.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور اتریش

اتریش، کشوری در غرب قاره‌ اروپا و سرشار از مناظر طبیعی و چشم‌نواز به شمار می‌رود که به دلیل هنر، موسیقی و بناهایی با معماری شگفت‌انگیز، لقب مهد تمدن معماری و موسیقی جهان را به خود اختصاص داده است. کشور اتریش یکی از برترین کشورهای اروپایی است که به دلایل زیادی ازجمله مسکن مقرون‌به‌صرفه، پایین بودن میزان جرم و جنایت، اقتصاد قوی و سیستم آموزشی باکیفیت موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. وین «Vienna» شهر موسیقی و پایتخت بسیار زیبای کشور اتریش است که می‌توان آن را به‌عنوان یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی معرفی کرد.

کشور اتریش از جنوب با ایتالیا و اسلوونی، از غرب با سوئیس و لیختن‌اشتاین، از شرق با اسلواکی و مجارستان و از شمال با جمهوری چک و آلمان مرز مشترک دارد. این کشور از نظر جمعیت در رتبه نود و هفتم کشورهای جهان قرار دارد. در این کشور مردم به زبان آلمانی صحبت می کنند.

اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. بااین‌حال در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده است.

جنبش کارگری در اتریش از قدرت زیادی برخوردار بوده و تأثیر زیادی بر حزب‌های کارگری می‌گذارند. گردشگری بین‌المللی مهم‌ترین بخش اقتصاد ملی اتریش است. به‌طور سنتی کشور آلمان مهم‌ترین شریک تجاری اتریش بوده است که این موضوع باعث شده است که نسبت به تغییرات سریع در اقتصاد آلمان آسیب‌پذیر شود.

تا پیش از سال ۲۰۰۲ واحد پول رایج این کشور شیلینگ بود ولی از ابتدای سال ۲۰۰۲ میلادی اتریش نیز مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورو را به‌عنوان واحد پولی یکسان پذیرفت.

در زیر تصاویری از کشور اتریش قرار داده شده است:


کاخ شون‌برون

کاخ شون‌برون به معنای «چشمه زیبا»، اقامتگاه تابستانی پادشاهان اتریش در وین پایتخت اتریش بوده‌است و اکنون یکی از آثار مهم فرهنگی این کشور است که تا سال ۱۹۶۰ بنا شده‌است. این کاخ که بیش از ۱۴۰۰ اتاق دارد که به سبک روکوکو تزیین شده‌است یکی از جاذبه‌های مهم توریستی در وین به‌شمار می‌آید. کاخ‌ها و باغ‌ها نشان دهنده سلیقه‌ها، علایق و آرزوهای پادشاهان این کشور می‌باشد.

هافبرگ

قصر هُفبورگ یکی از قصرهای سلطنتی اتریش که در گذشته، مثلأ در دوره قاجار، «نمسه» گفته می‌شد. این کاخ از ۱۲۷۹ م. اقامتگاه برخی از قدرتمندترین اشخاص تاریخ اتریش، از جمله شاهان سلسله هابسبورگ، فرمانروایان امپراتوری اتریش-هنگری یا اتریش-مجارستان بوده‌است. امروزه سکونتگاه رئیس‌جمهور اتریش است. قصر هافبورگ ترکیبی است از بخش‌های مختلف چون جناح سوئیس یا قدیمی‌ترین بخش قصر که در قرن سیزدهم ساخته شده، اشتالبرگ یا اصطبل شاهی که مدتی هم گالری نقاشی و پذیرای مجموعه آرشیدوک ویلهلم، برادر هنردوست امپراتور فردیناند سوم شد. همین مجوعه هسته اصلی موزه تاریخ هنر از سال ۱۸۸۹ به بعد شد، آمالینبرگ، جناح لئوپولد، جناح سنت میکائیل و جز آن. مجسمه شاهزاده یوجین ساووی در صحن ورودی کاخ دیده می‌شود. کتابخانه ملّی اتریش و موزه جواهرات سی سی نیز در محوطه این کاخ واقع شده‌است. از زیبایی‌های این کاخ، مجسمه‌های زیبایی است که در جای جای کاخ هُفبورگ قرار دارند.


بلودر وین

بلودر وین یک کوشک و در حقیقت یک مجتمع ساختمان تاریخی در وین پایتخت اتریش است، متشکل از دو کوشک بالا و پائین که به سبک دورهٔ باروک ساخته شده‌اند، این مجتمع اضافاتی هم دارد از جمله، نارنجستان، اصطبل قصر، بخش فواره‌ها، این مجموعه در منطقه سوم پایتخت و در قسمت لبهٔ جنوب شرقی واقع شده، از جمله بارزترین بخش‌های آن می‌توان به موزه مشهور به گالری کاخ بلودر اشاره داشت.

کلیسای جامع سنت اشتفان

کلیسای جامع سنت اشتفان، مشهورترین کلیسای کشور اتریش و شهر وین است. این کلیسا که در سال ۱۱۴۷ میلادی ساخته شده، کلیسای مادر کاتولیک در اروپای مرکزی، جایگاه اسقف اعظم و کاردینال کریستوف شون‌بورن است. کلیسای جامع سنت اشتفان دارای ۱۰۷ متر طول و ۳۴ متر عرض می‌باشد و فرازای بلندترین گلدستهٔ آن به ۱۳۶ متر می‌رسد. این کلیسا در مرکز شهر وین و در میدان اشتفان واقع است.

Fortress Hohensalzburg

استحکامات قرن یازدهمی در بالای تپه شهر

تالار اُپرای وین

اپرا ایالتی وین یا اپرا ملی وین یک تالار اپرا در شهر وین، اتریش است. این اپرا که در سال ۱۸۶۹ تأسیس شده دارای ۱۷۰۹ نفر ظرفیت می‌باشد و برنامه‌های ارکستر فیلارمونیک وین در این سالن برگزار می‌شود.

موزه تاریخ هنر

موزه تاریخ هنر وین یک موزهٔ هنری در وین پایتخت اتریش است. بنای مجلل آن در رینگ‌اشتراسه قرار دارد و بالای آن گنبدی هشت‌ضلعی ساخته شده‌است. این بنا بزرگترین موزه هنری اتریش است. موزه در سال ۱۸۹۱ همزمان با موزه تاریخ طبیعی وین به دست فرانتس یوزف یکم افتتاح شد. نمای خارجی دو موزه مشابه است و روبروی یکدیگر قرار گرفته‌اند. هر دو بنا بین سال‌های ۱۸۷۱ و ۱۸۹۱ بر پایهٔ طرح‌های گوتفرید زمپر و کارل فرایهر فون هاسناور ساخته شده‌اند. امپراتور به منظور تهیهٔ مکانی مناسب برای گردآوری هنر گرانقدر دودمان هابسبورگ و ایجاد دسترسی عمومی به آن، ساخت دو موزهٔ رینگ‌اشتراسه را سفارش داد. نما از ماسه‌سنگ ساخته شد. پلان بنا مستطیلی است و گنبدی به ارتفاع ۶۰ متر بر فراز آن قرار دارد. درون آن با مرمر، گچ‌بری، روکش طلایی و نقاشی تزئین شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو