.

جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کرمان – کرمان

استان کرمان، مرکز طلای سبز(پسته) و یکی از استان‌های پهناور کشور است که در منطقه‌ای بین مرکز، جنوب، شرق و جنوب شرق ایران واقع گردیده، به گونه‌ای که از شمال شرقی با استان خراسان جنوبی، از شمال غربی با استان یزد، از شرق و جنوب شرقی با استان‌ سیستان و بلوچستان، از غرب با استان فارس و از جنوب و جنوب غربی با استان هرمزگان مرز مشترک دارد.

از نظر وسعت، پهناورترین استان‌ و از نظر جمعیت در رتبهء نهم استان های کشور واقع شده، مرکزش شهر کرمان بوده و علاوه بر آن، دارای ۲۲ شهرستان دیگر نیز می‌باشد . این شهرستان‌ها شامل رفسنجان، انار، سیرجان، بافت، بم، شهربابک، راور، ماهان، بردسیر، جیرفت، زرند، عنبرآباد، ارزوئیه، رابر، رودبارجنوب، ریگان، فاریاب، فهرج، قلعه گنج، کوهبنان، منوجان و نرماشیر می‌باشند.

استان کرمان از استان های دارای پیشینهء تاریخی بسیار باارزش و قابل اثبات بوده به طوری که برخی از این موارد مربوط به پیش از تاریخ(منطقه جیرفت) و برخی نیز مربوط به دوره های صفوی و زند می باشد . همچنین این استان دارای نقاط دیدنی طبیعی فراوان نیز بوده و به جز منطقهء ساحلی، سایر اقلیمهای ایران اعم از کوه، جنگل، کویر، گرمسیر، سردسیر و … را در خود جای داده است . از جملهء آثار تاریخی این استان می توان به حمام و مجموعهء گنجعلی خان، آرامگاه شاه نعمت الله ولی، ارگ بم، ارگ رایِن، باغ شازده(شاهزاده)، گنبد جبلیه و از جملهء مناطق جغرافیایی دیدنی آن می توان به آبشار رایِن، آبشار گلباف، دریاچه جوان شَهداد، روستای میمند(کنده شده در دل صخره ها)، منطقه ییلاقی سیرچ، غار ایوب دِهَج، پارک ملی خَبر، کویرهای لوت و شهداد (گرمترین نقطهء ثبت شدهء کره زمین) و… اشاره کرد .

پیش شمارهء تلفن های ثابت در این استان ۰۳۴ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۳ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران۴۵ و ۶۵ انجام می گردد که کد۴۵ جهت راهنمایی ورانندگی شهرستان کرمان منظور شده و کد ۶۵ جهت سایر شهرستانهای این استان در نظر گرفته شده است . به گونه ای که حرف(ب) جهت رفسنجان، حرف(ج) جهت بم و حرف(د) جهت سیرجان، حرف(س) جهت بافت، حرف(ص) جهت جیرفت، حرف(ط) جهت زرند، حرف(ق) جهت کهنوج، حرف(ل) جهت شهربابک، حرف(م) جهت بردسیر، حرف(ن) جهت منوجان، حرف(و) جهت عنبرآباد و حرف(ه) جهت راور اختصاص یافته است . سایر شهرستانهای این استان نیز تحت پوشش پلاک گذاری این سیزده مرکز قرار می گیرند .

بلندترین نقطهء این استان، قلهء هزار با ارتفاعی بیش از ۴۵۰۰ متر بوده و علاوه بر آن، چهارده قله بالای ۴۰۰۰ متر نیز در این استان وجود دارند . در بین این کوه های استوار، نامی همچون کوه‌ شاه نیز دیده می شود که دومین کوه‌ بلند این استان می‌باشد. هلیل‌رود، چشمه عروس و رود شور از رودخانه های جاری مهم در استان کرمان هستند .

استان کرمان از نظر کشاورزی رتبهء اول تولید پسته را در جهان داراست . علاوه بر آن، یکی از مرغوبترین زیره های سیاه نیز از محصولات این منطقه از کشور می باشد . همچنین پرتقال بم و خرمای بم از مرغوب ترین تولیدات کشاورزی از این دست می باشند . علاوه بر این ها، از سوغاتی های خوراکی این استان میتوان به کلمپه(نوعی کلوچه با مغز خرما) و قاووت یا به لهجهء کرمانی قُوَّتو(نوعی آردِ مُغَذّی با ادویه های مختلف و پایهء پودر خشخاش) نیز اشاره کرد .

اگر قصد سفر تفریحی دارید، استان کرمان در هر زمان از سال برای سفر مناسب است . چرا که در سرمای زمستان میتوانید به کویرنوردی، دیدار کلوت ها و دریاچهء جوان در منطقه شهداد بروید، در گرمای تابستان مناطق ییلاقی سیرچ، خَبر، رایِن و گُلباف می توانند محل مناسبی برای تفریح شما باشند . در نیمهء اول فصل پائیز، سیاحت در پسته زارهای این استان(به شرط کسب اجازه از مالکین) جذاب و دلنشین است .  در فصل بهار هم که تمامی نقاط این استان زیبا و سیر و سیاحت در آن (به شرط همراه داشتن یک بَلَد و راهنما) بسیار لذت بخش است .

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان کرمان برای شما قرار داده شده است:

ارگ بم؛ بزرگترین بنای خشتی جهان و نماد استان کرمان

آبشاری در روستای دلفارد شهرستان جیرفت

حمام گنجعلی خان کرمان با تصویرسازی های فوق العاده

دریاچه جوان شهداد

کویر شهداد و کلوت های زیبای آن

بقعهء شاه نعمت الله ولی

باغ شازده ماهان
باغ شازده ماهان

پارک ملی خبر در زمستان

نمایی از روستای تاریخی میمند شهربابک

روستای سیرچ، بهشتی در مجاورت کویر شهداد

گنبد جبلیه؛ تنها بنای تاریخی ساخته شده از سنگ در استان کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو