.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

هرمزگان – بندر عباس

استان هرمزگان، استراتژیک ترین استان‌ و شریان حیاتی اقتصاد(صادرات و واردات) کشور است که با توجه به برخورداری از بندرگاه ها و اسکله های متنوع، منطقه آزاد تجاری قشم، بهره مندی از محورهای مواصلاتی پرتردد ریلی، جاده ای، پروازی و کشتیرانی توانسته موقعیت خود را در طول سالیان دراز بعد از جنگ با عراق تثبیت نماید . این استان در منطقه‌ء جنوبی ایران واقع گردیده، به گونه‌ای که از شمال با استان های کرمان و فارس، از شرق با استان سیستان و بلوچستان و از غرب با استان‌ بوشهر مرز مشترک دارد. همچنین استان هرمزگان از جنوب به دریای عمان و خلیج همیشه فارس منتهی شده که به همین واسطه، از مرزهای جنوبی خود با کشورهای عمان و امارات همسایه است .

از نظر وسعت در رتبهء نهم‌ و از نظر جمعیت در رتبهء هجدهم استان های کشور واقع شده، مرکزش شهر بندرعباس بوده و علاوه بر آن، دارای ۱۲ شهرستان دیگر نیز می‌باشد . این شهرستان‌ها شامل بندر میناب، دهبارز(رودان)، حاجی آباد، بندر جاسک، بندر خمیر، بندرلنگه، جزیره قشم، جزیره بوموسی، بستک، پارسیان(گاوبندی)، بندر سیریک، و بشاگرد می‌باشند. علاوه بر این شهرستان ها، باید به این نکته دقت داشت که استان هرمزگان دارای ۱۴ جزیرهء ریز و درشت بوده که در بین آن ها، موارد مهمی همچون بزرگترین جزیرهء ایران(قشم)، توریستی ترین جزیره(کیش)، جنوبی ترین جزیره(بوموسی)، استراتژیک ترین جزایر(جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی) و زرخیزترین جزیره(هرمز) قرار دارند .

از نظر پیشینهء تاریخی، شاید اولین چیزی که به ذهن همه ایرانیان می رسد، تغییر نام مرکز این استان از بندر گمبرون به بندرعباس به واسطهء آزادسازی این قسمت از خاک کشور از سیطرهء پرتغالی ها توسط ارتش شاه عباس صفوی به فرماندهی امامقلی خان باشد . همچنین بناهایی همچون معبد هندوها در مرکز شهر بندرعباس، قلعه پرتغالی ها در جزیرهء قشم و بقایای کشتی یونانی به گِل نشسته در سواحل جزیرهء کیش از دیگر دیدنیهای تاریخی این استان است .

این استان دارای جاذبه های فراوانی همچون ساحل زیبای جزایر هنگام و هرمز، آبگرم گِنُو، روستای بُخوان، آبشار تِزِرج، تنگهء چاهکوه و دره ستارگان قشم، غارهای خربس و غار نمکدان قشم، پارک دلفین ها و تفریحات دریایی جزیرهء زیبای کیش و… بوده و علاوه بر اینها، وجود بازارهای فراوان در مناطق آزاد تجاری قشم و کیش از دیگر جاذبه های گردشگری استان هرمزگان می باشد .

پیش شمارهء تلفن های ثابت در این استان ۰۷۶ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۷ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران۸۴ و ۹۴ انجام می گردد که کد۸۴ جهت راهنمایی ورانندگی شهرستان بندرعباس منظور شده و کد ۹۴ جهت سایر شهرستانهای این استان در نظر گرفته شده است . به گونه ای که حرف(ب) جهت میناب، حرف(ج) جهت بندرلنگه، حرف(د) جهت رودان، حرف(س) جهت بوموسی، حرف(ص) جهت جاسک، حرف(ط) جهت بستک، حرف(ق) جهت حاجی آباد و حرف(ل) جهت قشم اختصاص یافته است . سایر شهرستانهای این استان نیز تحت پوشش پلاک گذاری این نه مرکز قرار می گیرند .

بلندترین نقطهء این استان، قلهء تشگرد با ارتفاعی حدود ۳۲۶۰ متر بوده و رودخانه های مهم جاری در این استان رود شور، میناب، رزانی و رستم می باشند .

علیرغم نیمه بیابانی بودن استان هرمزگان، کشاورزی نیز در این منطقه رونق دارد . خرما و نارنگی از عمده محصولات باغی قابل توجه هرمزگان بوده و علاوه بر آن، محصولاتی منحصر به فرد همچون انبه و گارُم زنگی نیز در این استان پرورش می یابد .

اگر قصد سفر تفریحی دارید، فصول سرد سال بهترین زمان برای سفر به استان هرمزگان است . در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان کرمان برای شما قرار داده شده است.

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان هرمزگان برای شما قرار داده شده است:

امامزاده سید سلطان محمد بندرعباس
آبشار تزرج حاجی آباد
پل لاتیدان بندرعباس
چاه های طلا جزیره قشم
دره ستارگان جزیره قشم
دره مجسمه ها جزیره هرمز
رودخانه و چشمه آب گرم خورگو بندرعباس
عمارت فکری یادگار بندر لنگه
قلعه کمیز رودان
معبد عشاق میناب
بندرگاه درگاهان جزیره قشم

*** بازدیدکننده گرامی، با احترام فراوان به آگاهی میرساند این بخش در دست ویرایش و بازنگری است . از این که با صبر خود، فرصتی برای ما جهت تکمیل اطلاعات لازم قائل می گردید سپاسگزاریم .***

با تشکر؛ مدیر سایت راه افتخار

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو