.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کرمانشاه – کرمانشاه

استان کرمانشاه در منطقه غربی کشور قرار دارد به گونه ای که از شمال با استان کردستان، از شرق با استان همدان، از جنوب شرقی با استان لرستان و از جنوب با استان ایلام مرز مشترک داشته و همچنین از غرب با کشور عراق همسایه است. از نام های دیگر آن می توان به کرمانشاهان و باختران اشاره کرد .

این استان نیز همچون بسیاری از دیگر نقاط کشورمان، آثاری از روزگار کهن ایران را در سینه کوه‌ها و دشت‌های خود قرار داده است . شواهد و مدارک باستان شناسی نشان می‌دهد این منطقه از اولین زیستگاه‌های انسان اولیه به شمار می‌رفته و یکی از مراکز مهم جمعیتی در زاگرس میانی محسوب می شده است .

کرمانشاه از نظر وسعت در رتبه هفدهم و از نظر جمعیت در رتبه سیزدهم استان های کشور واقع شده است. مرکزش شهر کرمانشاه بوده و بر اساس آخرین تغییرات در ۱۳۹۰ شامل ۱۳ شهرستان دیگر نیز می باشد که عبارتند از: سنقر، کنگاور، صحنه، هرسین، سرارود، جوانرود، پاوه، اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب، قصرشیرین، گیلانغرب، روانسر و ثلاث باباجانی.

پیش شماره تلفن ثابت در این استان ۰۸۳ بوده و سرآغاز خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول ۰۹۱۸ است . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران ۱۹ و ۲۹ انجام می گیرد، بدین گونه که کد ۱۹ جهت راهنمایی و رانندگی شهرستان کرمانشاه و کد ۲۹ جهت سایر شهرستان های این استان منظور شده است. در همین راستا حرف(ب) جهت اسلام آبادغرب، حرف(ج) جهت گیلانغرب، حرف(د) جهت سرپل ذهاب، حرف(س) جهت پاوه، حرف(ص) جهت کنگاور، حرف(ط) جهت قصرشیرین، حرف(ق) جهت سنقر، حرف(ل) جهت جوانرود، حرف(م) جهت صحنه، حرف(ن) جهت هرسین و حرف (و) جهت ثلاث باباجانی تعیین شده و سایر شهرستان ها نیز تحت نظارت این ۱۲ مرکز، پلاک گذاری می گردند .

استان کرمانشاه به علت شرایط خاص اقلیمی در زمینه های کشاورزی و دامپروری فعالیت قابل توجهی دارد . وجود خاک زراعی مرغوب، آب فراوان، دشت های وسیع، دره های حاصلخیز و طولانی و… از نواحی مستعد و برخوردار از امکانات بالقوه بسیار خوبی برای توسعه کشاورزی محسوب می شود . عوامل فوق باعث شده که این استان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات و حبوبات کشور باشد. استان کرمانشاه دارای دو اقلیم سردسیری و گرمسیری است که در نواحی سردسیری عموماً غلات، حبوبات، علوفه، چغندرقند، دانه های روغنی و سبزیجات و در نواحی گرمسیری جالیز و صیفی جات کشت می شود .

کوه شاهو با ارتفاع ۳۴۰۰ متر بلندترین قله و رودخانه سیروان، مهمترین رود جاری در استان کرمانشاه می باشد.

در بخش دامپروری نیز به علت حضور عشایر غیور و قابلیت های مرتعی مناسب، از دیرباز یکی از قطب های مهم دامپروری محسوب شده و همواره تأمین کننده قسمتی از فراورده های دامی کشور بوده است . علاوه بر آن، وجود منابع آبی فراوان(رودخانه های دائمی، چشمه ها، آبگیرها و تالاب ها) و شرایط مناسب جهت پرورش ماهی، این استان را به یکی از مناطق مستعد و قابل توسعه آبزی پروری در کشور تبدیل نموده است. همچنین زنبورداری و پرورش طیور نیز در این منطقه رونق خوبی دارد .

صنایع دستی مردم این استان شامل گیوه‌کشی، موج بافی، پرده بافی، قلمزنی، ساخت ابزارهای فلزی، گلیم بافی، نمدمالی، جاجیم بافی، قالی بافی و … می‌باشد. علاوه بر آن، استان کرمانشاه در زمینه صنایع مدرن نیز فعالیت های قابل توجهی را به خود دیده که از جمله آنها می توان به پالایشگاه نفت کرمانشاه، کارخانه های قند و سیمان اشاره نمود .

علاوه بر موارد پیش گفته، گردشگری نقش زیادی در رشد اقتصادی این استان دارد. کرمانشاه دارای ناحیه ای کوهستانی است که ما بین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قلل و ارتفاعات سلسله جبال زاگرس پوشانیده است . این منطقه در معرض جبهه های مرطوب مدیترانه ای قرار دارد که در برخورد با ارتفاعات زاگرس، موجب ریزش برف و باران می شود . همچنین از موارد تاریخی و جاذبه های گردشگری قابل توجه این استان میتوان به طاق بستان در کرمانشاه، طاق گرا در حد فاصل کرمانشاه و سرپل ذهاب، سراب نیلوفر در کرمانشاه، تکیه بیگلربیگی در فیض آباد، تکیه معاون الملک در کرمانشاه، نقش برجسته هرکول در حد فاصل همدان و کرمانشاه، بازار سنتی کرمانشاه، سنگ نوشته بیستون در هرسین و … اشاره کرد .

سایت راه افتخار در اینجا تصاویری منتخب از نقاط دیدنی استان کرمانشاه را برای شما قرار داده است:

بازار سنتی کرمانشاه
تکیه بیگلربیگی کرمانشاه
نقش برجسته هرکول کرمانشاه
سراب نیلوفر کرمانشاه
طاق بستان کرمانشاه
طاق گرا سرپل ذهاب
تکیه معاون الملک کرمانشاه
مجموعه بیستون هرسین

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو