.

دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور بلغارستان

بلغارستان، ارزانترین کشور در قاره اروپا و جایی که مردم با تکان دادن سرشان به چپ و راست، کلمه «بله» را می گویند. زبان اشاره ای که برعکس مردم جهان است. دومین کشور بزرگ تولید کننده روغن گل رز در جهان است.

نام بلغارستان از کلمه‌ بلغار به معنی پوست‌های رنگین خوشبوی موجدار و پارچه‌ محکمی که آب پس نمی دهد گرفته شده است. بلغارها، مردمان چادرنشینی بودند که در قرن هفتم میلادی سرزمین اسلاوها را فتح کردند و با آنان ادغام شدند.

بلغارستان با نام رسمی جمهوری بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. این کشور از نظر جمعیتی در رتبه یکصد و هفتم جهان قرار دارد. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد. زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. این کشور از نظر جمعیتی در رتبه یکصد و ششم جهان قرار دارد.

بلغارستان از شمال به کشور جمهوری رومانی از غرب با جمهوری پیشین یوگسلاوی (صربستان ) و مقدونیه  همجوار می‌باشد. در جنوب با کشور یونان و ترکیه  هم‌مرز است. در شرق این جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته سیستم اقتصادی این کشور همچنان کشاورزی محور است و صنعت در آن جایی ندارد. همین مسئله باعث بروز فقر شده‌است.

ورزش‌هایی مانند کشتی، وزنه‌برداری، بوکس، ژیمناستیک، والیبال، فوتبال و تنیس در بلغارستان محبوب و مرسوم است. این کشور یکی از تیم‌های والیبال و اسکی پیشرو در جهان است.

در زیر تصاویری از کشور بلغارستان قرار داده شده است:

 


پلاژ سانی

پلاژ سانی در شمال شهر بورگاس در کنار دریای سیاه قرار دارد، این پلاژ در سال ۱۹۵۸ توسط حکومت کمونیستی برای تفریحات آبی مردم بلغارستان ایجاد شد. این پلاژ علاوه بر ساحل آفتابی دارای پارک آبی و مجموعه جت اسکی می‌باشد.

صومعه ریلا

صومعهٔ ریلا یک صومعه در کشور بلغارستان است که به عنوان یکی از معروفترین نقاط گردشگری این کشور به‌شمار می‌آید. تاریخ احداث آن به حوالی قرن ۱۰ میلادی بازمی‌گردد. این عبادتگاه در کوه ریلا بلغارستان واقع شده و در سال ۲۰۰۹ حدود ۹ میلیون بازدیدکننده را جذب کرده‌است. صومعه ریلا شامل بناهای مختلفی من جمله کلیسا، دروازه ورودی و چند برج است.

کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه

کلیسای جامع الکساندر نوسکی صوفیه یک کلیسای جامع واقع در صوفیه، بلغارستان است. ساخت و ساز این ساختمان در سال ۱۸۸۲ میلادی شروع شده و در سال ۱۹۱۲ به پایان رسید. ارتفاع این کلیسا در بلندترین نقطه ۵۴ متر و ارتفاع گنبد آن در بیرون ۴۵ متر می‌باشد.

کلیسای بویانا

کلیسای بویانا یک کلیسای تاریخی ارتدکس در نزدیکی صوفیه، بلغارستان است. این کلیسا که در اواخر قرن ۱۰ و اوایل قرن ۱۱ میلادی ساخته شده در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

Vitosha

کوه با امکان غارنوردی، اسکی، و پیاده‌گردی


Tsarevets Fortress

قلعه عظیمی متعلق به قرن ۱۲ با نمایش

Bachkovo Monastery

صومعه ارتدوکس شرقی متعلق به قرن یازدهم
 

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو