.

سه شنبه, ۸ فروردین , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور یونان

اینجا سرزمین فلاسفه است، دیار زئوس و ونوس(خدایان باستان)، کشور المپیک؛ یونان. این کشور نسبتاً کوچک که در جنوب قاره اروپا واقع شده، تأثیر بسزایی بر تاریخ و فرهنگ جهان، علی‌الخصوص اروپا داشته و در دورانی که تحت سیطرهء امپراتوری‌های روم، بیزانس و امپراتوری عثمانی بوده، بر این قدرت‌ها تأثیر شگرفی داشته است. یونان امروزی، از نظر وسعت جغرافیایی در رتبه نود و پنجم کشورهای جهان قرار دارد .

پایتخت آن آتن بوده و شهرهای سالونیک، پاتراس، هراکلیون، یوآنینا و کاوالا از مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت می‌باشند. این کشور از شمال با کشورهای بلغارستان، مقدونیه و آلبانی، از جنوب با دریای مدیترانه، از شرق با دریای اژه و با واسطهء آن با کشور ترکیه و نهایتاً از غرب با دریای یونان و با واسطهء آن با کشور ایتالیا همسایه است.

واحد پول یونان نیز همچون سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یورو می‌باشد، هرچند که ارز رایج در این کشور تا پیش از آن، دراخما بوده است . رودخانه‌های ایچلس، آراخوس، مارتیسا، نستوس و… در این کشور جریان داشته و قلهء اُلمپ یا المپوس با ارتفاعی حدود ٣٠٠٠متر، مرتفع‌ترین نقطهء این سرزمین است.

هرچند یونان در طول تاریخ خود امپراتوری قدرتمند بنام اسکندر را که منجر به سقوط سلسلهء شکوهمند هخامنشیان در ایران شد تجربه کرده است، لکن معمولاً مورد توجه و تحت سیطرهء حکومت‌های قدرتمند اطراف همچون امپراتوری ایران، روم، بیزانس و عثمانی بوده است . اما همین کشور کوچک و تحت سلطه، با تربیت اساطیر فراوان، پایه اولیهء علومی همچون فلسفه، ریاضی، هندسه، فیزیک و طب را بنا نهاده و یا پیشرفت قابل توجهی در آنها ایجاد نموده است .

از مشاهیر یونان می‌توان به نام‌های بزرگی همچون سقراط، افلاطون و ارسطوی فیلسوف، تالس و فیثاغورث ریاضی‌دان، اقلیدس مهندس، بقراط حکیم، فیدیاس مجسمه‌ساز، بطلمیوس ستاره‌شناس، هرودوت تاریخ‌نویس و ارشمیدس فیزیکدان اشاره کرد. یکایک این اسامی آنقدر بزرگ و قابل احترامند که به تنهایی می‌توانند تمدنی را متحول کنند.

این کشور از نظر گردشگری کشوری جذاب است؛ هرچند دیگر اثری از مجسمهء غول‌پیکر زئوس و غول رودس -دو مورد از عجایب هفتگانه جهان- در یونان نیست اما هنوز هم وجود جزایر زیبای فراوان، معابد باستانی متعدد، موزه‌ها، معماری‌های باستانی فراوان همچون آکروپولیس و… گردشگران را بر آن می‌دارد تا به یونان سفر کنند.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور یونان می‌پردازد.


آکروپولیس

آکروپولیس در آتن، پایتخت یونان و در مرتفع‌ترین نقطه قرار دارد. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد ملی است بر همین اساس هر شهر یونان باستان دارای آکروپولیس معادل دژ یا قلعه مستحکم بوده‌است. این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی ساخته شده‌است.


پارتنون

پارتِنون معبدی باستانی که ٢۵٠٠سال پیش، در مجاورت آکروپولیس در شهر آتن بنا شده است . معبد پارتنون در بلندترین نقطه آکروپولیس برای پرستش و ادای احترام به خدای آتنا ساخته شد. مجسمه‌های پارتنون که هنوز هم پابرجاست توسط فیدیاس طراحی شده و ساختمان آن از نظر معماری، به سبک دورستونی ساخته شده‌است. این معبد مهمترین بنای باقی‌مانده از یونان باستان است و غالباً به عنوان اوجی در پیشرفت دوره معماری دوریک شناخته می‌شود.


متئورا

متورا معروف به صخره‌های معلق در هوا از نظر لغوی شبیه به کلمه شهاب سنگ بوده و در واقع، یکی ازبزرگترین و مهم‌ترین مجموعه‌های کلیسای ارتودکس یونان است . نزدیک‌ترین شهر به متورا شهر کالامباکا است. متورا در سال ۱۹۸۸ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.


موزه جدید آکروپولیس

موزه آکروپولیس، بزرگ‌ترین موزه یونان و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان در رابطه با آثار مربوط به تمدن یونان باستان است. موزه آکروپولیس بخش بزرگی از گنجینه و آثار باستانی مرتبط با اکتشافات مجموعه تاریخی آکروپولیس را در خود جای داده‌است. این موزه در فاصله ۴۰۰ متری موزه قدیم قرار دارد. یونان چند دهه است که تلاش می‌کند مجسمه‌ها و آثار حکاکی شده‌ای از معبد پارتنون را که در سال ۱۸۰۶ میلادی، توسط سفیر وقت بریتانیا در زمان امپراتوری عثمانی از این کشور خارج و به موزه بریتانیا منتقل شد را، از دولت بریتانیا بازپس بگیرد.


پلاکا

منطقه‌ای جذاب در پایین‌دست آکروپولیس با رستوران‌های یونانی سنتی و فروشگاه‌های صنایع دستی در دو طرف خیابان‌های پرشیب.


کنوسوس

کنوسوس نام منطقه‌ای باستانی‌است در کرت که بزرگترین بخش مربوط به عصر برنز نیز در این منطقه می‌باشد. از ظاهر منطقه چنین برمی‌آید که کنوسوس مرکز سیاسی، فرهنگی و آیینی تمدن مینوسی بوده‌ است . این شهر را لابورینت هم خوانده‌اند. ۲۶۰۰ سال پیش از میلاد ساختن اولین کاخها در کنوسوس آغاز شده و تا پیش از قرن نهم میلادی – که مردمانش به شهر هراکلیون کوچیده‌اند-اهمیت خود را حفظ کرد . البته علیرغم کوچ عمومی، هنوز هم زندگی در این شهر جریان داشت تا سرانجام در قرن نوزدهم، به طور کامل به آثار باستانی و گردشگری بدل شد.


معبد زئوس

معبد زئوس یکی از معابد باستانی یونان است که در آتن قرار دارد. این معبد با شکوه در المپیا، تقریباً هم‌زمان با معبد پارتنون توسط فیدیاس و برای پرستش و ادای احترام به زئوس-خدای خدایان- ساخته شد . این معبد شش‌گوش با سنگهای آهکی بزرگی که ستون‌های تو پُر و بزرگی آن‌ها را احاطه کرده بودند، ساخته شده و نمایی گچین داشت . برای تزئین آن و تهیهء تندیس مناسبی از زئوس، مجسمه‌ای با ارتفاع ١۵متری از جنس عاج فیل و به صورت نشسته بر تخت ساخته شد که موها و ریش‌های آن از رشته‌های طلا و زیورآلات فراوان بود . این تندیس به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جهان شناخته می‌شد که بعدها در اثر زلزله و همچنین سرقت جواهراتش از بین رفت.


موزه باستان‌شناسی ملی

موزه باستان‌شناسی ملی، موزه‌ای در آتن است که شامل تعدادی از مهم‌ترین اشیا از نقاط مهم باستانی در یونان و مناطق اطراف آن متعلق به دوران پیشاتاریخ تا عهد باستان می‌باشد. این موزه که در سال ١٨٢٩ تأسیس شده، یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های مجموعه اشیا دوران یونان باستان می‌باشد .


دلوس

جزیره دلوس در نزدیکی جزیره میکونوس در دریای اژه یکی از مهمترین پایگاه‌های اسطوره‌ای، تاریخی و باستان‌شناختی یونان است . آثار بدست آمده از کاوشهای باستانی این جزیره، در موزه باستانی دلوس و موزه ملی آتن نگهداری می‌شوند. این جزیره را از هزاره نخست پیش از میلاد، زادگاه خدایان یونانی، آپولو و آرتمیس می‌دانستند. دلوس، جایگاه معبد دلفی بود که پیشگوهای آن شهرتی جهان‌شمول داشتند . همچنین دلوس و معبد آن، پایگاه اتحادیه دلوس، به رهبری آتن بر ضد اسپارت و شاهنشاهی ایران و جایگاه گنجینه‌های آن بود. هرچند در زمان پریکلس، آتنی‌ها به بهانه خطر از دست رفتن گنجینه، آن را به آتن بردند.


دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو