.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور استرالیا

کشوری در دل اقیانوس‌ها، سرزمین کانگورو و کوالا، استرالیا. این کشور جزیره ای، بیشترین سطح قاره اقیانوسیه را به خود اختصاص داده است و علیرغم تصوری که در ذهن اکثر ما (به واسطه فیلم‌های تلویزیونی) وجود دارد، قسمت عمده‌ای از این سرزمین، در تسخیر نواحی بیابانی قرار دارد.

از نظر وسعت، در حال حاضر ششمین کشور جهان است . پایتخت آن کانبرا بوده و شهرهای سیدنی، ملبورن، بریزبن، پرت و آدلاید از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با واسطهء دریاهای تیمور و آرافورا با کشور اندونزی و با واسطهء خلیج کارپنتاریا با کشور پاپوا گینه نو، از جنوب با واسطهء دریای تاسمان و خلیج بزرگ استرالیا با کشور تاسمانی و اقیانوس منجمدجنوبی، از شرق با اقیانوس آرام و نهایتاً از غرب با اقیانوس هند همسایه است.

با توجه به شرایط آب و هوایی، عمده جمعیت این کشور در ناحیهء جنوب شرقی آن استقرار یافته و شهرهای بزرگ آن در این منطقه قرار دارند. از نظر جاذبه‌های دیدنی، کمتر کسی است که کانگوروها را دوست نداشته باشد یا علاقمند به دیدن کوالاهای معصوم در مناظر طبیعی و عمومی نباشد . علاوه بر این دو، سگ های دینگو نیز سومین گونه از پستانداران هستند که تنها در طبیعت این کشور می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند.

زبان رایج در این کشور انگلیسی بوده و واحد پول آن دلار است . رودخانه‌های دارلینگ و ماری در این کشور در جریان بوده و بلندترین نقطهء آن، کازیسکو با ارتفاعی بیش از ٢٢٠٠ متر از سطح دریا می‌باشد. استرالیا پس از کشف توسط دریانوردان هلندی و سپس انگلیسی، تا قرن بیستم میلادی تحت حاکمیت انگلستان بوده که علیرغم استقلال، هنوز هم در پیکرهء حاکمیت خود(هرچند بصورت تشریفاتی)، نماینده ملکه انگلیس را با عنوان فرماندار استرالیا دارد.

کشور استرالیا آن‌قدر جذابیت دارد که مقصد بسیاری از مهاجرین علی‌الخصوص آسیایی‌هاست . این سرزمین، با بیش از ٧۵٠ گونهء گیاهی و جانوری، متنوع‌ترین زیست بوم جهان را داراست. از نظر زمین‌شناسی علیرغم ارتفاع تقریباً کم از سطح دریا، قدیمی‌ترین خشکی جهان محسوب می‌شود.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور استرالیا می‌پردازد.


اولورو

اولورو که به نام صخرهٔ آیرز نیز شناخته می‌شود، سازه صخره‌ای ماسه‌سنگی بزرگی در بخش جنوبی قلمرو شمالی در استرالیای مرکزی است. این صخره در ۳۳۵ کیلومتری جنوب غربی آلیس اِسپرینگز قرار گرفته و از مسیر جاده با آن ۴۵۰ کیلومتر فاصله دارد. اولورو همراه با کاتا جوتا دو منظرهٔ مهم در پارک ملی اولورو-کاتاجوتا هستند.


پل بندرگاه سیدنی

پل بندرگاه سیدنی یکی از نمادهای اصلی و از شریانهای مهم ارتباطی شهر سیدنی در استرالیا است. این پل که بر روی بندرگاه سیدنی احداث شده مرکز شهر سیدنی را با مناطق شمالی این شهر مرتبط می‌کند. پل بندری سیدنی همراه با اپرای سیدنی که در دیگر سوی بندرگاه سیدنی واقع شده دو نماد اصلی شهر سیدنی را تشکیل داده‌اند و قطب گردشگری این شهر به حساب می‌آیند. پل سیدنی از شاهکارهای مهندسی و معماری جهان است و با ۴۹ متر عرض، پنجمین پل قوسی جهان به حساب می‌آید.


خانه اپرا

اُپِرا هاوس به معنای “تالار اپرا” یکی از متمایزترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری به شمار می‌رود که در شهر ساحلی سیدنی و در ایالت نیو ساوت ولز کشور استرالیا قرار دارد. تالار اپرای شهر سیدنی در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اماکن توریستی در کشور استرالیا به‌شمار می‌رود. یورن اوتزان آرشیتکت معمار دانمارکی اپرا هاوس شهر سیدنی در سال ۱۹۵۷ به طور غیرمنتظره‌ای برنده طراحی اپرا هاوس شد.


بوندای بیچ

بوندای بیچ یک ساحل توریستی در استرالیا است که در نیو ساوت وِلز واقع شده‌است. بوندای بیچ به فاصلهٔ ۷ کیلومتری شرق مرکز کسب و کار مرکزی سیدنی و در منطقه دولت محلی وایرولی واقع می‌باشد. این منطقه از بخش شرقی، شمال و تقاطع اصلی به بوندای مشرف است، بوندای بیچ، یکی از مناطق پربازدید در استرالیا برای توریست‌ها است.


جزیره ویتساندی

جزایر ویتساندِی مجموعه جزایری هستند که در شرق ایالت کوئینزلَند استرالیا قرار دارند. فاصله آنها با بریزبن ۱۴۰۰ کیلومتر است و در مجاورت محدوده ای بین مکای و بوون قرار دارند. جزیره ویتساندی بزرگترین جزیره در مجموعه جزایر ویتساندی است. جزیره همیلتون نیز از جزایر مهم این مجموعه است.


دوازده حواری

دوازده حَواری یا دوازده فرستاده، مجموعه‌ای از صخره‌های دریایی آهکی در ساحل پارک ملی کَمپبِل در جاده بزرگ اقیانوسی در ایالت ویکتوریای استرالیا است. تعداد هشت صخره از دوازده حواری باقی مانده است. صخره نهم در ژوئیه سال ۲۰۰۵ فرو ریخت؛ با این حال نام دوازه حواری همچنان بر روی آنها باقی مانده و این صخره‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم استرالیا به شمار می‌روند.


باغ‌وحش تارونگا

باغ وحش تارونگا واقع در کرانه‌های بندر سیدنی است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی سیدنی محسوب می‌شود. این باغ وحش قدیمی در سال ۱۹۱۶ تأسیس شده و امروزه با مساحت ۲۸ هکتار دارای ۳۵۰ گونه جانوری و بیش از ۴۰۰۰ حیوان مختلف است.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو