.

سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور هند

کشور هزار دینِ هزار فرقهء هزار زبان! دومین کشور پرجمعیت دنیا قطعاً کشوری جذاب برای توریست‌ها است. این کشور سرشار از جاذبه گردشگری، در جنوب قاره آسیا واقع شده است. از نظر وسعت، در حال حاضر هفتمین کشور جهان می‌باشد . البته اگر شرایط تغییرات فعلی جمعیت جهان استمرار یابد، این کشور به زودی به رتبهء اول پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان ارتقاء خواهدیافت .

پایتخت آن دهلی‌نو بوده و شهرهای کلکته، بمبئی، دهلی، بنگلور، حیدرآباد، آگرا و احمدآباد از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با کشورهای چین، بوتان و نپال، از جنوب با کشور سریلانکا و اقیانوس هند، از شرق با کشور بنگلادش، میانمار و خلیج بنگال و نهایتاً از غرب با کشور پاکستان، دریای عمان و اقیانوس هند همسایه است.

کمتر کسی است که تا به حال اسم تاج محل، شهر کلکته و معابد هندوها را نشنیده و یا علاقمند به دیدن فیل و طاووس در مناظر طبیعی و عمومی نباشد . زمانی که در خیابان‌های هند قدم می‌زنید باید مراقب چند چیز باشید: فیل‌ها؛ که از رویتان رد نشوند، گاوها که به آنها بی‌احترامی نکنید، میمون‌ها؛ که از سر و کله تان بالا نروند و مارهای کبرای؛ که نیشتان نزنند خصوصاً زمانی که با نی زدن مرتاضان هندی از خانهء حصیری خود خارج می‌شوند!

زبان رسمی در این کشور هندی و انگلیسی بوده و واحد پول آن روپیه است . رودخانه‌های گَنگ، بِراهماپوترا، کاریشنا و… در این کشور در جریان می‌باشد و بلندترین نقطهء آن، قلهء کانگچنجونگا از قلل مرتفع رشته کوه هیمالیاست با ارتفاعی حدود ٨۶٠٠ متر از سطح دریا . هند در طول تاریخ بیشتر تحت سیطره حکومت‌هایی همچون امپراتوری هخامنشی، مغول، مسلمانان، تیموریان، انگلیس و… بوده اما به طور مستقل و با حاکمیت هند، امپراتوری گورکانی را در تاریخ خود و تا پیش از استقلال هند از سیطره انگلیسی‌ها با رهبری مهاتما گاندی دارد.

این کشور از نظر گردشگری بسیار غنی است؛ فیل حیوان ملی، طاووس پرندهء ملی، بانیان درخت ملی و انبه میوهء ملی هند محسوب می شود. وجود عمارت‌هایی همچون تاج محل، رودهای فراوان، مناظر زیبای رشته کوه هیمالیا، معابد، جنگل‌های استوایی، حیاط وحش بسیار غنی و… هر توریستی را مسحور جذابیت خود می‌کند.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور هند می‌پردازد.


تاج محل

تاج محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌اش به‌نام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۲ یا ۱۶۳۱ میلادی در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است.


امبر

دژ عامر قلعه‌ای تاریخی در هندوستان و جزء میراث جهانی یونسکو در هند است. کاخ و دژ عامر بر روی تپه‌ای واقع شده و بر دریاچه مائوتا مشرف است. این قلعه توسط مان سینگ اول، راجای راجستان و یکی از سرداران مورد اعتماد اکبرشاه ساخته شد و بعدها توسط جای سینگ دوم توسعه یافت.

هوا محل

هوامحل نام یک قصر در شهر جیپور هند است. این قصر صورتی رنگ در سال ۱۷۹۹ میلادی به دستور مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ ساخته شد.


لال قلعه

قلعه سرخ بزرگترین مرکز جلب گردشگران در شهر دهلی پایتخت هندوستان است. لال در زبان هندی به معنی قرمز است. دستور احداث این قلعه را شاه جهان پنجمین امپراتور مغول یا امپراتور گورکانی، وقتی که پایتخت خود را از اگرا به دهلی تغییر داد، صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید و در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد. این قلعه در کنار رود یامونا قرار دارد و به شکل یک هشت ضلعی نامنظم و که به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طول آن ۵/۲ کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغیر است.

قلعه آگره

قلعه آگره که به قلعه سرخ یا حصار سرخ نیز مشهور است؛ در شهر آگره هند و در شمال بنای مشهور تاج‌محل، واقع شده‌است. این بنا که قدمت آن به سدهٔ شانزدهم می‌رسد به همراه تاج محل از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌حساب می‌آید. این قلعه مستحکم از سنگ ماسه سرخ رنگ با دیوارهایی به طول ۵/۲ کیلومتر، شهر سلطنتی گورکانیان را در خود جای داده‌است.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو