.

یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

مازندران – ساری

به مرتفعترین نقطه ایران و مرکز پرورش مرکبات خوش آمدید . استان مازَندَران در شمال ایران و در کرانه‌های جنوبی دریای مازندران قرار دارد . بررسی‌های باستان‌شناسی غارهای هوتو و کمربند بهشهر نشان می‌دهد که سکونت انسانی پیش از میلاد مسیح در این منطقه وجود داشته ‌است. در کتیبه‌‌ بیستون نیز از حدود جغرافیایی مازندران و گیلان با نام پتشواریش نام برده شده است. این منطقه پیش از این «طبرستان» نامیده می‌شد و در قرن هفتم هجری قمری به مازندران تغییر نام داد.

مازندران از پرجمعیت‌ترین استان‌های ایران است که از شرق با استان گلستان، از غرب با استان های گیلان و البرز، از جنوب با استان تهران، از جنوب شرقی با استان سمنان، از جنوب غربی با استان قزوین و از شمال به دریای خزر منتهی گردیده و به واسطه دریا با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان مرتبط است .

از نظر وسعت در رتبه هیجدهم و از نظر جمعیت در رتبه هفتم استان های کشور قرار دارد . مرکزش شهر ساری است و علاوه بر آن، دارای ۲۱شهرستان دیگر شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشر، جویبار، چالوس، کلاردشت، رامسر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، تنکابن، سیمرغ، عباس آباد، فریدون کنار، قائمشهر، گلوگاه، میان دورود، محمودآباد، نکا، نوشهر و نور می باشد.

مازندران با جلگه‌های سرسبز، کوهستان‌های پربرف، بیشه‌زارها و جنگل‌های هیرکانی در کنار سواحل زیبای دریای کاسپین (دریای خزر)، یکی از پرطرفدارترین استان‌های ایران برای گردشگری به شمار می‌رود. از جمله اماکن دیدنی این استان عبارتند از: روستای فیلبند در بابل، پل ورسک در سوادکوه، جاده زیبای کرج-چالوس، آبشار سواسره در نور، قله دماوند در لاریجان، دریاچه سد آبیدر در نوشهر، دریاچه ولشت در مرزن آباد چالوس، مرداب دریوک در کلاردشت، دریاچه الیمالات در نور، جنگل لفور در سوادکوه، بازار بزرگ رویان(بازار روس ها) در رویان، آبشار آب پری در نور، آب گرم لاویج در نور، آبشار شی الیم در بابلسر، چشمه های باداب سورت، روستای کندلوس در نور، منطقه گردشگری نمک آبرود در چالوس و …. می باشد. 

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۱۱ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۱ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران ۶۲ و ۷۲و ۸۲ انجام می گردد که کد ۶۲ جهت راهنمایی ورانندگی شهرستان ساری منظور شده و کد ۷۲و ۸۲ جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که از دسته کد۷۲، حرف(و) جهت محمودآباد ، حرف(ط) جهت نور، حرف(ن) جهت چالوس، حرف(ب) جهت آمل، حرف(ج) جهت بابل، حرف(د) جهت تنکابن، حرف(س) جهت رامسر، حرف(ص) جهت نوشهر، حرف(ق) جهت بهشهر، حرف(ل) جهت قائم شهر، حرف(م) جهت بابلسر و فریدونکنار، حرف(ه) جهت نکا، حرف(ی) جهت جویبار و از دسته کد ۸۲، حرف(ب) جهت سوادکوه، حرف(د) مجدداً جهت آمل و حرف(ج) مجدداً جهت بابل اختصاص یافته است. سایر شهرستانهای این استان نیز تحت پوشش پلاک گذاری این پانزده مرکز قرار می گیرند.

قله دماوند مرتفع‌ترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا در شهرستان آمل با ارتفاع ۵۶۰۹ متر و همچنین علم کوه دومین قله مرتفع ایران با ارتفاع ۴۸۴۸ متر در این استان قرار دارند . از رودخانه های مهم جاری در این استان نیز می توان به رودهای هراز، تجن، چالوس، بابل رود، سفید رود و… نام برد .

آب‌و‌هوای کوهستانی و معتدل خزری بر مناطق مختلف مازندران حکم‌فرمایی می‌کند. شهرهای غربی استان که در همسایگی گیلان قرار دارند، بارندگی بیشتری را تجربه می‌کنند و تابستان‌هایی گرم و زمستان‌های نسبتا سردی دارند. قسمت‌های کوهستانی و ییلاقات تابستان‌هایی معتدل و زمستان‌هایی پربرف و بسیار سرد را می‌گذرانند. با این شرایط آب و هوایی در این استان کشاورزی نیز در این منطقه رونق دارد. مرکبات و کیوی از عمده محصولات باغی  و برنج و چای از محصولات زراعی قابل توجه مازندران می باشد.

سوهان کنجدی یا پشت‌زیک از خوراکی‌های خوش‌مزه‌ این استان است. آغوزنون، رشته‌به‌رشته که از ترکیب رشته، گردو، خاک قند، هل و روغن تهیه می‌شود و طرفداران زیادی دارد، قماق که در خانواده‌ی شیرینی‌ها قرار می‌گیرد ولی در پخت آن از شکر استفاده نمی‌شود، برنجک، کماج مخصوص مازندران، نان کوهی یا نان ییلاقی آمل، کلوچه و کوکی، آب‌دندون که بیشتر در آمل طبخ می‌شود، نان قتلمه که مخصوص ماه رمضان است، عسل، انواع مربا، ترشی و لواشک از سوغاتی‌های لذیذ استان مازندران هستند.

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان مازندران برای شما قرار داده شده است:

 

روستای فیلبند بابل
پل ورسک سوادکوه
جاده چالوس
آبشار سواسره نور
قله دماوند لاریجان
دریاچه سد آبیدر نوشهر
مرداب دریوک کلاردشت
دریاچه الیمالات نور
جنگل لفور سوادکوه
بازار روس ها رویان
آبشار آب پری نور
آبشار شی الیم بابلسر
روستای کندلوس نور
نمک آبرود چالوس

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو