر کرمانشاه
طاق بستان کرمانشاه
طاق گرا سرپل ذهاب
تکیه معاون الملک کرمانشاه
مجموعه بیستون هرسین

*** بازدیدکننده گرامی، با احترام فراوان به آگاهی میرساند این بخش در دست ویرایش و بازنگری است . از این که با صبر خود، فرصتی برای ما جهت تکمیل اطلاعات لازم قائل می گردید سپاسگزاریم .***

با تشکر؛ مدیر سایت راه افتخار

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو