.

سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

همدان – همدان

استان همدان، مرکز سُفال، کُماج و قیصی، یکی از استان‌های کشور است که در منطقه‌ای بین مرکز، شمال، غرب و شمال غرب ایران واقع گردیده، به گونه‌ای که از شمال با استان های قزوین و زنجان، از غرب با استان های کردستان و کرمانشاه، از شرق با استان‌ مرکزی و از جنوب با استان لرستان مرز مشترک دارد.

از نظر وسعت، در رده ‌ بیست و دوم و از نظر جمعیت در رتبه چهاردهم استان های کشور بوده، مرکزش شهر همدان است که تقریباً معادل شهر باستانی هگمتانه(پایتخت حکومت مادها) بوده و علاوه بر آن، دارای ۸ شهرستان دیگر نیز می‌باشد . این شهرستان‌ها شامل نهاوند، تویسرکان، کبودرآهنگ، رزن، بهار، اسدآباد، ملایر و فامنین می‌باشند.

همان گونه که گفتیم، شهر همدان دارای پیشینهء تاریخی بسیار ارزشمندی است و بر اساس اکتشافات باستانی انجام شده، تقریباً بر روی خرابه های شهر باستانی هگمتانه بنا شده لکن به علت اینکه تقریباً هیچ گاه در طول تاریخ غیرمسکونی نبوده، عمدهء آثار باستانی آن توسط عوامل انسانی(ضروریات سکونت، جنگها، کشاورزی) و عوامل طبیعی (سیل و زلزله و طوفان) از بین رفته اند . البته به جز شیرسنگی، آثار موجود در موزه ها و تعدادی بنای تاریخی، اخیراً شهر زیرزمینی سامن نیز در استان همدان کشف شده که همگی بر تمدن کهن و هوشمندانه ایرانیان در این سرزمین دلالت دارد .

همچنین این استان دارای نقاط دیدنی فراوانیست که از آن جمله می توان به غار علیصدر(بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان)، مجموعهء جهان نما(مینی وُرد)، بام ملایر، مجموعهء گنجنامه(آبشار، کتیبه و…)، گنبد علویان، آرامگاه های بوعلی سینا، باباطاهر، استر و مردخای، سیف الدوله و همچنین منطقهء لالجین(پایتخت سفال ایران) و… اشاره کرد .

پیش شمارهء تلفن های ثابت در این استان ۰۸۱ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۸ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران۱۸ و ۲۸ انجام می گردد که کد۱۸ جهت راهنمایی ورانندگی شهرستان همدان منظور شده و کد ۲۸ جهت سایر شهرستانهای این استان در نظر گرفته شده است . به گونه ای که حرف(ب) جهت نهاوند، حرف(د) جهت تویسرکان، حرف(س) جهت کبودرآهنگ، حرف(ص) جهت رزن، حرف(ط) جهت بهار و حرف(ق) جهت اسدآباد اختصاص یافته است . سایر شهرستانهای این استان نیز تحت پوشش پلاک گذاری این هفت مرکز قرار می گیرند .

بلندترین قله های این استان، قله های ولاش با ارتفاعی حدود ۳۶۴۰ متر و الوند با ارتفاعی بیش از ۳۵۷۰ متر  می‌باشند. سرکان رود، خرّم رود، قره سو، گاماسیاب و آبیشه از رودخانه های مهمِ  جاری در استان همدان هستند .

استان همدان از نظر کشاورزی رتبهء اول تولید گردو را در ایران داشته و گردوی تویسرکان در این بین از شهرت جهانی برخوردار است . همچنین قیصی، سیر، سماق و گلابی وحشی نیز از دیگر تولیدات کشاورزی و جنگلی این استان می باشند . علاوه بر این ها، از سوغاتی های این استان میتوان به نان گرده، کماج، گیوه و سفال نیز اشاره کرد .

اگر قصد سفر تفریحی دارید، استان همدان می تواند مقصد مناسبی برای سفر باشد به شرطی که حداقل چهار-پنج روز فرصت برای مسافرتتان در نظر گرفته باشید تا هم بتوانید از آثار تاریخی آنجا دیدن کنید و هم از مناظر طبیعی آن بهره ببرید . مجموعهء گنجنامه، مینی ورد و غار علیصدر از جاذبه های تقریباً غیرقابل تکرار این استان هستند، لذا پیشنهاد میکنیم در سفر به استان همدان، هرگز بازدید از این مکان ها را از دست ندهید .

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان همدان برای شما قرار داده شده است:

مجسمه شیر سنگی در همدان

تپه هگمتانه در همدان(بقایای شهر تاریخی هگمتانه)

برج آرامگاه حیقوق نبی با گنبد منحصر به فرد خود در تویسرکان

روستای سنگی ورکانه همدان

غار علیصدر در کبودرآهنگ

دشت میشان عباس آباد

آرامگاه بابا طاهر همدان

غار آکواریوم گنجنامه همدان

بازار سنتی همدان

کتیبه های گنجنامه همدان

آرامگاه استر و معبد یهودیان همدان

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو