.

یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور گرجستان

متن …


ناریکالا

ناریقالا یک قلعه باستانی در بالای تپه‌ای در نزدیکی تفلیس، گرجستان است. نام اصلی آن “შურის ციხე” بوده که مغول‌ها در جریان حمله به گرجستان و تسخیر این قلعه آن را “نارین قلعه” نامیدند که در زبان گرجی به “ناریقالا” تبدیل شد. این قلعه که مشرف به شهر تفلیس و رود کر می‌باشد در قرن چهارم میلادی به عنوان یک ارگ ایرانی ساخته شده‌است.

کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع تثلیث معروف به سامِبا کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد. این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شد. در ابتدا برای ساخت این کلیسا فراخوان داده شد و صد طرح برای ساخت آن دریافت شد. اما هیچ‌کدام از طرح‌ها تأیید نشد، سپس در نهایت طرح آرچیل میندیاشویلی مورد قبول واقع شد. ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده‌است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده‌است. این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است.

اوپلیستسیخه

اوپْلیسْتْسیخِ نام یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین شهرهای سنگی دنیاست. اوپلیس تسیخه شهری باستانی در گرجستان است که از تراشیده شدن صخره‌ها ایجاد شده و در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری در استان شیدا کارتلی قرار گرفته‌است. این شهر روی یک صخرهٔ بلند و درساحل غربی رودخانهٔ متکواری ساخته شده‌است. اوپلیس تسیخه ساختارهای مختلفی را – از اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطا – شامل می‌شود. همچنین ترکیب غیرمعمول سبک‌های مختلف از صخره تراشی آناتولی و فلات ایران و نیز همزیستی معماری مسیحی و غیر مسیحی، این شهر را از دیگر شهرهای سنگی دنیا متمایز می‌سازد.


کلیسای ترینیتی گرگتی

کلیسای کوچک قرون وسطایی در میان مناظر شگرف


واردزیا

وارْدْزیا نام یک شهر سنگی در جنوب گرجستان است. این شهر از تعداد زیادی خانه‌های غار مانند و یک صومعه تشکیل شده‌است که در دامنه‌های کوه اروشتی و در سمت چپ ساحل رودخانهٔ متکواری ساخته شده‌است که در ۳۰ کیلومتری آسپیندزا قرار دارد. دورهٔ اصلی این بنا به نیمهٔ دوم قرن دوازدهم میلادی بر می‌گردد. این غارها در امتداد پرتگاه تا ۵۰۰ متر و در بالا تا ۱۹ ردیف امتداد دارند. کلیسای تعهد که به سال‌های ۱۱۸۰ میلادی بر می‌گردد در عصر طلایی گرجستان، و در زمان ملکه تامار و شوتا روستاولی، مجموعه‌ای از نقش‌های مهم بر دیوارهای آن نقاشی شده‌است. پس از جانشینی عثمان در قرن شانزدهم میلادی، این مکان تا حد زیادی متروکه شد و اکنون نیز به عنوان بخشی از میراث ملی محفوظ مانده‌است.

Ananuri Fortress Complex

مجموعه قلعه تاریخی درکنار رودخانه

کلیسای سوتیتسخولی

کلیسای جامع ارتدکس شرقی متعلق به قرن ۱۱

کلیسای جامع باگراتی

کلیسای جامع بازسازی‌شده متعلق به قرن ۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو