.

یکشنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور کرواسی

کشوری که کراوات را اختراع کرد. کشوری که مردمانش به خانواده دوست بودن معروفند و برای بانوان سرزمینش بسیار احترام قائل است، به طوری که اگر در یک مهمانی، که کروات ها در آن حضور داشته باشند، ابتدا بانوان خودشان را معرفی میکنند و تا زمانی که معرفی بانوان تمام نشده باشد، شما حق ندارید خودتان را معرفی کنید و این یک بی ادبی محض طلقی می شود.

طبق تحقیقاتی که در زمینه نژاد کروات ها انجام شده است، کروات ها را آریایی تبارهای اروپایی نامیده اند و این احتمال می رود که این مردم نتیجه تبعید مردمی هستند که در زمان ساسانیان به اروپا تبعید شده اند.

ورزش اول و پرطرفدار در این کشور فوتبال است که اثرات آن نیز در کشور ما قابل مشاهده است و مربیان فوتبالی معروفی نیز در کشور فعالیت داشته اند و خاطرات خوبی نیز در ذهن ما دارند. 

کرواسی، کشوری با طبیعت فوق‌العاده در قاره اروپاست و مردمانی دارد که به سخت‌کوشی و تلاش زیاد برای رسیدن به موفقیت در بین مردم دنیا معروف شده‌اند. جمهوری کرواسی، کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با «اسلوونی» و «مجارستان»، از شمال شرقی با «صربستان»، از شرق با «بوسنی و هرزگوین» و از جنوب با «مونته‌نگرو» و دریای «آدریاتیک» هم‌مرز است. زبان رسمی‌شان هم کرواتی نام دارد. از نظر جمعیتی در رتبه یکصد و سی ام کشورهای جهان قرار دارد.

پول کرواسی نامش را از یک گونه پستاندار کوچک گرفته است. این پول «کونا» نام دارد که به معنی سمور است. دلیل این نام‌گذاری به زمانی برمی‌گردد که مردم محلی پوست سمور می‎فروختند و این تجارت به‎قدری گسترده و پر سود شد که سمور معادل پول شده بود.

سنگ‌های سفید معدن در جزیره براک برای ساخت کاخ‎‌های «دیوکلتیان» یکی از امپراتورهای روم استفاده می‌شده است. همچنین سنگ‎های استخراج شده از کرواسی در ساخت ساختمان کاخ سفید در واشنگتن آمریکا هم به کار رفته است. 

در زیر تصاویری از مناطق گردشگری کشور کرواسی قرار داده شده است:

 

پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک

پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک از شانزده دریاچه تشکیل شده‌است و یکی از مکان‌های توریستی قدیمی در کرواسی است. این دریاچه‌ها توسط سه کوهستان بزرگ محاصره شده‌اند و آب آن‌ها نیز از همین کوهستان‌ها تأمین می‌شود ؛ بنابراین شما می‌توانید شاهد دریاچه‌های متفاوت از لحاظ رنگ و مواد معدنی باشید دریاچه‌هایی به رنگ سبز، آبی، خاکستری که با تغییر فصل نیز رنگ آن‌ها عوض می‌شود. دریاچه در سطح بالاتر و ۴ دریاچه در سطح پائین قرار گرفته‌اند که به وسیلهٔ آبشارها و رودخانه‌های زیبا به هم متصل می‌شوند و منظره ایی غیرقابل باور را به صورت طبیعی می‌سازند. این قسمت از کرواسی از قرن نوزدهم به جاذبه توریستی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بعدها به دلایل سیاسی به عنوان مرز بوسنی هرزگوین در اختیار ارتش و سربازان بود. ولی بعدها توسط یونسکو این محل از ارتش پس گرفته و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این دریاچه‌ها زیستگاه طبیعی گرگ‌ها و گوزن‌هایی است که برای رفع تشنگی به این دریاچه روی می‌آورند.

خلیج کوارنر

خلیج کوارنر، گاهی خلیج فیوم، یک خلیج کوچک در دریای آدریاتیک شمالی، در موقعیت بین شبه‌جزیره ایستریان و خشکی ساحل شمالی کروات قرار دارد. این خلیج از آبهای داخلی کرواسی است. بزرگترین جزایر خلیج کوارنر کرس، کرک، پگ، راب و لوشینی هستند.

Krka National Park

ذخیره‌گاه طبیعی در کرواسی معروف به‌خاطر آبشار اسکرادینسکی بوک، جزیره ویزوواس و صومعه کرکا.


کاخ عظیم امپراتور روم


Walls of Dubrovnik

دیوارهای تاریخی شهر با مناظر زیبا

متن …

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو