.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کهگیلویه وبویراحمد – یاسوج

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی دیگر از استان‌های کوچک کشور است که در منطقه‌ای بین مرکز، غرب و جنوب ایران واقع گردیده، به گونه‌ای که از شمال با استان چهارمحال وبختیاری، از جنوب با استان‌های فارس و بوشهر، از شرق با استان اصفهان و از غرب با استان خوزستان مرز مشترک دارد.

از نظر جمعیت و وسعت در ردهء بیست و هشتم استان‌های کشور واقع شده، مرکزش شهر یاسوج بوده و علاوه بر آن، دارای ٨ شهرستان دیگر نیز می‌باشد . این شهرستان‌ها شامل دهدشت، لیکک، سی سخت، چرام، مارگون، دوگنبدان، باشت و لنده می‌باشند.

کهگیلویه و بویراحمد در گذشته‌ای نه چندان دور، جزئی از استان فارس و شهرستان کازرون بوده است. در نام این استان دو واژه خودنمایی می‌کند. نخست واژه “کهگیلویه” که همان مخفف کوه گیلویه است که به خاطر محدودهء حکمرانی گیلویه(نوه روزبه) این منطقه با این نام شناخته شده است. کهگیلویه شامل شهرستان‌های دهدشت، چرام، لنده و لیکک امروزی می‌باشد. همچنین واژه دوم در نام استان، “بویراحمد” که مترادف قبیلهء ده هزار نفره بوده و شامل شهرستان‌های یاسوج، سی سخت و مارگون امروزی است .

پیش شمارهء تلفن های ثابت در این استان ۰۷۴ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۷ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کد ایران۴۹ انجام می گردد که حروف (ب، ج، د، س) جهت راهنمایی ورانندگی شهرستان یاسوج منظور شده، حرف(ص) جهت گچساران، حرف(ط) جهت دهدشت و حرف(ق) جهت شهرستان دنا می باشد . سایر شهرستانهای این استان نیز تحت پوشش پلاک گذاری این چهار مرکز قرار می گیرند .

بلندترین نقطهء این استان، قلهء دنا با ارتفاعی در حدود ۴۴١٠ متر بوده که همواره پوشیده از برف است. البته دنا در واقع مجموعه‌ای رشته کوه با بیش از ۴٠ قله است که در محوری به طول تقریبی ٩٠ کیلومتر در امتداد یکدیگر واقع گردیده‌اند . همچنین کوه‌هایی مانند خائیز، سیاه، خامی، نیر، ساورز و… نیز از دیگر کوه‌های مهم این استان می‌باشند. خرسان‌رود، در مرز شمالی بین این استان و چهارمحال در جریان بوده، همچنین رودخانه‌های مارون و کارون نیز از یخچال‌های طبیعی موجود در قسمت شمال شرقی این استان سرچشمه می‌گیرند.

اگر قصد سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد را دارید می‌توانید ضمن بازدید از آبشار یاسوج، تنگ مهریان، دریاچهء گوه گل، چشمه بلقیس چرام، آبشار کمردوغ دهدشت، جنگل‌های بلوط و… از حضور در این استان لذت ببرید.

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد برای شما قرار داده شده است. البته باید این نکته را یادآور شد که با توجه به وضعیت آب و هوایی این استان، بهترین فصول برای مسافرت به نقاط مختلف آن، بهار و علی الخصوص تابستان می‌باشد.

آبشار یاسوج

آبشار یاسوج

دریاچه کوه گل

نمایی از شهر یاسوج

دریاچه ساحلی رود بشار

آبشار کمردوغ

دریاچه مورزرد

باغ چشمه بلقیس

تنگ مهریان

دریاچه سد شاه قاسم

نمونه صنایع دستی

پوشش محلی زنان لر

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو