.

پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور فنلاند

به سرزمین برف و سرما، کشور هزار دریاچه؛ فنلاند خوش آمدید . کشوری که در شمال قاره اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است . فنلاند تا پایان قرن نوزدهم میلادی، جزئی از خاک یکی از کشورهای سوئد یا روسیه بوده، لکن در ابتدای قرن بیستم استقلال خود را به دست آورده و در حال حاضر از نظر وسعت جغرافیایی در رتبه شصت و پنجم کشورهای جهان قرار دارد .

پایتخت آن هلسینکی بوده و شهرهای اسپو، تامپره، وانتا، تورکو و اولو از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با کشور نروژ، از جنوب با خلیج فنلاند و دریای بالتیک، از شرق با کشور روسیه و نهایتاً از غرب با خلیج بوتنی و کشور سوئد همسایه است.

واحد پول فنلاند نیز همچون سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یورو می‌باشد، هرچند که ارز رایج در این کشور تا پیش از آن، مارکا بوده است . رودخانه‌های پوروونیوکی، ویوکسی، کمیجوکی، کیمی و… در این کشور جریان داشته و قلهء هالتی با ارتفاع ١٣۶۵ متری، مرتفع‌ترین نقطهء این سرزمین است.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور فنلاند می‌پردازد.

فنلاند

این کشور در نگاه اول شاید خیلی به نظر جالب و پر جاذبه نباشد اما واقعیت چیز دیگری است. کشوری با هزاران جزیره که بخاطر فراوانی دریاچه‌های کوچک و بزرگش به کشور هزاردریاچه معروف است.

هلسنکی

جاذبه های فنلاند

به علت نزدیکی این کشور به سواحل اقیانوس منجمد شمالی و قطب شمال، در منطقه ای به نام لاپلند در شمال این کشور دو ماه در فصل زمستان خورشید در آسمان دیده نمی شود و در تابستان هم در دو ماه آفتاب غروب ندارد و نمی توان غروب خورشید را دید.

خط نوشتاری این کشور لاتین با الفبای مخصوص و زبان رسمی، فنلاندی-سوئدی است. خیلی از مردم این کشور انگلیسی را خوب حرف می‌زنند .

معماری فنلاند

موزه ملی فنلاند در هلسینکی قرار دارد. در این موزه، طیف گسترده ای از مجموعه های قدیمی از زمان پیش از تاریخ تا قرن ۲۱ میلادی به نمایش گذاشته شده است. بنای موزه که به صورت قلعه ای با معماری نئومدیوال است، خود به تنهایی یک جاذبه توریستی است. یکی دیگر از موزه های تاریخی معروف، موزه شهر هلسینکی است که بازدیدکنندگان را با تاریخ ۵۰۰ ساله این شهر آشنا می‌کند. همچنین در این شهر، سه مجموعه تئاتر بزرگ به نام‌های تئاتر ملی فنلاندی، تئاتر شهر هلسینکی و تئاتر سوئدی قرار دارد.

ساحل فنلاند

قلعه سومنلینا که در نیمه دوم قرن ۱۸ میلادی توسط سوئدی ها و در ورودی بندر هلسینکی ساخته شده، نمایانگر یکی از پیشرفته‌ترین معماری‌های نظامی اروپا در آن زمان است. این قلعه یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی و همچنین یکی از بزرگ‌ترین قلعه‌های دریایی جهان است. با وجود این سومنلینا، تنها قلعه شناخته شده فنلاند نیست.

اگر کسی در تصورات خود به دنبال سیاحت در یک بنای کلاسیک ـ بازمانده از قرون وسطی ـ باشد، قطعاً بهترین گزینه قلعه هِیم است. این قلعه از قرن سیزدهم و از زمان جنگ های صلیبی باقی مانده که در طول این مدت به اشکال گوناگونی استفاده شده است؛ دوره‌ای محل اقامت خاندان سلطنتی بوده، زمانی انبار غذا و حتی در برهه‌ای زندان! اما در حال حاضر مکانی برای جذب گردشگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو