.

یکشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور ایتالیا

سرزمین گلادیاتورها، پیتزا و پاستا . دیار آشپزهای حرفه‌ای و بازماندهء امپراتوری روم باستان؛ ایتالیا. این کشور سرشار از جاذبه گردشگری در جنوب قاره اروپا واقع شده است. از نظر وسعت، در حال حاضر با شکل چکمه‌ای که به خود گرفته، رتبه هفتاد و دوم کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.

پایتخت آن رم بوده و شهرهای فلورانس، ونیز، تورین، میلان، جنوا و ناپل از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با کشورهای اتریش، لیختن اشتاین و سوئیس، از جنوب با دریای مدیترانه و به واسطهء آن با کشور مالت، از شرق با کشور اسلوونی و به واسطهء دریای آدریاتیک با کشورهای کرواسی و آلبانی و نهایتاً از غرب با کشور فرانسه و دریای تیرنی همسایه است.

به طور معمول از هر فردی درباره مقصد گردشگری مورد علاقه‌اش سوال کنید، ایتالیا یکی از مقاصدی است که دوست دارد در آنجا سیاحت کند . کمتر کسی است که تا به حال اسم کولوسئوم(میدان نبرد گلادیاتورها)، برج پیزا، کلیسای فلورانس و… را نشنیده باشد .

واحد پول ایتالیا نیز همچون سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یورو می‌باشد، هرچند که ارز رایج در این کشور تا پیش از آن، لیره بوده است . رودخانه‌های پو، تیبر، آرنو، پیاوه، تانارو، برنتا و… در این کشور جریان داشته و قلهء مونته بیانکو با ارتفاعی بیش از ۴٨٠٠متر، مرتفع‌ترین نقطهء این سرزمین است.

ایتالیا در طول تاریخ معمولاً حکومت‌ مستقل و قدرتمندی داشته، چه در زمان باستان و با عنوان امپراتوری روم، چه در دوران جنگ جهانی اول که عضو کشورهای اتحاد مثلث بوده و چه در عصر حاضر. همچنین این کشور، درون مرزهای خود و در قلب پایتخت، کشور واتیکان را جای داده که پایتخت مسیحیت و محل استقرار پاپ می‌باشد.

از مشاهیر ایتالیا می‌توان به مارکوپولوی جهانگرد، میکل‌آنژ نقاش و مجسمه‌ساز و نهایتاً داوینچی شگفت‌انگیز اشاره کرد. لئوناردو داوینچی یکی از اعجوبه های تاریخ این کشور است که به عنوان یک نقاش، آهنگساز، پژوهشگر، مخترع و… هنوز هم دربارهء رموز موجود در برخی آثار بجا مانده از وی، نکات بسیاری پوشیده مانده است.

ایتالیا در طول تاریخ خود، همواره با امپراتوری‌های ایران درگیر جنگ بوده و هرچند بعضاً در برابر لشکریان پارس شکست را پذیرا شده لکن افتخار حضور امپراتورانی قدرتمند همچون ژولیوس سزار را نیز دارد. این کشور از نظر گردشگری بسیار غنی است؛ وجود آبشارها، رودهای فراوان، مناظر زیبای رشته کوه آلپ، کلیساها، موزه‌ها، گالری‌های متعدد، معماری‌های باستانی و… در کنار آشپزهای تردست و حرفه ای، هر توریستی را به خاطر سیاحت بهشت روی زمین مست می‌کند.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور ایتالیا می‌پردازد.


کولوسئوم

کولوسئوم یا کلوسیوم یک تماشاخانه در شهر رم در ایتالیا است. کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده‌است. کولوسئوم ظرفیتی میان ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته‌است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد. پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ میلادی کار ساخت آن را در زمین‌های باتلاقی میان تپه‌های اسکوئیلین و کائلین تمام کرد. البته پس از او دومیتیان در کولوسئوم تغییراتی اعمال کرد. به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی در روم کامل کرد. امروزه بیش‌تر کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می‌شناسند. در کولوسئوم گلادیاتورها با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می‌جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را فراهم می‌کردند. برخی اعدام‌ها نیز در کولوسئوم انجام می‌شد. ﺩﺭ ﺣﺪﻭﺩ ١٩۵٠ ﺳﺎﻝ ﭘﻴﺶ، ﺭﻭﻡ ﺑﻪ ﺍﻭﺭﺷﻠﻴﻢ ﺣﻤﻠﻪ ﻛﺮﺩ، ﺁﻥ ﺷﻬﺮ ﺭﺍ ﻭﻳﺮﺍﻥ ﻛﺮﺩ ﻭ ﻣﺮﺩﻣﺎﻧﺶ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺑﺮﺩﮔﻰ ﮔﺮﻓﺖ. ﺣﺪﻭﺩ ۴۵ ﺗﺎ ۶٠ ﻫﺰﺍﺭ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺍﻳﻦﺑﺮﺩﮔﺎﻥ، ﺑﺮﺍﻯ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﻛﻮﻟﻮﺳﻴﻮﻡ ﺑﻪ ﻛﺎﺭﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻧﺪ. ﺑﺨﺶ ﺑﺰﺭﮔﻰ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺑﺮﺩﮔﺎﻥ ﺩﺭﺣﻴﻦ ﻛﺎﺭ ﻛﺸﺘﻪ ﺷﺪﻧﺪ. در نهایت، ﻣﺮﺍﺳﻢ ﺍﻓﺘﺘﺎﺣﻴﻪ ﻛﻮﻟﻮﺳﻴﻮﻡ ﺑﺎ ﻛﺸﺘﺎﺭ حدود ٩ﻫﺰﺍﺭ ﺣﻴﻮﺍﻥ ﻏﻴﺮ ﺍﻫﻠﻰ ﺑﺮﮔﺰﺍﺭ ﺷﺪ.


کلیسای جامع فلورانس

کلیسای جامع فلورانس کلیسای اصلی شهر فلورانس ایتالیا می‌باشد. همان‌طور که به صورت متداول، اندومودی فیرنزه مورد خطاب می‌باشد، در سال ۱۲۹۶ میلادی براساس طراحی آرنولفو دی کامبیو به سبک معماری گوتیک شروع به ساخت کرد؛ و از لحاظ ساختمانی در سال ۱۴۳۶ با گنبدی به اتمام رسید که توسط فیلیپو برونلسکی مهندسی شده بود. خارج باسیلیکا با پنل‌های مرمرین پلیکروم در سایه روشن‌های متنوعی از سبز و صورتی مورد مواجهه بوده و بارنگ سفید دورکاری شده و دارای یک ظاهر گوتیک رودوال قرن نوزدهمی استادانه توسط امیلیو دی فابریس می‌باشد. مجتمع کلیسای جامع، که در پیزا دل دومو واقع شده، شامل تعمید گاه و برج کلیسای گیوتو می‌باشد. سه ساختمان جز مکان میراث جهانی یونسکو می‌باشد که مرکز تاریخی فلورانس را پوشانیده و جاذبه اصلی برای توریست‌هایی است که منطقه توسکانی را بازدید می‌نمایند. باسیلیکا یکی از بزرگترین کلیساهای ایتالیا محسوب می‌شود، و تا پیشرفت مواد ساختمانی جدید در دوره مدرن، گنبد آن بزرگترین مورد درجهان بوده‌است. هنوز هم بزرگترین گنبد آجری ساخته شده در جهان می‌باشد. کلیسای اصلی، کلیسای مادر مربوط به اقامت گاه پاپ اعظم کاتولیک رومی مربوط به فلورانس می‌باشد، که هم‌اکنون پاپ اعظم آن گیوسپه بتور است.


فروم رم

فروم روم یک فروم مستطیل شکل است که با خرابه‌های چندین ساختمان مهم دولتی در مرکز شهر رم احاطه شده‌است. شهروندان شهر باستانی به این فضا، که در اصل یک بازار است، به عنوان فروم مگنوم یا صرفاً فروم اشاره می‌کردند. برای قرن‌ها فروم مرکز زندگی روزمره در رم بود؛ محل برگزاری تظاهرات و انتخابات، محل برگزاری سخنرانی‌های عمومی، محاکمات جنایی و مسابقه‌های گلادیاتوری و هسته امور بازرگانی. محل مجسمه‌های یادبود مردان بزرگ را که گرامی می‌داشتند. این فروم قلب پر جنب و جوش روم باستان، مشهورترین مکان ملاقات در جهان و در تمام طول تاریخ خوانده شده‌است. این گردهمایی که در دره کوچک بین تپه پالاتینوس و کاپیتولاین واقع شده‌است، امروز یک ویرانه بزرگ از قطعات معماری و حفاری‌های باستان‌شناسی متناوب است که سالانه ۴٫۵ میلیون یا بیشتر تماشاگران را به خود جلب می‌کند. بسیاری از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین سازه‌های شهر باستانی در فروم یا نزدیک آن قرار داشتند. اولین پادشاهان و معابد پادشاهی روم در لبه جنوب شرقی قرار داشتند. این شامل اقامتگاه سلطنتی سابق قدیمی، رجیا و معبد وستا و همچنین مجموعه‌های اطراف ویرانه‌های وستال، که همه آنها پس از ظهور امپراتوری روم بازسازی شدند.


پانتئون

از معابد مشهور عصر آگوست که در قرن دوم میلادی مرمت گردید و هنوز موجود است. معبد پانتئون رم به عنوان یکی از بزرگترین گنبدهای جهان جزو شگفتی‌های دنیای معماری است. یکی از پرآوزه‌ترین و پر نفوذترین بناها در تاریخ معماری، معبد پانتئون است. این معبد در حدود ۱۲۵ میلادی ساخته شد. پانتئون معبدی گرد و گنبد دار است، در جلویش رواقی مستطیلی دارد که به نظر می‌رسد آنچنان که باید و شاید با ساخت گردوار اولیه آن تناسبی ندارد و احتمالاً بعدها برآن افزوده شده‌است. تأثیر اولیه حاصل از مشاهده این بنا احتمالاً با تأثیر امروزیش متفاوت بوده‌است، زیرا پانتئون در آغاز یک بنای مستقل نبود بلکه به یک باسیلیکای قدیمی تر متصل بود و امتداد آن یال‌های جانبی پانتئون را می‌پوشانده‌است. گذشته از این، در جلوی رواق معبد یک حیاط ستون بندی شده قرار داشت که بخشی از رواق نیز جزو آن بود و در آغاز تنها بخش قابل رؤیت ساختمان از روبرو بود. این حیاط که در دوره هادریانوس ساخته شد، احتمالاً از طرح‌های همین امپراتور تنوع طلب بوده‌است. بنای پانتئون از گونه‌ای سادگی پرهیبت در مقیاس بزرگ برخوردار است. برفراز اندرون مدورش گنبدی نیمکره وار به قطر ۴۳ متر زده‌اند که فاصله نوک گنبد از کف پانتئون نیز ۴۳ متر است.


برج کج پیزا

برج کج پیزا در شهر پیزا در ناحیه توسکانی ایتالیا با اینکه تنها برج کج جهان نیست، ولی از شناخته‌شده‌ترین آنها است. این برج ۵۶٫۷۰ متر بلندی و ۱۴۵۰۰ تن جرم دارد. این برج، نشان اصلی شهر پیزا است و در ۱۹۸۷ نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.


فواره تروی

فواره تروی آبنمایی است در منطقه تروی در رم ایتالیا. ارتفاع این فواره ۲۶ متر و عرض آن ۲۰ متر است. تروی بزرگترین فواره دوران باروک در رم و یکی از معروف‌ترین آبنماهای جهان است.


میدان سن مارکو

میدان سن مارکو، میدان عمومی اصلی شهر ونیز در ایتالیا است که عموماً با عنوان میدان شناخته می‌شود. پیاتزتا توسعهٔ میدان سن مارکو در گوشهٔ جنوب شرقی آن در طول مسیر آب محسوب می‌شود. این دو فضا مرکز اجتماعی، مذهبی و سیاسی شهر ونیز هستند و معمولاً یکپارچه در نظر گرفته می‌شوند. در سخنی منسوب به ناپلئون میدان سن‌مارکو اتاق طراحی اروپا خطاب شده‌است.


اوفیتزی

گالری اوفیتزی از موزه‌های هنر در ایتالیا است. این موزه که در شهر فلورانس واقع شده در زمره قدیمی‌ترین و مشهورترین موزه‌های هنر اروپا و جهان است.


قصر دوک

قصر دوک یکی از قصرهای ساخته شده به سبک گوتیک ونیزی در شهر ونیز است. این قصر یکی از نشانه‌های مهم شهری ونیز و شمال ایتالیا محسوب می‌شود. این قصر محل سکونت دوک ونیز، بالاترین مقام جمهوری ونیز بوده است که در سال ۱۹۳۵ میلادی به عنوان موزه بازگشایی شد و امروز یکی از یازده موزه‌ای است که تحت مدیریت بنیاد موزه‌های شهری ونیز قرار دارد. در سال ۲۰۱۰، این موزه توسط ۱۳۵۸۱۶۸ نفر بازدید شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو