.

چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

گیلان – رشت

استان گیلان (به گیلکی: گیلان یا گیلؤن)، یکی از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است. درباره نام گیلان و معانی واژه گیل، نظرات متفاوتی ابراز شده‌است. لغت‌نامه دهخدا، واژهٔ گیلان را برگرفته از «گیل»، به‌اضافه پسوند مکان «ان»، به معنای محل سکونت گیل‌ها دانسته و افزوده‌است که صورت این واژه در زبان پهلوی، گِلان و نزد یونانی‌ها گِلای بوده‌است. این استان، از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان، که از طریق آستارا با آن دارای مرز بین‌المللی است، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌شود.

از نظر وسعت در رتبه بیست و هشتم و از نظر جمعیت در رتبه دوازدهم استان های کشور واقع شده است، مرکزش کلانشهر رشت است و علاوه بر آن، دارای ۱۶ شهرستان دیگر نیز می‌باشد. این شهرستان‌ها شامل آستارا، آستانه اشرفیه، تالش، فومن، شفت، بندرانزلی، رودبار، رودسر، صومعه سرا، طوالش، لاهیجان، لنگرود ، سیاهکل، ماسال، املش و رضوانشهر می باشد.

گیلان سرزمین طلای سبز از دیدگان بسیاری از دوستــداران تاریخ و طبیعت به دور مانده است . این استــان طبیعت و گردشگری با بیش از ۱۴ هزار کیلومتر مربع مساحت دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی کم نظیری چون جنگل های انبوه، شالیزارهای وسیع، زیستــگاههای پرنده ها و آبگیرها و رودها، سواحل چشم نواز دریای خزر، پارکهایی وسیع و انواع گیاهان کم یاب است. جغرافیای سبز گیلان مجموعه ای است بی بدیل از شاهکارها و مواهب خدادادی حاصل دریای همیشه آبی خزر تجلی یافته در آیینه امواج نیلگون کرانه های دل انگیز، جلگه ها، کوهپایه های جنگلی با گستره سبز شالیزارهای برنج، عطر خوش مخمل سبز بوته های چای، ییلاقات مصفا و رودخانه هایی زلال و پر پیچ و خم که شاید در خارج از این استان تنها بتوان همه این بهشت چشم را با هم تنها در رویایی شیرین تصور کرد. از جمله اماکن گردشگری و تفریحی گیلان، عبارتنداز: ماسال در تالش، منطقه ییلاقی دشت النزه، ماسوله، قلعه رودخان در فومن، جنگل گیسوم، جاده اسلام به خلخال، ییلاق دیلمان در سیاهکل، تالاب کیاکلایه در لنگرود، آبشار دودوزن در شفت، دریاچه ویستان رودبار و … می باشد.

پیش شماره تلفن های ثابت در این استان ۰۱۳ بوده و خطوط تلفن دائمی اوپراتور همراه اول با ۰۹۱۱ شروع می شود . همچنین پلاک گذاری خودروهای این استان با کدهای ایران ۴۶ و ۵۶و ۷۶ انجام می گردد که کد ۴۶ جهت راهنمایی ورانندگی کلانشهر رشت منظور شده و کد ۵۶ و ۷۶ جهت سایر شهرستان های این استان در نظر گرفته شده است. به گونه ای که حرف(۵۶، و) جهت املش، حرف(۵۶، ط) جهت رودبار، حرف(۵۶، ن) جهت رضوانشهر، حرف(۷۶، ب) جهت سیاهکل، حرف(۵۶، ج) جهت لاهیجان، حرف(۵۶،د) جهت آستارا، حرف(۵۶، س) جهت تالش، حرف(۵۶، ص) جهت رودسر، حرف( ۵۶، ق) جهت صومعه سرا، حرف(۵۶،ل) جهت فومن، حرف( ۵۶،م) جهت لنگرود، حرف(۵۶، ه) جهت ماسوله، حرف(۵۶،ی) جهت شفت و حرف (۷۶، ج) جهت آستانه اشرفیه و حرف (۵۶، ب) جهت بندانزلی  اختصاص یافته است.

صنایع مهم این استان از نظر تأمین مواد اولیه وابسته به کشاورزی و جنگل می باشد . زیرا این ناحیه دارای کشاورزی پر رونق و جنگل های وسیع و انبوه می باشد. صنایع مهم این استان شامل صنایع غذایی، ریسندگی و بافندگی و چوب و کاغذ است. بدلیل فراوانی جنگل ها در استان گیلان صنایع چوب و کاغذ چوکا در تالش از صنایع مهم گیلان و حتی کشور می باشد. همچنین صنایع دستی نظیر سبدبافی ، حصیربافی و تولید وسایل و اشیاء چوبی نیز از دیگر منابع اقتصادی و کسب د استان گیلان به عنوان یکی از زیباتــرین استان های کشور به لحاظ جاذبه های طبیعی و گردشگری یاد می شود و سالانه میلیون هانفر گردشگر به گیلان رو می آورند .

اقتصاد گیلان، بر پایه کشاورزی، دامداری، صیدماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم استوار است. مهم‌ترین محصولات کشاورزی شامل برنج و چای است، که در شهرهای مختلف گیلان، از جمله لاهیجان و رودسر کشت می‌شوند. زیتون نیز از دیگر فراورده‌های زراعی است که کشت آن در شهرستان رودبار رایج است. مراکز مهم صید ماهی عبارتند از بندر آستارا، بندر کیاشهر و بندرانزلی. مهم‌ترین مراکز پرورش زنبور عسل عبارتند از اشکور بالا و پایین، عمارلو، دیلمان، آستارا و تالش. دامداری نیز در مناطق کوهپایه‌ای انجام می‌شود. گندم و جو، بادام زمینی، توتون و فندق نیز از دیگر محصولات زراعی گیلان می‌باشند.

در زیر تصاویر منتخب از نقاط دیدنی استان گیلان برای شما قرار داده شده است:

 

ماسال
ماسوله
آبشار دودوزن
تالاب کیاکلایه
جاده اسالم به خلخال
جنگل گیسوم
دریاچه ویستان
دشت النزه
قلعه رودخان
ییلاق دیلمان

*** بازدیدکننده گرامی، با احترام فراوان به آگاهی میرساند این بخش در دست ویرایش و بازنگری است . از این که با صبر خود، فرصتی برای ما جهت تکمیل اطلاعات لازم قائل می گردید سپاسگزاریم .***

با تشکر؛ مدیر سایت راه افتخار

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو