.

شنبه, ۸ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

سانحه دلخراش برای دریادلان نیروی دریایی و ناوچه کنارک

یکی از شناورهای سبک منطقه یکم نداجا دچار سانحه شد.
برابر بررسی سایت راه افتخار، در زمان انجام تمرین عملیاتی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، ناوچه پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که طی آن تعدادی از کارکنان شهید و تعدادی نیز مجروح شدند.

در همین راستا، روابط عمومی نیروی دریایی ارتش با اعلام این خبر عنوان کرد عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.
پس از این حادثه تیم های امداد و نجات دریایی در زمانی کوتاه، در محل حضور یافته و مجروحان و شهدا را از شناور تخلیه و به مراکز درمانی منتقل کردند. گفتنی است نیروهای مستقر در شناور مذکور رشادت مثال زدنی در نجات جان همرزمان خود به خرج دادند.
به گزارش روابط عمومی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، تعداد شهدای این حادثه ۱۹ و تعداد مجروحان نیز ۱۵ تن بوده که خوشبختانه مجروحین حادثه در وضعیت مناسبی به سر می‌برند. بر اساس این گزارش شناور حادثه‌دیده کنارک طی عملیاتی، برای بررسی‌های فنی به اسکلهء منطقه منتقل شده است.


روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدای این شناور، بر آمادگی دفاعی و روحیه شهادت طلبی کارکنان غیور نیروی دریایی ارتش تأکید و عنوان کرد: انتظار می‌رود تا بررسی دقیق تیم‌های کارشناسی حاضر در محل حادثه، از هرگونه گمانه‌زنی در این خصوص پرهیز شود.

شایان ذکر است فیلمی در فضای مجازی با موضوع شلیک موشک و سانحه یگان شناور انتشار و به این سانحه نسبت داده شد که روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ضمن بررسی سکوی پرتاب و همچنین شناور مورد اصابت، انتساب آن را به این حادثه، قاطعانه مردود دانست.

امیر دریادار حسین خانزادی – فرمانده نیروی دریایی ارتش- در پی شهادت تعدادی از دریادلان این نیروی جان برکف در حادثه ناوچه کنارک، پیامی بدین شرح صادر نمود :

بسم الله الرحمن الرحیم
” من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا “

شهادت پاداش ارزشمند مجاهدتهای مؤمنانه، خدمت خالصانه و همت شجاعانه دریادلانی است که با عشق وافر و بینش عمیق برگرفته از ایمان الهی و حب وطن، پا در مسیر سربازی ولایت و حفاظت از این آب و خاک گذاشته و با پوشیدن جامه سپید نیروی دریایی راهبردی، راه امام حسین(ع) را در پیش گرفته و عزت خدمت در زیر لوای علوی و پرچمداری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در آبهای سراسر جهان برگزیدند.

حضور قدرتمندانه این سربازان جانفدای ولایت در همه صحنه‌های عملیاتی، اگر چه دلیلی بر ولایتمداری و مجاهدت شبانه‌روزی همه سربازان غیور این نیرو و تضمینی بر بقای نظام مقدس اسلامی و دوام کشور عزیزمان ایران است لکن تأثر عمیق اینجانب در حالیکه در زمان شهادت در کنار همرزمانم حضور داشته و شاهد پرواز ملکوتی شهدای ارجمند روزه‌دار ناو ج.ا.ا. کنارک و پیوستن آنان به خیل شهدای مدافعان حریم عزت و اقتدار ایران اسلامی بوده، اندوه عظیمی را برای این حقیر و خانواده بزرگ نیروی دریایی در پی داشت که در قالب واژه‌ها و جملات نمی‌گنجد. از این رو با بسیج کلیه امکانات و منابع انسانی و فنی، رسیدگی به ابعاد حادثه و تجسس و نجات مصدومین با جدیت ادامه دارد .

امید است که در پرتو برکات این ماه مبارک و دعای همه ملت عظیم الشأن، این تلاشها بتواند منجر به کاهش این تألمات و اخذ نتایج مثبت در نجات بازماندگان این سانحه گردد .

ضمن عرض تسلیت به پیشگاه فرماندهی معظم کل قوا(مدظله العالی)، خانواده معظم و همرزمان شهدای گرانقدر ناو ج.ا.ا.کنارک و ملت شهید پرور ایران اسلامی به برکت این ماه عزیز از خداوند بزرگ برای بازماندگان صبر و بردباری و طول عمر با عزت و برای این شهدای ارجمند، همنشینی با سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را در بهشت برین مسئلت مینمایم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش دریادار دکتر حسین خانزادی

برابر اطلاع واصله، رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش-امیر دریادار سیاری- به همراه فرمانده نیروی دریایی ارتش-امیر دریادار خانزادی- به منظور بررسی سانحه ناوچه کنارک طی روز دوشنبه در محل اسکله منطقه سوم نیروی دریایی ارتش حضور یافته و چگونگی وقوع این سانحه در دست بررسی می‌باشد.

اسامی شهدای عالی مقام نیروی دریایی ارتش در حادثه ناوچه کنارک بدین شرح اعلام میگردد :

۱- شهید ناوبانیکم الکترونیک جعفر کوهی فائق
۲- شهید ناوبانیکم عرشه اسماعیل‌ پورخسرو
۳- شهید ناوباندوم مکانیک مصطفی پویانفر
۴- شهید ناوباندوم برق مهدی رازی
۵- شهید ناوبانسوم مخابرات حسین سپهری اهرمی
۶- شهید ناواستواریکم مخابرات سیدحامد جعفری
٧- شهید ناواستواریکم برق محمد صیادی
٨- شهید ناواستواریکم مخابرات عادل قاسم‌زاده
٩- شهید ناواستواریکم برق سیدمنصور موسوی نژاد
١٠- شهید ناواستواریکم مکانیک سعید یاراحمدی
١١- شهید ناواستواریکم تفنگدار سیدمرتضی خادمی حسینی
١٢- شهید ناواستواردوم تفنگدار رضا دهقانی
۱٣- شهید ناواستواردوم غواص محمد اُردنی
۱۴- شهید ناواستواردوم تفنگدار محمد افشون فر
۱۵- شهید مهناوییکم مکانیک آرش پاکدل
١۶- شهید مهناوییکم برق مهدی هاشمی خواه
۱٧- شهید مهناوییکم بهیار آرمان سرحدی
۱٨- شهید کارمند خدمات محمدابراهیم کاظمی
۱٩- شهید ناوباندوم وظیفه فخرالدین فلک نازی


مراسم تشییع پیکر مطهر این ۱۹ تن از شهدای رمضان نیروی دریایی ارتش صبح فردا(سه شنبه) ساعت ۱۱ در منطقه سوم دریایی کنارک برگزار می‌گردد. این مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با حضور مقامات لشکری و کشوری، همرزمان و خانواده معظم شهدا انجام می‌شود.

با اعلام وقوع این سانحه دلخراش، دل نوشته‌های فراوانی در فضای مجازی منتشر شد. در همین راستا، برخی مسوولین اعم از کشوری و لشکری، همچون رییس جمهور، رییس قوه قضائیه، فرمانده کل ارتش، فرمانده کل سپاه پاسداران، وزیر امورخارجه و… با صدور پیامی وقوع آن را به محضر فرماندهی معظم کل قوا، دریادلان نیروی دریایی، خانواده‌های این عزیزان و عموم جامعه تبریک و تسلیت گفتند.

سایت راه افتخار، ضمن آرزوی سلامتی هرچه سریعتر و طول عمر مجروحین و بازماندگان این سانحه، فیض شهادت را به ساحت مقدس یکایک نوزده شهید نیروی دریایی ارتش تبریک گفته و برای ایشان علو درجات را از خداوند منان خواستارست. همچنین ضمن عرض تسلیت به خانواده های محترم داغدار، صبر و سلامتی ایشان را از درگاه باریتعالی مسئلت مینماید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو