.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور بریتانیا

با استعمار پیر بیشتر آشنا شوید، پادشاهی بریتانیا؛ سرزمین بجا مانده از امپراتوری بریتانیا که ترکیبی است از چهار کشور انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی. این کشور جزیره ای، زمانی بیشترین مستعمره ها را در جای جای دنیا داشت، آن گونه که ملکهء ویکتوریا اعلام کرده بود آفتاب هیچگاه در امپراتوری بریتانیا غروب نمی‌کند!

برای درک ابعاد این ادعا، کافیست بدانید بسیاری از کشورهای امروزی همچون آمریکا، استرالیا، مالزی، کنیا، مصر، قطر، افغانستان، ایرلند، کوبا، اردن، عربستان، آفریقای جنوبی، هند، امارات، اوگاندا، پاکستان، نیوزیلند، یمن، زامبیا، سریلانکا، کانادا، سومالی، عراق، غنا، قبرس، کویت، گویان، میانمار، سودان، نامیبیا، نیجریه و چندین کشور ریز و درشت دیگر در تمامی قاره‌ها، زمانی مستعمرهء این ابرقدرت بوده اما در نیمه دوم قرن بیستم، ظاهراً همگی استقلال یافته و از سیطرهء استعمارپیر خلاص شده‌اند.

از نظر وسعت، در حال حاضر هفتاد و هشتمین کشور جهان است . پایتخت آن لندن بوده و شهرهای بیرمنگام، منچستر، گلاسکو، لیدز، لیورپول، ناتینگهام و نیوکاسل از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با دریای نروژ، از جنوب با دریای مانش، از شرق با دریای شمال و نهایتاً از غرب با کشور ایرلندجنوبی و اقیانوس اطلس شمالی همسایه است. همچنین با واسطهء دریا، از شرق با کشورهای هلند و بلژیک و از جنوب با کشور فرانسه همسایه می‌باشد.

زبان رایج در این کشور انگلیسی و واحد پول آن پوند است . رودخانه‌ء تایمز مهمترین و پرآب‌ترین رود جاری در این کشور بوده و بلندترین نقطهء آن، قلهء بن نویس با ارتفاعی معادل ١٣۴۵ متر از سطح دریا می‌باشد. 

بریتانیا آن‌قدر جذابیت دارد که مقصد بسیاری از گردشگران است . البته عمدهء این جاذبه ها در موزه های این کشور قرار دارد که بیشترین سهم آن‌ها نیز مربوط به اشیاء تاریخی سایر کشورها و تمدن‌ها از جمله مصر، هند، ایران و… است که انگلیسی‌ها در مدت استعمار بر آن منطقه، آن‌ها را به تاراج برده‌اند یا بر اثر بی‌توجهی حاکمان کشورهای صاحب اثر، توسط قاچاقچیان به انگلستان آورده شده و در حراجی لندن، توسط موزه ها خریداری شده است.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور انگلستان می‌پردازد.


ساعت بیگ بن

بیگ بِن بزرگ‌ترین و معروف‌ترین برج ساعت جهان است که در شهر لندن واقع است. برج ساعت کاخ وست‌مینستر که در ضلع شمال شرقی ساختمان پارلمان بریتانیا قرار دارد، به نام بیگ بن یا ساعت بیگ بن، شهرت جهانی دارد. بیگ بن، نام زنگ بزرگ سیزده تنی است که در داخل برج قرار دارد و سر هر ساعت، نیم ساعت و ربع ساعت به صدا در می‌آید. برج ساعت بیگ بن، در بریتانیا، رسماً به نام «برج سنت استفان کاخ وست‌مینستر»، شناخته می‌شد. برجی که بیگ بن بر روی آن قرار دارد تا سال ۲۰۱۲ همچنین برج ساعت نیز خوانده می‌شد ولی در آن سال به مناسبت شصتمین سالگرد تاجگذاری ملکه الیزابت دوم به برج الیزابت تغییر نام داده شد. این ساعت روز ۲۱ اوت ۲۰۱۷ به مدت حدود ۴ سال برای تعمیر خاموش شد و بعد از تعمیر و بازسازی و افزودن صداهای جدید قرار است تا سال ۲۰۲۱ دوباره نصب شود.


برج لندن

برج لندن با نام رسمی قصر سلطنتی و قلعه نظامی برج لندن علیاحضرت قلعه‌ای تاریخی در مرکز لندن است که در سمت شمالی رود تیمز واقع شده‌است. در نقطه‌ای که اکنون این برج قرار گرفته احتمالاً ابتدا یک دژ بریتانیایی و سپس یک دژ رومی وجود داشته‌است. شاید ساکسون‌ها هم در این نقطه صاحب دژی بوده‌اند. بعد، ویلیام فاتح دستور ساختن یک برج سفید را داده‌است؛ که از قدیمی‌ترین قسمت‌های قلعه نظامی حاضر است. قسمت‌های مهم دیگر بنا هم، در زمان حکومت هنری سوم ساخته شده‌اند. این برج یکی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا نیز قلمداد می‌شود بی‌شک ناشی از تعداد زیاد اعدام‌ها، قتل‌ها و شکنجه‌هایی است که در هزار سال گذشته در پس دیوارهای این محل صورت گرفته‌است. بارها و بارها گزارش شده‌است که افراد مختلفی در دور و اطراف برج روح دیده‌اند. کلاغ‌های برج لندن خرافه‌ای قدیمی وجود دارد که «اگر کلاغ‌ها برج را ترک کنند، پادشاهی سقوط خواهد کرد.» با وجود این جملهٔ خنده دار، وجود اولین کلاغ به سال ۱۸۸۵ برمی‌گردد. در حال حاضر ۷ کلاغ در برج نگهداری می‌شود که هرکدام نامی دارند و یک از بال‌هایشان چیده شده تا به دور دست پرواز نکنند. اگرچه یکی از آن‌ها، گروگ تا نزدیکی مهمان‌خانه‌ای در شرق پیشروی کرده‌است. متأسفانه در طول بمباران هوایی جنگ جهانی دوم همهٔ کلاغ‌ها جز یکی، از شدت استرس تلف شدند.


استون‌هنج

استون‌هنج یادمانی پیشاتاریخی در دشت سالزبری ویلتشر در جنوب انگلستان است. این اثر، بازماندهٔ دوران نوسنگی و عصر برنز است و شامل حلقه‌ای از سنگ‌افراشت‌های سارسِنی است که به دور مجموعه‌ای نعل‌اسبی، مرکب از پنج سه‌سنگ سارسِنیِ برش‌خورده، قرار گرفته‌اند. استون‌هنج نمونه‌ای از گونه‌ای سازه و ساختار معماریِ باستانیِ متعلق به دوران نوسنگی و عصر برنز است که در فارسی به آن گرداسنگ می‌گویند. روی سنگ‌افراشت‌ها سنگ‌هایی افقی جای داشت که با اتصال کام و زبانه به یکدیگر محکم شده بود و در ارتفاع شش‌متری تشکیل حلقه‌ای پیوسته داده بود. میان سنگ‌های سارسِن، مجموعه‌هایی از سنگ‌های کبود قرار دارد که تنها در تپه‌های پرسلی ولز یافت می‌شود. سنگ‌های استون‌هنج در ساختاری خاکی جای دارند که دربرگیرندهٔ شیاری دایره‌ای به قطر حدوداً صدمتر و حلقه گودال‌هایی نسبتاً هم‌مرکز است. بنابر شواهد باستان‌شناختی، دشت سالزبری پیش از برپایی استون‌هنج هم منطقه‌ای با اهمیت آیینی بوده‌است. بااین‌حال پژوهشگران دربارهٔ کاربرد استون‌هنج اجماعی ندارند و هنوز دربارهٔ آن نظریه‌هایی نو عرضه می‌کنند. در قرون وسطی، افسانه‌هایی رایج بود که استون‌هنج را با مرلین و اسطورهٔ شاه آرتور مرتبط می‌ساخت و تا برآمدن رنسانس محبوب ماند.


کاخ باکینگهام

کاخ باکینگهام در لندن اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیا است. این کاخ همچنین یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی فعال دنیاست. با قرار گرفتن در شهر وست‌مینستر، این کاخ اغلب مرکز رویدادهای عمومی ویژه و مهمانی‌های سلطنتی است. این مکان در هنگام جشن‌های ملی، مورد توجه بریتانیایی‌ها است. نام اصلی این مکان خانه باکینگهام است. ساختمانی که هسته کاخ امروزی را شکل می‌دهد، یک خانه شهری متعلق به دوک باکینگهام ساخته شده در سال ۱۷۰۳ در محلی بود که به مدت حداقل ۱۵۰ سال یک ملک شخصی به‌شمار می‌آمد. بعدها و در سال ۱۷۶۱، پادشاه جرج سوم آن را به تملک خود درآورد و به خانه شخصی ملکه شارلوت تبدیل کرد و نام آن به «خانه ملکه» مبدل شد. این عمارت در طول قرن ۱۹ ام، به وسیله دو معمار به نام‌های جان نش و ادوارد بلور توسعه یافت. آن‌ها پیرامون حیاط مرکزی سه قسمت درست کردند. کاخ باکینگهام در نهایت با به تخت نشستن ملکه ویکتوریا، در سال ۱۸۳۷، به کاخ سلطنتی رسمی بریتانیا تبدیل شد. آخرین ساختمان‌های اصلی، از جمله بخش نمای شرقی، که شامل یک ایوان مشهور بوده که خانواده سلطنتی به‌طور سنتی برای سلام دادن به جمعیت در آنجا جمع می‌شوند، در اواخر قرن ۱۹ام و اوایل قرن ۲۰ام اضافه شدند.


موزه بریتانیا

موزه بریتانیا یکی از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از ۷ میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال را در خود جای داده است. موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هنس اسلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دست‌نوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تأسیس شد. بازدید از موزه بریتانیا، مجانی است و پولی بابت بلیط یا ورودی دریافت نمی‌شود. اما در برخی نمایشگاه‌های ویژه، برای برخی از آثار ویژه و تخصصی که از دیگر موزه‌های معتبر جهان به امانت گرفته می‌شوند، بازدید به صورت مجانی نخواهد بود و پولی بابت بازدید از برخی نمایشگاه‌های موقتی که به صورت امانتی گردآوری شده‌اند، دریافت می‌شود.


تایمز

تایمز رودی است در جنوب انگلستان به طول ۳۴۶ کیلومتر که عمده شهرتش به دلیل عبور از شهر لندن است. این رود از شهرهای آکسفورد، ریدینگ و ویندزور نیز گذشته و در انتها به دریای شمال می‌ریزد. این رود شاه‌راه اصلی بین لندن و وستمینستر در سده‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی بوده‌است. تا قبل از سال ۱۸۱۴ در طی عصر یخبندان کوچک این رود بارها در فصل زمستان دچار یخ‌زدگی میشده‌ ولی پس از آن و به دنبال گرم شدن هوا دیگر هیچ گاه به‌طور کامل یخ نزده‌ است. در سال ۱۸۲۵ و به دنبال ساختن پل لندن به دلیل کمتر بودن تعداد پایه‌های پل جدید جریان آب در این رود سریعتر شده‌است و بیش از پیش مانع یخ زدن آب این رود شده‌است. در سدهٔ ۱۸ و به دنبال تبدیل لندن به یک مرکز مهم اقتصادی امپراتوری بریتانیا، این رودخانه یکی از پر رفت‌وآمدترین شریان‌های آبی در جهان بوده‌است. پل‌ها و تونل‌های بسیاری از عرض این رود گذشته و شمال و جنوب لندن را به هم پیوند می‌دهند.


هاید پارک

هاید پارک یکی از چهار پارک سلطنتی بریتانیا در لندن است.


کلیسای جامع سنت پل

کلیسای جامع سنت پل نام کلیسای بزرگ و مشهوری در لندن است که به‌عنوان یکی از بناهای مشهور این شهر شناخته می‌شود. کار ساخت این کلیسا که در اواخر سدهٔ هفدهم توسط سِر کریستوفر رن طراحی گردیده است در اوایل سدهٔ هجدهم در ۱۷۱۰ به پایان رسید تا جایگزینی برای دیگر کلیسایی باشد که در همین مکان قرار داشت و در پی آتش‌سوزی بزرگ لندن ویران گردید. کلیسای سنت پل در عین حال سومین کلیسای ساخته شده در همین مکان است. کلیسای جامع سنت پل دارای گنبد بزرگی است که راهرویی معروف به «تالار زمزمه» به طول ۳۲ متر در گرداگرد درونی گنبد آن کشیده شده و مشهور است که اگر کسی نزدیک به دیوار این راهرو زمزمه نماید فرد دیگری که در نزدیکی دیوار و در سوی دیگر آن قرار دارد صدای او را می‌شنود. گور بسیاری از افراد سرشناس از جمله لرد نلسون، دوک ولینگتون و خود کریستوفر رن نیز در این کلیسا قرار دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو