.

دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور روسیه

به سرزمین تزارها، گسترده‌ترین محدودهء سرزمینی در دنیا خوش آمدید؛ روسیه. سرزمینی که حتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و جداشدن ١۴ کشور از پیکرهء آن، هنوز هم پهناورترین کشور دنیاست هرچند بیشتر نقاط آن همچون سیبری، به علت سردسیر بودن و عدم امکان کشاورزی، تقریباً خالی از سکنه است. این کشور در شمال قاره آسیا، از شرق تا غرب کشیده شده و قسمت‌هایی از شرق اروپا را نیز به خود اختصاص داده و این میزان گستردگی به گونه‌ایست که اختلاف زمانی بین شرقی‌ترین و غربی‌ترین نقاط روسیه حدود ٩ ساعت است .

پایتخت آن مسکو(سیزدهمین شهر پرجمعیت دنیا) بوده و شهرهای سنت پترزبورگ، نووسیبیرسک، یکاترینبورگ، نیژنی نووگورود و سامارا از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با اقیانوس منجمدشمالی، از جنوب با کشورهای چین، مغولستان، قزاقستان، آذربایجان، گرجستان، دریای خزر و دریای سیاه، از شرق با دریای اختسک، دریای برینگ و به واسطهء تنگهء برینگ با آلاسکا(ایالات متحده آمریکا) و نهایتاً از غرب با کشورهای فنلاند، استونی، لاتویا، بلاروس و اوکراین همسایه است.

علیرغم گستردگی سرزمینی فراوان(حدوداً ٢برابر کانادا) لکن به علت شرایط آب و هوایی، از نظر جمعیتی در رده نهم کشورهای جهان قرار دارد که عمدهء این جمعیت، در قسمت اروپایی روسیه ساکن گردیده‌اند. در زمینهء گردشگری، نام‌هایی همچون تپهء وارابیف، غار اوردا، ستون‌های لنا، ولاگدا و… مواردی هستند که توریست‌ها را به سمت روسیه هدایت می‌کنند.

زبان رسمی در این کشور روسی بوده و واحد پول آن روبل است . رودخانه‌های ولگا، اورال، آنگارا، واسیوگان، ویل یوی و… در این کشور در جریان بوده، دریاچهء بایکال به عنوان مهمترین دریاچهء روسیه و همچنین قلهء البروس با ارتفاعی بیش از ۵۶٠٠ متر از سطح دریا، نیز در این کشور واقع شده است.

حکومت روسیه تا اواسط قرن شانزدهم میلادی، قدرت چندانی نداشت و با توجه به سرما و لم یزرع بودن بیشتر نقاط آن، چندان تمایلی به تسخیر آن سرزمین توسط همسایگان قدرتمندش(امپراتوری‌های ایران، عثمانی، مغول‌ها و…) وجود نداشت. اما با روی کار آمدن تزارها در نیمهء دوم قرن شانزدهم و تغییراتی که در ادارهء کشور ایجاد شد، ضمن رشد و توسعهء اقتصادی و بهبود معیشت مردم، این کشور تبدیل به یک امپراتوری قدرتمند و صاحب نفوذ در جهان گردید .

این کشور از نظر گردشگری بسیار جذاب است؛ معماری‌های رنگارنگ، کاخ‌ها، کلیساها، موزه‌ها، گالری‌ها، رودخانه‌ها و پل‌ها، جنگل‌ها، مناطق توندرا و تایگا، حیاط وحش بسیار غنی و… هر توریستی را مسحور خود می‌کند.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور روسیه می‌پردازد.


موزه آرمیتاژ

موزه اِرمیتاژ، آرمیتاژ یا هِرمیتاژ واقع در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است. مجموعهٔ عظیم آرمیتاژ در چهار بنا به نمایش گذاشته شده‌است.


کرملین

ارگ کرملین مسکو یک قلعه تاریخی است که به صورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و بر رودخانه مسکوا، بر میدان سرخ و به باغ الکساندر مشرف است. بنای این کاخ در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید. ارگ کرملین از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین به همراهی برج‌های کرملین تشکیل یافته‌است. کاخ آن به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


میدان سرخ

میدان سرخ نام میدانی مشهور در مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه است. بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به این میدان منتهی می‌شوند. کلیسای جامع سَنت باسیل، موزه دولتی تاریخ روسیه، آرامگاه لِنین، آرامگاه دیوار کِرِملین، کلیسای کازان و مرکز تجاری گوم در میدان سرخ قرار دارند.


کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل، یک کلیسای جامع در مسکو روسیه است که به دستور ایوان مخوف ساخته شد. این کلیسا در مرکز شهر مسکو قرار داشته و بلندترین بنای اروپا تا سال ۱۶۰۰ میلادی به‌شمار می‌رفت. سازه اصلی «کلیسای تثلیث» و بعدها «کلیسای جامع تثلیث» است که هشت کلیسای دیگر دور آن هستند و کلیسای دهم نیز در سال ۱۵۸۸ ساخته شد. این بنا در سال ۱۹۲۹ میلادی، در راستای سکولاریزاسیون به‌طور کامل تبدیل به موزه شد.


دریاچه بایکال

دریاچه بایکال دریاچه‌ای است در جنوب سیبری در کشور روسیه، میان استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار دارد. دریاچه بایکال، حاصل فروافتادگی زمین است. دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار می‌آید. تقریباً ۲۰ درصد تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. این دریاچه ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع پهناوری دارد. همچنین این دریاچه با عمق ۱۷۴۱ متر عمیق‌ترین دریاچه جهان است.


کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون، یک کلیسای ارتدوکس واقع در سن پترزبورگ می‌باشد و عملیات ساخت و ساز آن در ۱۹۰۷ به پایان رسید که این بنا به سبک ملی‌گرایی رمانتیک و معماری احیاگری روسی طراحی شده‌است.


کاخ پترهوف

کاخ پترهوف در سن پترزبورگ، مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌های مُجَلل مربوط به دودمان رومانوف است که به فرمان پتر کبیر و در پاسخ به ساخت کاخ ورسای توسط لوئی چهاردهم بنا شده‌اند. اصل بنا در سال ۱۷۰۹ ساخته شده، اما پتر کبیر پس از بازدید از دربار سلطنتی در سال ۱۷۱۷ به فکر گسترش آن افتاد. معمار ساختمان بین سال‌های ۱۷۱۴ و ۱۷۲۸ دومنیکو ترتزینی بود.


کاخ زمستانی

کاخ زمستانی نام قصری در شهر سن پترزبورگ است که از سال ۱۷۳۲ میلادی تا سال ۱۹۱۷ میلادی که سال سقوط تزارها بود، محل سکونت تزارهای روسیه بوده‌است.


کلیسای جامع سنت ایزاک

کلیسای جامع سنت ایزاک یک کلیسا ارتدوکس واقع در سن پترزبورگ می‌باشد و ساخت و ساز آن در ۱۸۵۸ به پایان رسید.


آرامگاه لنین

آرامگاه لنین که در میدان سرخ واقع در مرکز شهر مسکو قرار دارد؛ آرامگاه اولین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، ولادیمیر لنین، است. جسد او از سال ۱۹۲۴ در این مکان به صورت مومیایی شده نگهداری می‌شود. جسد لنین را پس از مرگ مومیائی کرده در زیر بقعه موسوم به قبر سرخ در خارج کاخ کرملین گذاشتند و همه روزه زیارتگاه مورد احترام هزاران نفر از معتقدان و پیروان وی می‌گشت. نقش صورت وی به ضمیمه نقش صورت مارکس و انگلس نیز بر روی هزاران هزار پرچم به عنوان “یک سه‌گانه غیرقابل اعتراض نوین رستگاری“ درآمده بود.


نواره کورونی

نوارهٔ کورونی زبانه‌ای ماسه‌ای از خشکی است که در دریای بالتیک واقع شده تالاب کورونی را از این دریا جدا می‌سازد. درازای این نواره ۹۸کیلومتر است و بخش جنوبی آن در استان کالینینگِراد روسیه و بخش شمالی آن در کشور لیتوانی قرار دارد. نواره کورونی جزو میراث‌های جهانی یونسکو است. نواره کورونی بلندترین تلماسه‌های اروپا را در خود جای داده که میانگین بلندی آن‌ها ۳۵ متر است اما بلندای برخی از این تپه‌های ماسه‌ای به ۶۰ متر هم می‌رسد.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو