.

پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور ژاپن

این‌جا کشور سامورایی هاست، سرزمین آفتاب تابان، مهد علم و تکنولوژی و پشتکار، امپراتوری ژاپن که در شرقی‌ترین نقطهء قاره آسیا و خاور دور واقع شده است. این کشور علیرغم داشتن سرزمینی کوچکتر از یک چهارم وسعت ایران، دارای جمعیتی حدوداً یک و نیم برابر کشورمان است. ژاپن در حال حاضر هرچند از نظر جمعیتی در رتبهء یازدهم پرجمعیت‌ترین های دنیاست اما از نظر وسعتِ سرزمینی در رتبه‌ای بالاتر از شصت و نهم وسیع‌ترین کشورهای جهان قرار نمی‌گیرد .

ژاپن در واقع سرزمینی متشکل از جزایر فراوان است که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها جزایر هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیوشو می‌باشند. پایتخت آن توکیو بوده و می‌توان شهرهای یوکوهاما، اوزاکا، ناگویا، کوبه، کیوتو و ساپورو را مهمترین شهرهای آن پس از پایتخت دانست.

ژاپن از شمال به واسطهء دریای اختسک با کشور روسیه، از جنوب با دریاهای چین شرقی و فیلیپین و به واسطه آن دو با کشور تایوان و چین، از شرق با اقیانوس آرام و از غرب به واسطهء دریای ژاپن با کشورهای روسیه، کره شمالی، کره جنوبی و چین همسایه است. مهمترین رودهای جاری در آن سومیدا، اتانبتسو، تشیو، تویوهیرا، ایشیکاری و فوکوهارا نام دارند. همچنین قلهء فوجی با ارتفاعی حدود ٣٨٠٠ متر مرتفع‌ترین نقطهء این سرزمین است.

این کشور بر روی نوار جهانی زلزله واقع شده و یکی از جالب‌ترین موارد قابل مشاهده در ژاپن نیز همین زندگی مسالمت‌آمیز مردم با این پدیده وحشت آور طبیعی است. وقوع زلزله برای مردم ژاپن امری کاملاً عادی بوده و مقاوم سازی در برابر زلزله، اصل اول در هرگونه ساخت و ساز در این کشور به شمار می‌رود.

واحد پول ژاپن، ین بوده و زبان رسمی آن، ژاپنی می‌باشد. علیرغم آسیب‌های فراوان این کشور در جنگ جهانی دوم و فقر فوق‌العاده آن از نظر منابع و معادن زیرزمینی، لکن مردمان منظم و سخت‌کوش ژاپن به همراه حاکمان مسؤول این کشور توانستند با تکیه بر پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک، اقتصاد ژاپن را به سومین قدرت اقتصادی جهانی و ین را به یکی از معتبرترین ارزهای جهان بدل کنند.

هرچند کسانی که از وقوع زلزله واهمه دارند بهتر است به ژاپن سفر نکنند اما این کشور برای گردشگران، سرزمینی جذاب و دوست داشتنی است . وجود معابد متنوع چوبی و سنگی، جزایر متعدد کوچک و بزرگ، سواحل زیبا، جنگل‌های کوهستانی و سرزمینی واقع شده در مسیر کوه‌های آتشفشانی و… می‌تواند دلایل کافی برای توجیه سفر به این کشور باشد.

سایت راه افتخار، در اینجا با ارائه تصاویر منتخب، به شرح مختصری از برخی دیدنی‌های کشور ژاپن  می‌پردازد.

کوه فوجی

کوه فوجی با بلندای ۳۷۷۶ متر، بلندترین کوه ژاپن است. این کوه یک آتشفشان خاموش است که آخرین فوران آن به سال‌های ۱۷۰۷-۱۷۰۸ میلادی برمی‌گردد. کوه فوجی یکی از سه کوه مقدس ژاپن است. دامنهٔ کوه فوجی در مرز بین استان‌های شیزوئوکا و یاماناشی در غرب توکیو قرار دارد و می‌توان آن را در یک روز آفتابی دید. کوه فوجی نزدیک به کنارهٔ اقیانوس آرام در جزیره هونشوی مرکزی واقع شده‌است و سه شهر کوچک آن را احاطه کرده‌اند: گوتنبا، فوجی‌یوشیدا و فوجی‌نومیا. روزانه تقریبا ۱۰ هزار نفر از این کوه بالا می‌روند. ریختِ زیبای کوه فوجی که به ریخت یک مخروط متقارن است به عنوان نِمادی از کشور ژاپن شناخته شده‌است و پیوسته در نقاشی‌ها و فرتورها می‌آید.

کین‌کاکوجی

کین‌کاکوجی یا نام رسمی معبد رٌکواون–جی یک معبد بودایی در ژاپن وابسته به فرقهٔ ذن در کیوتو، ژاپن است. این بنا یکی از معروف‌ترین بناهای ژاپن است و هر ساله تعداد زیادی بازدیدکننده برای دیدن آن به ژاپن می‌آیند.

کیومیزو-درا

کیومیزو-درا یک معبد متعلق به آیین بودایی است که در شرق کیوتو قرار دارد و بخشی از آثار تاریخی و باستانی کیوتو و میراث جهانی یونسکو است.

معبد فوشیمی‌ایناری

معبد فوشیمی‌ایناری معبد اصلی ایناری یا خدای برنج که در فوشیمی کوی کیوتو، در دامنهٔ کوهی به نام ایناری واقع شده‌است و شامل زیارتگاه‌هـای کوچک بسیاری در بالای کوه می‌باشد. گفته می‌شود این معبد محبوب دارای ۳۲۰۰۰ معبد زیر مجموعه در سراسر ژاپن می‌باشد. بنای معبد اصلی در سال ۱۴۹۹ ساخته شده‌است و دروازه اصلی در دامنهٔ تپه قرار دارد.


معبد آساکوسا

معبد سنسُو-جی این معبد در آساکوسا در منطقهٔ تایتو واقع شده و قدیمی‌ترین معبد توکیو، پایتخت ژاپن است. این معبد در سال ۶۲۸ میلادی ساخته شده‌است.

آراشی‌یاما

آراشی‌یاما نام یک ناحیه و همچنین نام یک کوه در غرب کیوتو در ژاپن است. این کوه در کنار رود کاتسورا قرار دارد.

توکیو اسکای‌تری

توکیو اسکای‌تری نام بزرگترین برج مخابراتی جهان در ژاپن است. این برج در توکیو جای دارد. کار ساخت این برج از تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۰۸ شروع شد و در فوریه سال ۲۰۱۲ به اتمام رسید. ارتفاع این برج با آنتن ۶۳۴ متر برآورد شده‌است. جنس این برج فلزی می‌باشد.

قلعه اوساکا

قلعه اوساکا یکی از معروف‌ترین قلعه‌ها در کشور ژاپن است. این قلعه نقش مهمی در وحدت ژاپن در طول قرن شانزدهم و در دوره آزوچی-مومویاما ایفا کرده‌است.

برج توکیو

برج توکیو نام برجی مخابراتی و تفریحی در پارک شیبا در توکیو می‌باشد. این برج ۳۳۲٫۶ متر ارتفاع دارد و بعد از برج توکیو اسکای تری، دومین سازه بلند توکیو است و بلندترین برج فولادی متکی به خود در جهان نیز محسوب می‌شود. در ساخت برج مشبک توکیو، از برج ایفل الهام گرفته شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو