.

جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

گیلان – رشت

سرزمین باران و جنگل، مهد چای و برنج، گیلان (به گیلکی: گیلؤن) یکی از استان‌های شمالی ایران است. درباره نام آن در لغت‌نامه دهخدا، واژهٔ گیلان را برگرفته از «گیل» به‌اضافه پسوند مکان «ان» به معنای محل سکونت گیل‌ها دانسته و افزوده‌است که این واژه در زبان پهلوی، گِلان و نزد یونانی‌ها گِلای بوده‌است. این استان، از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان (از طریق آستارا با آن دارای مرز بین‌المللی است)، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان های زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران منتهی می‌گردد .

از نظر وسعت در رتبه بیست و هشتم و از نظر جمعیت در رتبه دوازدهم استان های کشور قرار دارد . مرکزش شهر رشت است و علاوه بر آن، دارای ۱۶ شهرستان دیگر شامل آستارا، آستانه اشرفیه، تالش، فومن، شفت، بندرانزلی، رودبار، رودسر، صومعه سرا، تالش، لاهیجان، لنگرود، سیاهکل، ماسال، املش و رضوانشهر می باشد .

این استــان با بیش از ۱۴ هزار کیلومترمربع مساحت، دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی کم نظیری همچون جنگل های انبوه، شالیزارهای وسیع، زیستــگاه های پرندگان، آبگیرها، رودها، ساحل خزر، پارکهای وسیع و انواع گیاهان کم یاب است. جغرافیای گیلان مجموعه ای است بی بدیل از جلگه ها، کوهپایه های جنگلی با گستره سبز شالیزارهای برنج، عطر خوش مخمل سبز بوته های چای، ییلاقات مصفا و رودخانه هایی زلال و پر پیچ و خم که شاید در خارج از این استان تنها بتوان همه این بهشت را تنها در رویایی شیرین تصور کرد. از جمله اماکن گردشگری گیلان می توان به ماسال، منطقه ییلاقی دشت النزه، ماسوله، قلعه رودخان در فومن، جنگل گیسوم، جاده اَسالِم به خلخال، ییلاق دِیلَمان در سیاهکَل، تالاب کیاکُلایه در لَنگِرود، آبشار دودوزن در شَفت، دریاچه ویستان رودبار و … می باشد.

قله سُماموس مرتفع‌ترین نقطه استان گیلان با ارتفاعی در حدود ۳۶۹۰ متر در جنوب شهرستان رودسر قرار دارد . قله سفیدکوه(آق داغ) خلخال نیز با ارتفاعی حدود ۳۲۵۰ متر از دیگر قلل مرتفع این استان می باشد . از رودخانه های مهم جاری در این استان نیز می توان به سفیدرود، آستاراچای، پل رود، کَرگان رود، زَرجوب، شَلمان، ماسوله و… اشاره کرد . دریاچه نئور در ارتفاعی بیش از ۲۵۰۰ متر، دریاچه سد سقالکسار به همراه تالاب های انزلی، سوستان و استیل نیز از زیستگاه های آبی و گردشگری مهم این منطقه می باشند .

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۱۳ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۱ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران ۴۶ ، ۵۶ و ۷۶ انجام شده که کد ۴۶ جهت راهنمایی ورانندگی رشت و کدهای ۵۶ و ۷۶ جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است . بدین گونه که از دستهء کد پلاک ۵۶ حرف (ب) جهت بندانزلی، حرف(ج) جهت لاهیجان، حرف(د) جهت آستارا، حرف(و) جهت املش، حرف(ط) جهت رودبار، حرف(ن) جهت رضوانشهر، حرف(س) جهت تالش، حرف(ص) جهت رودسر، حرف(ق) جهت صومعه سرا، حرف(ل) جهت فومن، حرف(م) جهت لنگرود، حرف(ه) جهت ماسوله، حرف(ی) جهت شفت و از دسته کد پلاک ۷۶ حرف (ج) جهت آستانه اشرفیه و حرف(ب) جهت سیاهکل اختصاص یافته است .

صنایع مهم این استان از نظر تأمین مواد اولیه وابسته به کشاورزی و جنگل می باشد . زیرا این ناحیه دارای کشاورزی پر رونق و جنگل های وسیع و انبوه می باشد. صنایع مهم این استان شامل صنایع غذایی، ریسندگی-بافندگی، چوب و کاغذ است . صنایع چوب و کاغذ چوکا در تالش به دلیل فراوانی جنگل ها در استان گیلان، توانسته بخش عمده ای از نیازمندیهای چوب و کاغذ در کشور را تأمین نماید . همچنین صنایع دستی نظیر سبدبافی ، حصیربافی و تولید وسایل و اشیاء چوبی نیز از دیگر منابع اقتصادی این منطقه بوده که جاذبه های طبیعی و تاریخی گیلان را دوچندان کرده و سالانه میلیون ها نفر گردشگر را به خود جذب می کند .

اقتصاد گیلان بر پایه کشاورزی، دامپروری، صیدماهی، پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم استوار است. مهم‌ترین محصولات زراعی در این منطقه شامل برنج، چای و بادام زمینی است، که در شهرهای مختلف گیلان، از جمله لاهیجان، رودسر و آستانه اشرفیه کشت می‌شوند . زیتون، کیوی، پرتقال و فندق نیز از فراورده‌های باغی و جنگلی است که در این بین زیتون رودبار شهرت فراوانی دارد . مراکز مهم صید ماهی نیز عبارتند از بنادر انزلی، آستارا و کیاشهر. مهم‌ترین مراکز پرورش زنبور عسل عبارتند از اشکورات، عمارلو، دیلمان، آستارا و تالش. دامداری نیز در مناطق کوهپایه‌ای انجام می‌شود. گندم، جو و توتون نیز از دیگر محصولات کشاورزی گیلان می‌باشند.

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان گیلان برای شما قرار داده شده است:

ماسال
ماسوله
آبشار دودوزن
تالاب کیاکلایه
جاده اسالم به خلخال
جنگل گیسوم
دریاچه ویستان
دشت النزه
قلعه رودخان
ییلاق دیلمان

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو