.

جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

بزرگداشت هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک تهران-جاکارتا، بر روی عرشه ناو خارک

ناو خارک متعلق به نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران که با هدف آموزشی و عملیاتی عازم آب های آزاد شده بود، جهت ابلاغ پیام صلح و دوستی ملت ایران به کشورهای منطقه و جهان و همچنین بزرگداشت هفتادمین سالگرد روابط دوجانبه تهران-جاکارتا، در تاریخ ششم اسفند سال ۱۳۹۸ وارد بندرتنجونگ پریوک پایتخت اندونزی شد.

فرماندهان ناو خارک در چهار روز حضور خود در اندونزی با مقامات نیروی دریایی اندونزی دیدار نمودند. فعالیت های مشترکی نیز توسط دانشجویان علوم دریایی ایران و اندونزی برگزار شد.

همچنین آیین بزرگداشت هفتادمین سالگردروابط نزدیک و دوستانه دو کشور در تاریخ ۹اسفند با حضور مقامات اندونزیایی، فرماندهان عالی رتبه نیروی دریایی ارتش، سفرا و وابستگان دفاعی کشورهای خارجی، سازمان‌های اسلامی و جمعی از ایرانیان مقیم اندونزی، برگزار شد. در این مراسم کاپیتان ناو خارک، ناخدا یکم ستاد احسان نصیری فرمانده ناو گروه ۶۶ نداجا گفت: ناوگروه شصت و ششم  رزمی آموزشی اطلاعاتی نداجا بعد از ۲۵روز دریانوردی و به اهتزاز درآوردن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در آبهای آزاد به منظور نمایش قدرت دیپلماسی در بندر جاکارتا کشور اندونزی پهلو گرفت. وی همچنین پیام صلح و دوستی ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را به ملت و دولت اندونزی ابلاغ نمود.

شایان ذکر است ایران و اندونزی از سال ١٩۵٠ روابط دیپلماتیک خود را آغاز نمودند. دو کشور امسال (٢٠٢٠) سالگرد هفتادسالگی روابط را جشن می‌گیرند. با این وجود تعاملات مردمی میان دو ملت از قرن‌ها پیش در جریان بوده است و نتیجه آن تشابهات بسیار فرهنگی، اجتماعی، هنری و دینی میان دو کشور است.

گفتی است ناو خارک صبح روز شنبه مورخ ۱۰اسفند با بدرقه رسمی نیروی دریایی اندونزی، جاکارتا را ترک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو