.

پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲

راه شما جوانان نیروی دریایی، راهی پر افتخار است.
                                   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

کشور لهستان

لهستان یا Poland بعنوان ششمین اقتصاد بزرگ اروپا به پایتختی ورشو به دلیل قرار داشتن در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن به دلیل استفاده از سیستم و مزایای یکپارچه این اتحادیه از سال ۲۰۰۴ رشد چشمگیری را شاهد بوده است. لهستان کشوری در اروپای مرکزی است. لهستان از غرب با آلمان، از جنوب با جمهوری چک و اسلواکی، از شرق با اوکراین، بلاروس و لیتوانی و از شمال با روسیه و دریای بالتیک همسایه است. لهستان جمعیتی شامل ۹۶ ٪ لهستانی‌، ۱ ٪ آلمانی، ۱ ٪ بلاروس‌ و ۱ ٪ اوکراینی‌ دارد،  همچنین دین ۹۰ ٪ لهستانی‌ها، کاتولیک، ۱ ٪ ارتدکس و ۱ ٪ نیز پروتستان می‌باشد. زبان لهستانی، زبان رسمی کشور لهستان است. این کشور از نظر جمعیتی در رتبه سی و هشتم کشورهای جهان قرار دارد.

لهستان به عنوان اقتصاد با درآمد بالا توسط بانک جهانی طبقه‌بندی شده‌است. بزرگترین جزء اقتصاد آن بخش خدمات (۶۲٬۳ درصد)، پس از آن صنعت (۳۴٬۲ درصد) و کشاورزی (۳٬۵ درصد) است. واحد پول لهستان زلوتی جدید است که نسبت به دلار آمریکا برابر با ۳٬۷۵ واحد است. مهم‌ترین صادرات لهستان را، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، خواربار و حیوانات زنده و فراورده‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. لهستان تولیدکنندهٔ سیب‌زمینی و چاودار و نیز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چغندر قند در اتحادیه اروپا است.

در لهستان بر خلاف سایر کشور های دنیا که هیجانات و خبرها تاثیر زیادی در روند زندگی و آرامش مردم دارد، این کشور دارای روحیه ای آرام است و مردم آن نسبت به زندگی آسان گیر هستند. زنان لهستانی بر خلاف سایر زنان کشورهای همسایه بخش بزرگی از مسئولیت خانواده را به عهده خودشان میدانند، برای مثال بجای تهیه غذای آماده به فرهنگ آشپزی روزانه و تهیه وعده های غذایی برای خانواده بخشی از مسئولیت خود توجه دارند. مردم لهستان با مهاجران و توریست ها، بسیار مهربان و خوش برخورد هستند بر خلاف بعضی از کشورهای همسایه که شدیدا به زبان خود تعصب دارند لهستانی ها با تسلط کاملی که به زبان انگلیسی دارند در کمک و راهنمایی کردن مهربانانه برخورد میکنند.

در زیر تصاویری از این کشور قرار داده شده است:

قلعه واول کراکف(‏Wawel Castle‏)

یکی از شهر های بزرگ و دیدنی لهستانکراکوف نام دارد و یکی از جاذبه های دیدنی آن تپه واول است. در قرن ۱۴ میلادی به دستور پادشاه وقت ، بر روی تپه واول ،قلعه ای مجلل از قرون وسطا با وسعت ۷۰۴۰ متر مربع، به سبک معماری گوتیک ، رنسانس و باروک جهت اقامت خاندان سلطنتی  و حکومت لهستان بنا شده ، که بیانگر تاریخ و قدمت لهستان است .این قلعه با ده مجموعه مختلف و مجسمه ها و نقاشی های عهد قدیم تزئئین و با توجه به حضور شمشیر تاجگذاری به عنوان مرکز تاریخی کراکوف در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است و امروزه به عنوان موزه، یکی از مکان های پربازدید کشور لهستان است.

اردوگاه کار اجباری آشویتس – اوشویمچین(‏Auschwitz-Birkenau‏ ) ‌‌‌‎

یکی دیگر از آثار مهم ثبت شده در میزاث جهانی یونسکو، اردوگاه اجباری آشوتیس لهستان است که از طرف لقب نماد بیرحمی انسانی نسبت به هم نوعان خود را گرفته است چرا که در طول اشغال لهستان توسط آلمان ها ، بزرگترین و مجهزترین اردوگاه کار اجباری ، یعنی آشوتیس توسط نازی ها ساخته و تجهیز شد  که سالروز آزادی این اردوگاه توسط سربازان اتحادیه شوروی (در سال ۱۹۴۵ میلادی)به عنوان روز ملی یادبود هولوکاست نام گذاری شده است.
آشوتیس از سه اردوگاه اصلی با اتاق های گاز و کوره های آدم سوزی در ۳۷ مایلی غرب کراکوف در سیسیلیا تشکیل شده است که صحنه شکنجه و شکته شدن سربازان ، زندانیان ساسی لهستانی واسرای جنگی شوروی را به خود دیده است،

دریاچه ماسوریان (‏Masurian Lakeland‏ ) ‌‏

در نزدیکی مرز لیتوانی ، دریاچه های زیادی توسط کانال به یکدیگر متصل شده اند که از مهمترین آنها می توان به دریاچه ماسوریان اشاره کرد، اهمیت این دریاچه به دلیل نبردهای زمستانی مازوری در فوریه ۱۹۱۵ میلادی است . در اوایل جنگ جهانی اول ، این رود شاهد صحنه خونین جنگ آلمان ها و روس ها بود که نتیجه  آن اسارت ۱۱۰ هزار روسی به دست نازیان آلمانی بود و امروزه در این منطقه هتل ها و خانه های رویایی بای اقامت گردشگران جایگزین صحنه های تلخ آن روزها شده و گردشگران را جهت تفریح، گذراندن اوقاتی خوش، دوچرخه سواری و قایق رانی، به سمت خود می کشاند.

تپه های شنی اسکووینسکی (‏Slowinski Sand Dunes‏ ) ‏‏‏‎

در شمال لهستان و در نزدیکی سواحل ریبای دریاچه بالتیک ، تپه های شنی بی نظیر اسکو وینسکی قراردارند که به خاطر وزش باد در جهات مختلف، شن های یک دست این تپه ها شکل حیرت آوری به خود گرفته اند و جذابیت این منطقه را چندین برابر کرده اندو نام این شن زار را به تپه شن های متحرک تغییر داده اند ، علاوه بر این گفته می شود این منطقه زمانی محل زندگی مردم اسلواکی بوده و به همین دلیل تپه ها را به نام آنها نامگذاری کرده اند، علاقمندان به کویر ، در هنگام سفر به لهستان با بازدید از این تپه ها بسیار به وجد خواهند آمد.

قلعه مالبورک (‏Zamek w Malborku)

بزرگ ترین قلعه جهان که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت و از آن نام برده شده است قلعه مالبوک لهستان است که با نمای آجری قرمز رنگ سبک گوتیک خود در کنار رودخانه خروشان نیگات شهر مالبروک جلوه گری می نماید. این قلعه توسط شوالیه های تتونیک با هدف کنترل منطقه توسط شوالیه ها در سال ۱۳۰۰ساخته شد و در طول زمان های مختلف با افزایش تعداد شوالیه ها وسعت آن به ۲۱ هکتار رسید و شامل سه قلعه مجزا است که توسط خندق، راه های مخفی زیر زمینی و برج ها به هم متصل شده اند.
این قلعه ار سال ۱۴۶۶ تا سال ۱۷۷۲ یعنی تا زمان تجزیه لهستان  خانه و محل زندگی پادشاهان لهستان بود و بعد از آن به سربازخانه تغییر کاربری داد. علاوه بر بخش های داخلی مهیج این قلعه ، دیدن باغ رز آن و استفاده از رستوران ها و خرید سوغات در داخل محوطه قلعه خالی از لطف نیست.

معدن نمک ‏(Wieliczka Salt Mine)

‏از قدیمی ترین معادن نمک دنیا می توان به معدن نمک ویلیچکا در جنوب لهستان و نزدیک شهر کراکوف اشاره کرد که از قرن ۱۳ تا سال ۲۰۰۷ به قدری نمک از آن استخراج شده که تاجران ،نمک آنهای استخراجی را در سر تا سر دنیا با نام تجاری ویلیچکا به فروش رسانده ان و مخصوصا درسده های پیشین این امر به اقتصاد مردم قرون ۱۳ و۱۴ میلادی کمک زیادی کرده بود و یکی از راه های امرا معاش مردم آن زمان محسوب می شده است. از قرن۱۹ جهت بازدید علاقمندان و گردشگران، در این معدن مسیرهای زیر زمینی ساخته شد تا بازدیدکنندگان پس از پیمودن ۳۷۸ پله چوبی به عمق ۶۴ متری زمین رفته ،با مجسمه ها و بنا های نمکی ساخته شده توسط معدن چیانرو به روا بهت زده شوند و پس از بازدید توسط سریع ترین آسانسور در عرض ۳۰ ثانیه به سطح زمین برگردند.

شهر قدیمی گدانسک (‏Gdansk Old Town‏ )

نام یکی از شهرها و بنادر بزرگ ، مهم و قدیمی واقع در کنار دریای بالتیک در شمال لهستان  Gdańskاست که در گذشته با نام آلمانی دانتسیگ معروف بوده است ،تاریخ به رسمیت شناخته شدن این شهر به سال ۹۹۷ میلادی منسوب شده است که در سده میانهگاه مستقل و گاه مرکز دوک نشین پومزانیا بوده واهمیت آن به دلیل  خیابان های عریض و ساختمان های بزرگ است که اغلب شاهاهان و خانواده سلطنتی از آنها گذر کرده اند از طرفی جرقه های زده شده جنگ جهانی دوم خاطرات تلخ وشیرینی است که در ذهن ها به جا گذاشته است.

بازار قدیمی ورشو – ورشو 

الدتاون با خانه های مثلثی شکل و میدان سنگ فروشان ، بخش قدیمی شهر ورشو لهستان است که در جنگ جهانی دوم ، نسبتا تخریب شد و تنها مجسمه برنزی پری دریایی( نماد شهر لهستان ) از آن باقی ماند‏‏‎  و در دهه هفتاد میلادی توسط حکومت شوروی بازسازی شد . در مرکز این شهر بازار مرکزی و قدیمی شهر ورشو قراردارد که قدمتش به دوران وسطا میرسد وبه مدت پنج قرن،قلب فرهنگی لهستان بوده و امروزه با توجه به بناهای بجا مانده از سبک باروک،یکی از مکان های جلب توریست لهستان است که انواع غذاهای اصیل و خاص لهستانی در رستوران های اطراف این میدان، به همراه نوشیدنی های فوق العاده لذیذ ، سرو می شود.

میدان اصلی شهر کراکف

‏‏از معروف ترین دیدنی های لهستان ، میدان اصلی شهر کراکوف است که در بافت قدیمی این شهر واقع شده و سالانه از گردشگران زیادی پذیرایی می کند.از این میدان به عنوان جایگاه ترین ها یاد میکنند و قدمت آن را به قرون وسطا نسبت می دهند این میدان در فضایی به وسعت ۲۰۰*۲۰۰ متر بنا شده  که در هرگوشه و کنار آن بناهایی چ.ن کلیسای سنت ماری، کلاث هال و سالن شهر و … به عظمت وشکوه آن می افزایند.میدان اصلی محل مناسبی برا پاده روی و آشنایی با رستوران ها، کافه ها و حال و هوای مردم لهستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

بستن منو