.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور عمان

عمان قدیمی‌ترین دولت مستقل در بین کشورهای عربی است. عمان کشوری پادشاهی است که در شبه جزیره عربستان واقع شده است. عمان با ایران مرز آبی دارد و دریای عمان بین این دو کشور واقع شده است. شهر مسقط، پایتخت کشور عمان و نیز بزرگترین شهر این کشور می باشد. ریال، واحد پول کشور عمان می باشد. زبان رسمی کشور عمان عربی است و با توجه به تسلط اکثر شهروندان عمانی به زبان انگلیسی، می توان اینگونه گفت که زبان انگلیسی، زبان دوم این کشور است. فرمانروایی و حکومت موجود در کشور عمان، پادشاهی و سلطنتی می باشد اما پارلمان نیز در این کشور وجود دارد که تاثیر اندکی در بازرسی و قانون گذاری این کشور دارد. این کشور از نظر جمعیتی در رتبه یکصد و بیست و ششم کشورهای جهان قرار دارد.
عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان منتهی می‌شود، از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحدهٔ عربی مرز زمینی و با ایران مرز دریایی دارد.

عمان نقش میانجیگری را در بین کشورهای خاورمیانه دارد. همانند سایر کشورهای عربی خلیج فارس منبع اصلی درآمد کشور، نفت است. هر چند نسبت به همسایگان، این کشور تولیدکننده متوسطی است. کشاورزی و ماهی‌گیری نیز دو منبع مهم درآمد در عمان هستند. منبع جایگزین دیگر گردشگری است.

عمان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان است و این موضوع نیز هیچ ارتباطی به نظارت پلیس ندارد بلکه مردم این سرزمین خوش‌قلب و مهربان هستند. عمانی‌ها همیشه به گردشگران و کشورشان اهمیت می‌دهند. بر اساس پژوهش‌های انجام شده در عمان میزان عملیات تروریستی نیز بسیار کم است.

مردم عمان علاقه زیادی به خطاطی دارند و اغلب خوش خط هستند، نوشتن آیه‌های قرآنی به شکل مختلف بخشی از فرهنگ و هنر مردم عمان محسوب می‌شود. بانوان علاقه زیادی به نقاشی با قلم‌های سیاه دارند و آقایان نیز معتقد هستند که هنر در عمان ارزش مخصوص به خود را دارد. آقایان به هنر نوازندگی اهمیت می‌دهند و موسیقی‌های سنتی عمان در دنیا شهرت دارد. زیورآلات طلا و نقره، خنجرهای معروف عمانی، پارچه‌های دست‌باف، فرش و سبد از جمله صنایع دستی این کشور است.

در زیر تصاویری از این کشور قرار داده شده است:

بهلاء (Bahla)

 از مکان ‌های زیبا و عجیب در کشور عمان، واحه بهلاء است، این ناحیه در شمال این سرزمین واقع شده است. شهر بهلاء یک آبادی زیبا در دل کویر است که در طول قرن ها توقفگاهی محبوب برای گردشگران بوده است. بهلاء در ۴۰ کیلومتری (۲۵ مایلی) شهر نزوی قرار دارد و دارای قلعه ای تاریخی و باشکوه است. قدمت قلعه تاریخی بهلاء به قرن ۱۳ میلادی باز می گردد که تحت کنترل و حکومت قبیله ی بنی نبهان بوده است.

کوه سبز یا جبل اخضر (Jebel Akhdar)

جبل اخضر به معنی کوهستان سبز است. این کوه در رشته ‌کوه‌ های بزرگ حجر واقع شده ‌است که یکی از مشهور ترین کوه‌ های عمان می باشد. فریب نام کوه را نخورید و انتظار تماشای محیطی سرسبز را نداشته باشید این کوهستان از سنگ آهک تشکیل شده است و مرتفع‌ ترین قسمت در رشته کوه حجر و کشور عمان می باشد. با وجود اینکه جنگل های سرسبز حوالی کوهستان را احاطه نکرده اند، اما ارتفاع مناسب موجب داشتن دمای مناسب و رشد بهتر محصولات کشاورزی نسبت به نواحی گرم و بیابانی شده است. این نواحی امروزه محافظت شده اند و گردشگران می توانند در طول مسیر ها و تراس های زیبای کوهستانی پیاده روی کنند و از تماشای درختان میوه دار لذت ببرند.

جزیره مصیره (Masirah Island)
این جزیره در جنوب شرقی عمان و در کنار سواحل عمان قرار دارد. گردشگرانی که به دنبال مقصد توریستی بی نظیری از آفتاب، سواحل، حیات وحش در کنار تاریخ غنی می باشند، بهترین گزینه را یافته اند. جزیره مصیره مقر پایگاه هوایی کشور عمان است هر چند شهر های این جزیره کوچک می باشند و به همین خاطر جمعیت زیادی در این نواحی زندگی نمی کند، پس به راحتی و به دور از ازدحام می توانید مناطق دورافتاده و دیدنی جزیره را تماشا کنید. لنج های بزرگی مردم را به سوی جزیره آورده و باز می گرداند. در جزیره مصیره سرگرمی های زیادی خواهید داشت، می توانید شنا کنید، به تماشای کشتی های غرق شده در نزدیکی سواحل بروید، یا بیش از ۳۰ هزار دسته‌ لاک‌ پشت ‌های نادر دریایی را که سالانه در فصل های تخمگذاری به این ناحیه می آیند را در حال تخمگذاری از نزدیک نظاره کنید.
مسفاه العبریین (Misfat al Abryeen)

شهر های بزرگ کشور عمان در حال پیشرفت و مدرن شدن می باشند و مکان های کوچک تر مانند مسفاه العبریین، محیطی روستایی و فضایی سنتی دارند. این روستای کوهستانی از ساختمان های سنگی ساخته شده که سایه هایی به رنگ نارنجی و قهوه ای دارد و همانند روستا های کوهستانی ایتالیا می باشد، شاید انتظار تماشای چنین جاذبه ای را در شبه جزیره عربی نداشتید. این روستای کوهستانی نمونه ی خوبی از زندگی کوهستانی به شمار می رود. جاده ای شیب دار به کوهستان می رسد که در میان ساختمان ها می توانید قدم بزنید و از تماشای درختان موز و زیبایی، سرسبزی طبیعت لذت ببرید. بر فراز دهکده برجی تاریخی قرار دارد که می توانید از این محل مناظر زیبای روستای مسفاه العبریین و همچنین حوزه های اطراف و سد های پر از آب را تماشا کنید.

شبه‌ جزیره مسَندَم (Musandam Fjords)
استان شبه‌ جزیره مسَندَم، در بخش شمالی کشور عمان واقع شده است و امتداد این شبه جزیره توسط نوار ساحلی امارات متحده عربی از خاک عمان جدا شده ‌است. بخش هایی از این استان دورافتاده و خالی از سکنه می باشد، دهکده های کوهستانی و جوامع ساحلی کوچک در گذشته از ساکنین این نواحی به شمار می رفتند. شبه‌ جزیره مسَندَم به سمت شمال کشیده شده است و چشم انداز هایی زیبایی دارد. با بازدید از شبه‌ جزیره مسَندَم می توانید در تور های کاوشی با قایق به سوی سواحل و ارتفاعاتی که از آب بیرون آمده اند، بروید و به تماشای دلفین ها بپردازید یا بر قایق های سنتی عمانی سوار شوید، یا در دریای آبی بی کران به اسکوبا دایوینگ و غواصی مشغول شوید. جمعیت کمی در این نواحی زندگی می کنند و حیات وحش فراوانی را خواهید یافت، این ناحیه برای دوستداران طبیعت مقصدی بی نظیر و عالی می باشد.
شهر مسقط (Muscat)
گردشگرانی که می خواهند از یک مکان در عمان بازدید کنند، بدون شک شهر مسقط را انتخاب می کنند. شهر معروف قلعه ها، کاخ ها، موزه ها و بازار ها که برای افراد در سلیقه های مختلف مناسب می باشد. شاید نتوانید از قصر کاخ سلطنتی العلم دیدن کنید، در این صورت فرصت بیشتری برای تماشای این قصر و دیگر بنا های تاریخی در اطراف بندر را خواهید داشت. نیرو های نگهبانی در مقابل دو قلعه ی این قصر بزرگ با نام های ال جلالی و ال میرانی قرار دارند و این دو برج به موزه ای تبدیل شده که بازدید برای عموم آزاد است. گردشگران با ادیان مختلف اجازه ی ورود و بازدید از مسجد با عظمت سلطان قابوس بزرگ را در زمان صبح دارند و می توانند از تماشای لوستر های کریستالی، دیوار هایی از جنس مرمر و دومین فرش بزرگ ایرانی در جهان، تجربه ای نو به دست آورند. شهر مسقط بزرگ ترین بندر کشور عمان محسوب می شود و مجموعه ای از بزرگ ترین و مهم ترین بازار های کشور را دارد. برای خرید سوغاتی سری به بازار بزرگ مطرح بزنید و همچنین از جزایر و جاذبه های دیگر مسقط بازدید کنید.
شهر نزوی (Nizwa)

شهر باستانی و کهن نزوی، در طول قرن ۶ و ۷ میلادی، پایتخت کشور عمان به شمار می رفت. امروزه شهر نزوی به دلیل قلعه ای تاریخی و باشکوه که در قرن ۱۷ میلادی به دستور سلطان بن سیف الیعربی، ساخته شده است، شهرت زیادی دارد. گفتنی است که قدمت بنای اصلی و بخش هایی از این قلعه به قرن نهم باز می گردد. برج استوانه ای شکل قلعه یکی از ویژگی های مهم قلعه محسوب می شود. این قلعه ی باستانی مکانیزم خاص و جالبی برای دفاع دارد که برای نمونه به وجود تله های عسلی و یا پنجره هایی با شکل های عجیب که مناسب تیراندازی به سوی دشمن است، می توان اشاره کرد. امروزه این قلعه به موزه ای تبدیل شده است که نمایانگر زندگی مردم عمان در قرن ۱۷ میلادی می باشد.

راس الجنز (Ras al Jinz)

راس الجنز در شرقی ترین قسمت کشور عمان واقع شده است. این ناحیه حفاظتگاه لاک پشت های اقیانوس هند بوده و به افزایش تعداد لاک پشت ها و همچنین به محافظت از آنها کمک می کند. گردشگرانی که در طول تابستان یا بین ماه های می و اکتبر به این ناحیه سفر کنند، می توانند لانه های لاک پشت ها و همچنین لاک پشت هایی که از تخم بیرون آمده اند و به سوی اقیانوس حرکت می کنند را تماشا کنند.

شهر صلاله (Salalah)
شهر صلاله در جنوب کشور عمان واقع شده‌ است. نیاکان و خود سلطان قابوس از سال ۱۹۷۰ در این شهر اقامت داشته اند، به همین خاطر امروزه این شهر بعد از مسقط، دومین شهر مهم عمان به شمار می ‌رود. با بازدید از این شهر می توانید شکوه و عظمت کاخ قابوس را تماشا کنید و معماری قدیمی شهر را که حفا (Haffa) نام دارد را تحسین کنید. همچنین با بازدید از منطقه ی باستان شناسی البلد می توانید به گذشته سفر کنید. شهر صلاله به تجارت کندر معروف است، از بازار های شهر خرید سوغاتی را فراموش نکنید. باد ها و ابر های موسمی در طول ماه های ژوئن تا آگوست بارندگی هایی را از سوی اقیانوس هند به این نواحی می آورند و نواحی ساحلی شهر صلاله به محیطی سرسبز مملو از آبشار ها و جویبار ها تبدیل می شود.
 کویر شنی وهیبه، رمال اَلوَهیبه (Wahiba Sands)

کویر شنی وهیبه، در مرکز کشور عمان واقع شده است. تپه ‌های بیابانی تا مایل ها امتداد دارند و منطقه ی کویر شنی وهیبه را شکل می دهند. مردم قبیله ی بدو در این نواحی زندگی می کنند و گردشگرانی که به دنبال تجربه ای متفاوت، سنتی و اصیل از عمان می باشند به سوی این جاذبه توریستی محبوب سفر می کنند. با شرکت در تور های گردشگری و سوار بر شتر و کمپ کردن در صحرا زیر نور ستارگان می توانید شیوه زندگی عشایر را در کویر شنی وهیبه تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو