.

پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور چک

به سرزمین ترامواها، کشور صاعقه‌های بهاری؛ جمهوری چک خوش آمدید . کشوری که با یک فرهنگ ترکیبی (آلمانی – اسلاوی) در قلب قاره اروپا واقع شده و در حال حاضر از نظر وسعت جغرافیایی در رتبه ای پائین‌تر از صدم در بین کشورهای جهان قرار دارد .

پایتخت آن شهر پراگ است و شهرهای برنو، اوستراوا، پلزن و لیبرتس از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با کشورهای لهستان و آلمان، از جنوب با کشور اتریش، از شرق با کشورهای لهستان و اسلواکی و نهایتاً از غرب با کشور آلمان همسایه است.

این سرزمین در ابتدای قرن بیستم میلادی در قالب کشور چکسلواکی از پیکرهء اتریش جدا شده و سپس در اواخر همین قرن و با تجزیهء چکسلواکی، به عنوان یکی از کشورهای کوچک مستقل جهان، پا به عرصهء وجود گذاشت.

هرچند این کشور، جزئی از اتحادیهء اروپاست لکن همچنان کرون را بعنوان واحد پول خود حفظ کرده است. زبان رسمی مردم آن چکی است . رودخانه‌های اُدِر، اِلبه، موراوا، ولتاوا و… در این کشور جریان داشته و قلهء سنژکا با ارتفاعی کمی بیش از ١۶٠٠ متر، مرتفع‌ترین نقطهء کشور چک می‌باشد .

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور چک می‌پردازد.


پل کارل

پل کارل، پلی تاریخی است که بر روی رودخانهٔ ولتاوا در پراگ قرار دارد. کار ساخت این پل به دستور کارل چهارم در سال ۱۳۵۷ میلادی آغاز شد و در اوایل قرن پانزدهم به اتمام رسید. این پل جایگزین پل جودیت شد که در بین سال‌های ۱۱۵۸ تا ۱۱۷۲ ساخته شده بود که در سال ۱۳۴۲ توسط سیل به شدت آسیب دید. پل جدید در اصل با نام پل سنگی یا پل پراگ شناخته می‌شد؛ ولی از سال ۱۸۷۲ تاکنون با نام پل کارل شناخته می‌شود. به دلیل اینکه تا سال ۱۸۴۱ این پل تنها مسیر برای عبور از رودخانه ولتاوا بود، مهمترین مسیر ارتباطی میان قلعه پراگ و شهر قدیمی و مناطق مجاور شناخته می‌شد .


قلعه پراگ

قلعهٔ پراگ یک مجتمع قلعه‌ای در شهر پراگ در کشور جمهوری چک است که در سدهٔ نهم میلادی ساخته‌شده و اقامت‌گاه رسمی رئیس‌جمهور جمهوی چک است. این قلعه جایگاه رسمی شاهان بوهم، شاهان امپراتوری مقدس روم و رئیس‌جمهور چکسلواکی بود. تاج‌های جواهر بوهمی در اتاقی مخفی در این قلعه نگهداری می‌شوند. بنا بر رکوردهای جهانی گینس، قلعهٔ پراگ بزرگ‌ترین قلعه در جهان محسوب می‌شود و محدوده‌ای حدود ۷۰٫۰۰۰ متر مربع را در بَر می‌گیرد و حدود ۵۷۰ متر طول و به‌طور متوسط حدود ۱۳۰ متر عرض دارد.


میدان قدیمی شهر

این جا قدیمی‌ترین میدان پایتخت و شهر پراگ است که در منطقه‌ای با ابنیهء تاریخی مختلف احاطه شده است. هنوز هم می‌توان صدای پای اسب‌ها و چرخ ارابه ها را از سنگ‌فرش های میدان شنید و تاریخ این قسمت از شهر را بازنویسی کرد.


کلیسای ویتوس مقدس

کلیسای ویتوس مقدس یا کلیسای وینسیسلاس مقدس و ادالبیرت مقدس کلیسای سه صحن سبک گوتیکی است که در قلعه پراگ واقع شده‌است. در این کلیسا مقر اسقف اعظم، آرامگاه شاهان چکی و ۲۱ پرستشگاه هم وجود دارند.


ساعت نجومی پراگ

ساعت نجومی پراگ یک ساعت نجومی متعلق به دوران قرون وسطی، واقع در پراگ، پایتخت جمهوری چک است. این ساعت سومین ساعت نجومی قدیمی جهان است و قدیمی‌ترین ساعت از این دست است که هنوز کار می‌کند. این ساعت در سال ۱۴۱۰ میلادی ساخته شد.


خانه رقصان

خانه رقصان ساخت ۱۹۹۶ نام یک ساختمان معروف در شهر پراگ است. معمار این ساختمان فرانک گری آمریکاییست. این ساختمان برداشتی است از رقص‌های معروف فردی آستیر و جینجر راجرز.


میدان واتسلاو

میدان واتسلاو از میدان‌های اصلی پراگ، پایتخت جمهوری چک است.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو